İkili test

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve UgurZ tarafından 24 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

24 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : UgurZ
  1. UgurZ

UgurZ Annesinin fıstığı Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Ben 10 haftalık hamileyim. 12. haftada ikili test için gelmemi söyledi doktorum. Ama ben ikili test yaptırmayı düşünmüyorum. 33 yaşındayım. Burda ikili testi kötü çıktığı için üzülen çok arkadaş gördüm. Boşu boşuna kendimi üzmek istemiyorum. Bir yandan da eğer bir anormallik varsa erken ortaya çıkması daha iyi olur tabi ki. Çok kararsızım. Tecrübeli arkadaşlar fikir verirlerse sevinirim.

2. 24 Ağustos 2009
  3. hayrissh

hayrissh Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım bende 13 haftalık hamileyim geçen hafta ikili test yaptırdım normal çktı çok şükür. neden yaptırmak istemiyorsun anlamadım ama bence yaptırmalısın allah korusun hiçbirimiz bebeğimizden vazgeçemeyiz ama sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteriz öyle değil mi?

4. 24 Ağustos 2009
  5. ibem77

ibem77 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ıkılı testı yaptırmak için gun verdı acaba nasıl cıkar dıye cok dusundum arastırdım gecelerı ruyama gırdı bu kadar senedır bekleyıpte bebegıme kıyabılırmıyım dıye cok dusundum yaptıranları aradım konustum ama bır turlu rahatlayamadım tam ıklı teste ertesı gun gıdecektımkı cok buyuk kanama oldu boyle devam ederse bebegı alırız dedı ve hastaneye yattım o an ıkılı test umrumd degıldı sadece bebegımı ıstıyordum anlıyacagın cok dusunme hersey oluruna varır yaptır gıtsın emınsen kendınden

6. 24 Ağustos 2009
  7. guknur

guknur Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bende 12+5 haftalık hamileyim ikili test yaptırmıyacağım üçlü tarama yaptıracağım sorun varsa bencede çıkar o zaman ama doktoruma kalsa üçlü yüde yaptırmak istemiyor...

8. 24 Ağustos 2009
  9. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    kızlar bence testlerinizin hepsini yaptırın.aksatmayın.sonuçta onlar bize muhtaç, eğer bir sorun varsa önlem almak gerekir.sakın ihmal etmeyin.

10. 28 Ağustos 2009
  11. peluse

peluse *EBRU* Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    ıkili ve üçlü testte kromozom anomalileri taranıyor. Bundan farklı olarak üçlü testte bakılan bir parametre bebekte spina bifida yani omur iliği açıklığı olup olmadığıyla ilgili fikir veriyor gerçi bu durum iyi bir ultrasonda da anlaşılabiliyormuş.
    Sonuçta bu testler sonrasında yapılan amniyosentez sonucu kromozom anomalisi tesbit edilirse bunun anne karnında bir müdahalesi ya da tedavisi söz konusu olamıyor maalesef.
    O yüzden testleri yaptıralım bir sorun varsa erkenden anlaşılıp tedavi yoluna gidebiliriz şeklinde bir yaklaşım pek doğru değil.
    Tabii burada şöyle bir durum da var her ne olursa olsun bebeğimden vazgeçmem diyen birisi bu testleri yaptırmalı mı? Bu strese girmeli mi?
    Kişiden kişiye değişebileceğini düşünüyorum cevabın. Sonuçta vazgeçmeyeceğini düşünse de bazıları neyle karşılaşacağını bilmek istiyor. Ona göre duruma kendilerini hazırlamak istiyor. Belirsizlikten kurtulmak istiyor ki belirsizlik insanı en çok yıpratan şeylerden biri.
    Kimisiyse tamamen teslim ediyor kendisini sonuçta insan psikolojisiyle alakalı bir durum.
    Bilmek mi zor bilememek mi?

12. 28 Ağustos 2009
  13. ezgim29

ezgim29 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    fikrinize saygı duyuyorum ama acaba kötü mü çıkar diye bu testleri yaptırmamak bence daha kötü çünkü 9 ay boyunca bu sefer içinizde bir şüpheyle yaşayacaksınız.ben yaptırmanızı tavsiye ederim tabi karar sizin.

14. 28 Ağustos 2009
  15. figen_figen

figen_figen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben 15 haftalık hamileyim. ikili test yaptırdım. sonucum iyi çıktı. ama yine de garantisi yok tabi. ilk hamileliğimde de yaptırmıştım. sonucum onda da iyiydi. çok şükür oğlum sağlıklı. ama ben öyle yada böyle bilmek isterim bebeğimde bi sorun varsa. hazırlıklı olmak isterim. bi arkadaşım test yaptırmamış hamileyken, sonra da bebeği rahatsız doğunca dünyası başına yıkılmış. hem ayrıca bazı rahatsızlıklarda kesinlikle normal doğumla doğmaması gerekiyor bebeğin. o sebeple bilmek her açıdan iyi bence.

16. 28 Ağustos 2009
  17. pretty_angel

pretty_angel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar benim doktor ense kalınlığına baktı 2'li teste gerek yok, 3'lü yaparız dedi. 2'lide, 3'lüden farklı şeylere mi bakılıyordu???

18. 28 Ağustos 2009
  19. kuru

kuru Guest

kesinlikle yaptırmalısın.bende aman ne olcakmıs öncelerdenki kadınlar ıkılı testmı yapıyormus annekerımız babalarımız taş gıbı dıyordum.ama doktorum kesınlıkle yaptır sonra aglıyacagına sımdı agla dedı.80 mılyona yaptırdım cok sukur ıyı cıktı.sende yaptır derim.