İki kanser türünün şifreleri çözüldü

Konusu 'Onkoloji - Kanser ve Türevleri' forumundadır ve suri tarafından 18 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  18 Aralık 2009
  Konu Sahibi : suri
 1. suri

  suri peri Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  397
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Dünyada ilk kez, insanda görülen iki kanserin tüm genetik şifrelerinin yer aldığı haritaları çıkarıldı.

  VATAN DIŞ HABERLER

  [​IMG]

  Dünyada en yaygın olarak görülen iki kanser türünün gen haritası ilk kez çıkarıldı. Bilim adamları akciğer ve cilt kanserinin şifrelerini çözdü. Bu gelişme kanser tedavisinde devrim yaratacak.

  İngiltere’deki Wellcome Trust Vakfı tarafından yürütülen Kanser Genom Projesi üzerinde çalışan uzmanlar, hücrelerin kanserli hale gelmesine yol açan binlerce mutasyonu ortaya çıkardı. İngiliz Times ve Daily Mail gazetelerinin manşetine taşıdığı habere göre dünyanın en saygın üniversitelerinden Cambridge’de görev alan bilim adamları, en yaygın görülen kanserler olan akciğer ve cilt kanserlerinin tam bir genetik haritasını çıkarmayı başardı. Akciğer kanseri üzerine yapılan araştırmalarda her 15 sigaranın hücrede mutasyona sebep olduğu belirlendi. Wellcome Trust grubundan profesör Peter Campbell “Çoğunlukla mutasyona uğrayan hücreler gen yapısının zararsız yerlerine oturur. Ama bazıları kansere yol açan noktaları buluyor. Yani bu Rus ruleti oynamak gibi bir şey” diye konuştu. Kanser her yıl dünyada 7 milyon kişinin ölümüne yol açıyor.

  Kişiye özel ilaçlar geliştirilecek

  Kanserlerin genetik yapısının çözümlenmesi gelecekte herbir hastaya en uygun özel tedavi biçimlerinin geliştirilmesinin yolunu açabilecek, tümörlerin çok daha erken saptanmasını da sağlayabilecek. İngiltere’deki bilim grubunun lideri Profesör Michael Stratton “Bütün kanser genlerini tek tek belirlemekle bu farklı değişimlere uğramış kanser genlerini hedefleyen daha etkili ilaçlar geliştirebileceğiz” dedi. Dünyanın dört bir yanından kanser uzmanları da araştırmayı “dönüm noktası” olarak niteleyerek sevinçle karşıladı. ABD’li bilim adamlarıyla işbirliğiyle çalışan İngiliz uzmanlar, araştırma için 45 yaşında bir cilt kanseri hastası ve 55 yaşında bir akciğer kanseri hastasının kanser geni haritalarını çıkardı ve bunu sağlıklı bir gönüllünün gen haritasıyla karşılaştırdı. Buna göre:

  - Uzmanlar cilt kanseri ya da melanomanın DNA’sının hemen hemen tamamen fazla güneşte kalma nedeniyle oluşan 30 bini aşkın mutasyonu olduğunu saptadı.

  - Akciğer kanserinin DNA kodu ise çoğu sigara içme sonucunda oluşan 23 bini aşkın hücre bozukluğunu kapsıyor.

  - Tipik bir sigara tiryakisinin içtiği her 15 sigara sonucu, sigaradaki 60 ayrı kimyasal yüzünden akciğer hücrelerinden biri daha mutasyona uğruyor.

  - Sigarayı bırakanların kanser riski ise bir süre sonra sigara içmeyen biriyle aynı düzeye iniyor.

  - Hücre bozulmalarının çoğu zararsız olabiliyor ama bazıları kansere yol açan noktaları bularak kanseri tetikliyor.