Ik ve glge teknii

Konusu 'Makyaj Uygulama Teknikleri fırçalar, aplikatörler' forumundadır ve black__devil tarafından 2 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  2 Kasım 2008
  Konu Sahibi : black__devil
 1. black__devil

  black__devil Guest

  Işık ve gölge tekniğinin iki basit kuralını bilmek gerekir..
  Açık renkler ışık verir ve hacim kazandırır.
  Koyu renkler gölge yapar ve hacmi küçültür...

  Açık renkler yüzümüzdeki dar alanları geniş göstermek çökük ve koyu bölümlerini yumuşatmak için; koyu renkler ise çok geniş bölümleri daraltmak uzun bölümleri kısa göstermek için kullanılır.

  İki ayrı renk yan yana geldiğinde çarpıcı bir zıtlık ortaya çıkar. Buna kontrast denir. Makyajdaki temel prensip bu kontrastlardan yararlanarak yüzdeki kusurları düzeltmektir. Örneğin burnunuza uyguladığınız rengin daha koyusunu burun ucuna ve burun kanatlarına uyguladığınızda burnunuz normalden daha kısa ve ince görünecektir.

  Aynı yoğunlukta ama aynı olmayan iki rengi yan yana koyarsak parlak olan renk her zaman daha açık görünür. Aynı koyuluktaki mavi ile sarıyı yan yana koyduğumuzda mavinin daha koyu görünmesi gibi.

  Siyah ve beyaz ışık ve tonun en güçlü kontrastını yaratan iki renktir. Siyah koyu ve tonludur. Saf ve duru bir rengin yanında daha parlak görünür. Diğer yandan beyaz şeffaf ve durudur. Tüm renkler beyazın yanında koyu görünür. Siyah karıştırıldığı rengi kasvetli yapar ve parlaklığını azaltır; beyaz ise canlandırır.

  Kontrast sadece açık ve koyu veya sıcak ve soğuk renklerin bir araya gelmesiyle oluşmaz. Tamamlayıcı kontrastlar da vardır. Bunlar bir araya gelince birbirlerini takviye eden renklerdir. Birbirleriyle karışınca ise yok olup gri-kahve bir renk alırlar. Tamamlayıcı kontrastlar özellikle göz makyajında gölgeyi nötralize etmek ve göz rengini ortaya çıkarmak için sıkça kullanılır. Kahve-turuncu mor-pembe göz farı uygulamaları gibi.


  alıntıdır.