İkinci el alırken kontrol edilecekler

Konusu 'Otomobil' forumundadır ve 1BukeT tarafından 6 Şubat 2007 başlatılmıştır.

6 Şubat 2007
    Konu Sahibi : 1BukeT
  1. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    kinci el araba mı aldınız?görünümüne aldanmayın,heran yarı yolda kalabilirsiniz.dikkat etmeniz gereken noktaların altını çiziyoruz.
    -Lastiklerin durumuna bakın. Dişleri ve yanaklarına bakın, asimetrik bir aşınma, takımlarda bir ayarsızlık olduğunu gösterir.

-Direksiyon bir taraftan diğerine toplandığına akıcı olmalı. Herhangibir takılma, titreşim ve/veya ses, problemi işaret eder.

-Vitesler sorunsuz geçmeli, debriyaja tam basılı vites atarken, zorlanma veya ses gelmesi sorun olduğunu gösterir. Çok sert veya çok hafif debriyaj pedalı da, aşınmış parçalardan dolayı olabilir.

-Motor rölantide sarsıntısız çalışmalı. Devirlenirken rahatça devirlenmeli, titreşim veya takılma olmamalı. Yağ çubuğu ve yağ haznesi kapağını kontrol edin, kahverengi tortu görürseniz, vakit kaybetmeyin, başka bir arabaya bakın.

-Gaza bastığınızda egzozdan çıkacak mavi dumana bakın. Mavi egzoz gazı çokça çıkıyorsa, motorun iç parçaları aşınmış demektir.

-Arabanın kaportasını kontrol edin. Pas, çürüme var mı? Aracın altına bakın, değiştirilmesi gereken bir egzoz sistemi belli olur.

-Çok temiz bir motor bölmesi, sizden bir şey saklamak için yıkanmış olabilir.

-Kaputu açtığınızda pul pul dökülen bir boya, yapılmış bir kazanın habercisi olabilir.

-Arabanın içinin durumu ile kilometresi birbirine uyuyor mu, kontrol edin.

-Düşük kilometrede bir arabanın koltuk kumaşı/derisi ve/veya yayları aşınmış, pedalları erimiş olmamalı. Aracın kilometresi geri çekilmiş olabilir.

-Kapıları açıp kapayın, sorunsuz açılıp kapanıyor mu? Kapı lastiği yırtılmış, erimiş veya tam oturmuyorsa, aracın aldığı bir darbeden kaynaklanıyor olabilir. Kapı lastiğinde boya olmaması gerekir. Plaka ışıkları arabayla aynı renk parlıyorsa, kötü boyamadan kaynaklanabilir.

-Arabanın panellerinin hizasına dikkat edin. Bütün boşlukların eşit olması lazım.

-Test sürüşünde frenler, isteklerinize tepkili olmalı.

-Elektrik sistemi doğru düzgün çalışıyor mu kontrol edin; camlar, havalandırma, klima, açılır tavan vs..

ntv

Esracebesoy ve rmysyl bunu beğendi.
  2. 23 Haziran 2008
  3. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    İkinci el yada 0 araç konusunda danışacağınız bir konu olduğunda yardımcı olabilirim..
    4 yıllık deneyim ve tecrübemlejeyyarjeyyar

4. 23 Haziran 2008
  5. beatiful kiz

beatiful kiz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    saol canım biz eşimle araba almayı düşünüyoruzda peki bu yeni tata marka arabalar onlar hakkında bi bilgin varmı

6. 23 Haziran 2008
  7. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Hyundai Eralar hakkında duygu ve düşüncelerinizi alabilirmiyim hanfendi.

Kötü birşey dersen tepene uçarım habarın olsun.:icecream:

Henüz 3 aydır birlikteyiz kendileriyle.:eek:

8. 24 Haziran 2008
  9. Saruboceq

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    ben hyundai de 3 yıl çalıştım..
    müşteri odaklı çalışan nadir firmalardan..
    cıngar kopardığın an tepkisiz kalmayıp istediğini yaptırabilecek bir firma..
    satış sonrası da oldukça iyi..yani servisleri..mutlaka hakkınızı kullan.medline filanda var bildiğim kadarıyla hala..
    era ya gelince;era sınıfında çok satan bir araç.ikinci eli iyi.
    benzinli mi dizel mi sizinki?
    bakımlarda mutlaka indirim iste.pazarlık yap.
    başka??jeyyar

10. 24 Haziran 2008
  11. Saruboceq

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    canım tat alacağına git ikinci el al.hiç bir şekilde önermem.toplasan türkiye genelinde yılda 50 tane araba ancak satarlar..
    böyle bir markanın satışı olmadığı gibi;servisi de oldukça azdır.

12. 24 Haziran 2008
  13. edda1985

edda1985 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    sarıböceqim dur bende tam zamanı sana birşey sorayım benim çok param yok ama araba istiyorum ..
    1.5 senedir çalışıyorum sadece öncesi öğrencilik zaten..
    yaa ben zorlasam zorlasam kendimi sadece kendi param olarak ailemden destek almadan 8000 ytl çıkarabilirm. bankadan kredi filan almak istemiyomm
    8000 ytl ye bana göre küçük ama şeker bir araba istiyom modeli haliyle bu paraya düşük olacak ama
    meselaa corsalar var 95 model ama çok şeker eski görünmüyoo düşünüyom sence nasıl ?? ve o fiyatada bulabilecegimi söylediler..

14. 24 Haziran 2008
  15. Saruboceq

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    canım paran gayet güzel bir para.ama mesela biraz daha para biriktirebilirsin.bir 10-11 civarına geldiğinde kazasız,hatasız bir araç bulup alırız sana.
    benim şirketten arkadaşım 11000 ytl ye kalos aldı.2005 model absli filan en üst versiyonundan.
    aslında beğenilmez kaloslar ama opelin servis güvencesinde olduktan sonra sorun yok.11000 e çok daha eski bir araba almaktansa bu tarz araba almak daha mantıklı.
    sen birazcık daha zorla kendini gerekirse ailenden destek al ama 8000 ytl ni 95 model bir arabaya helak etme yavrukuş.

16. 24 Haziran 2008
  17. *mavili*

*mavili* ...:::Ruzişim:::... Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    edda kız bak bizim uno arabamız var hiç sıkıntımız olmadı bu zaman kadar...kazası boyası falan da yok...içinde cd çalar teyp tüp alarm hoparlör bass herşey var...
    7700 e satıyoruz..eğer beğenirsen o fiyata uno alabilrisin canım....

sarıböceğim bende sorayım şimdi dediğim gibi unomuz var..üstüne birazda biz koyuyoruz 17000-18000 ancak oluyor..
    ford focus yada astra düşünüyoruz...
    sence hangisi iyi..focus ben çok istiyorum ama tavsiye eder misin canım.ya da başak bildiğin bi araça var mı

18. 24 Haziran 2008
  19. edda1985

edda1985 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    sarıböcekimm paramı 10000 ytl ye tamamlıycam .. sora seni bulcam senle alcaz bi araba bana ve seninle gesmelere gitcezz :))) tamammı Şeniz
    ozaman araba işini biraz erteliyorumm parayı arttrıyım ben en iyisiii