İkiz bebek anneleri müjde!!!

Konusu 'İkiz gebelik ve çoğul gebelikler' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 27 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  27 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Anne olmak çok büyük bir sorumluluk olmasından ziyade kutsaldır da… Bebeğin uykusuz geçirdiği geceler de başından bir an bile ayrılmayan ve bebeğine bakarken kendini unutan anneler, cennet sizlerin ayağının altında dır…

  Bir bebeğe bakarken zorluk çekip de ikinci hamileliğin de ikiz bebek yada daha çok bebek dünyaya getireceğini öğrenen anneler, işte sizler için müthiş ip uçları:)  Acıbadem Maslak Hastanesi Yenidoğan Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman, 100 ikiz bebek sahibi anneden sadece 3-4 tanesinin sütün yanında besin takviyesine ihtiyaç duymadan bebeğini besleyebildiğini söyledi. Anne çok yorulduğundan evdeki bakım programının çok iyi organize edilmesi gerektiğine dikkati çeken Dr. Gülnihal Şarman, “Bu yorgunluk da, süt üretimini olumsuz etkiliyor. Annelerin iyi süt alabilmeleri için evde ikiz bebek bakımının planlanması lazım. Biz bu plan için ailelere bazı önerilerde bulunuyoruz.” dedi.
  Evde İkiz Bebeklere Bakma Reçetesi

  * Çok pratik yemekler hazırlayın.
  * Hazır yiyecek isteyebileceğiniz yerlerin telefon numaralarını buzdolabına yapıştırın.
  * İnternetten alışveriş yaparak zamandan kazanabilirsiniz.
  * Toplu alışveriş yapın.
  * Annenin dışarı çıkmasına yardımcı olun. Bebeklerin yanında birini bırakın.
  * Eve beklenmedik misafir geldiğinde bulaşık yıkamayacağınız, bir kere kullanılıp atılan malzemeleri (tabak, çatal, kaşık, bıçak) kullanın.
  * Anne, baba, anneanne, dede, babaanne, hala, teyze gibi bakıma destek olan kişiler ile tıpkı fabrikalardaki gibi vardiya planlaması yapın.
  * İlk 3-4 hafta kayıt defteri tutun. Çünkü bazen hep aynı bebekler besleniyor ve diğer bebek de açlığını gösteremiyor. Bu sebeple beslenme sayıları, adetleri, dışkılama saatleri, idrarları, ağızdan mı yoksa biberon ile beslendikleri mutlaka not edilmeli.
  * Günlük çizelgeleri düzgün ve bilgi atlamadan hazırlamaya çalışın.
  İkiz Bebekler İlk 5-6 Ay Birbirini Tanımazlıktan Geliyor!


  ( Ayyy çok şirinler değil mi )

  İkiz bebeklerin davranışları da aileler arasında günlük sohbetlerin en önemli konuları haline geliyor. Anne-babalar bebekler doğduktan sonraki ilk 5-6 ayda çok şaşırıyorlar; çünkü bebekler birbirini tanımıyor gibi davranıyorlar. Ancak altıncı ve dokuzuncu aylarda saçlarını, kulaklarını keşfediyorlar ve birbirlerini yakalıyorlar. ikiz bakımıBir yaşına doğru birbirlerine karşı fazlaca ilgili oluyorlar. Çünkü hiçbir zaman insanın karşılaşmayacağı bir zenginliğe sahipler: Birbirleri. İkiz bebeklerin arasındaki iyi iletişim bir yaşından itibaren güçleniyor, iki yaşında ciddi ekip çalışması haline dönüşüyor. İkiz konuşması denilen ve kendi aralarında kullanıp, sadece kendilerinin anladıkları bir dil geliştiriyorlar.

  İkiz Bebekleri Dikkatli İzlemek Gerekiyor

  İkiz bebeklerin bakımı hakkında başka önemli noktalar da bulunduğuna değinen Dr. Gülnihal Şarman, bebeklerin gelişiminin aileler tarafından çok iyi izlenmesi gerektiğinin altını çiziyor:

  * Aileler, bebeklerinin biri diğerine oranla daha küçükse, diğeriyle kıyaslama yapıyor. Bebeklerin doğdukları andan itibaren iki ayrı kişilik olarak kabullenilmesi gerekiyor.

  * Ömür boyu bu şekilde kıyaslama yapmak, aile içi dinamikleri bozuyor. Bebeklerden birinin diğerine göre gelişiminde bir gerilik varsa, bunların erkenden tanınması ve gerekli girişimlerin zaman kaybetmeden başlanması gerekiyor:
  * Bir veya iki aylık bebeğin vücudu sert duruyorsa beyin hasarlı olma riski yüksektir.
  * Üç- dört aylık olduğunda bebek başını tutamıyorsa, başı öne arkaya sallanıyor, dik kalamıyorsa bu normal değildir. Hemen girişimde bulunmak gerekir.
  * Erken doğan bir bebeğin ayı düzeltilmesine rağmen yapması gerekenleri yapmaması “kırmızı” alarm olarak değerlendirilmelidir. Örneğin: 2 ay erken doğmuş 8 aylık bir bebek, aslen 6 aylıktır. Bu bebek etrafındaki oyuncaklara ulaşıp tutamıyor ve ilgi göstermiyorsa yine girişimde bulunmak gerekir.
  Gebelik sırasında riskler artmaya başlarsa ailelerin kendilerine bir B planı yapmaları önemlidir:  * ikiz bakımıİkiz doğumun gerçekleştirilebileceği bir tam teşekküllü, bebek yoğun bakımı bulunan bir hastanenin belirlenmesi gerekiyor. Özellikle 32. haftanın altında doğum gerçekleşecekse hastane seçimi daha da önemli hale geliyor.  ( Ekmek arası yapıp yemek lazım bunları değil mi Melek’ler? ) :):)

  * Eğer kadın-doğum uzmanı tarafından ciddi uyarılar başladığı belirlenirse, annenin yoğun bakım ekibiyle tanışması, doğum yapacağı merkezi görmesi, ekibe kendini tanıtması gerekiyor.

  * Ekibin organizasyonu doğacak bebeklere göre yapması önem taşıyor. Çok riskli bir doğum olacaksa uzmanların kendilerini en üst seviyede çalışır şekilde ayarlamaları, hemşire sayılarının ayarlanması, açık ısıtıcıların bebekler için rezerve edilmesi gerekiyor. İleri derecede prematüre doğan bebekler, haftalarca o yataklarda kalıyorlar.

  * Ailelerin iletişimi de önemlidir. 15 günde bir ailelerle konuşmak önemlidir. Yenidoğan hekimliği daha bebekler doğmadan önce başlıyor.

  * Ailelerin maddi yönden de hazırlanması ve yaklaşık olarak masraflar hakkında fikir sahibi olmaları gerekiyor. Ailelerin seçtikleri hastane çok masraflıysa kendilerinin başka planlar yapmaları önemlidir.
   
 2. 27 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. WomenLove

  WomenLove bir Aşk Krallığı Pro Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  23.964
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  198
  bu konu daha öncede açıldı orayada yazmıştım malesef anane babanne halalar teyzeler sevmelik geliyolar çok fazla yardımcı olamıyor sadece anane belli bir zamana kadar kalabiliyor belli bir saatten sonra yanlız kalıyoruz......,

  tabak canak denmiş toplumumuzda ailemizde fazla çoğul gebelik yada ikiz annesi olmadığından herkes tek bebeğe göre değerlendiriyor bunu yaşadım ve hala yaşıyorum malesef tek kullanımlık tabakları kullanamıyoruz illaki laf oluyor malesefff......


  bebekleri kıyaslamaya gelince hamişken bu konuları çok inceledim ....eşimide bilinçlendirdim çevremdekilerede anlatmaya çalıştım iki oğlum çok yarı karakterler biri daha iri biri daha küçük ama ayları ile orantılılar ......ama çevre hep iri olanla kıyaslıyor bide abuk sabuk espiriler yapıyor

  bebeklerimi aynı giysiileri almadı...........model aynı olsada renk farklılığı koydum aynı giydirmiyorum...

  ve ileriki yaşamlarıda okulları dahil herşey ayrı olacak .....

  paylaşım için sağol cnm
   
  candanote bunu beğendi.
 4. 28 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. selinius

  selinius Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  901
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evet belki çok zor olabilir bakımları ve onlarla sosyal yaşam ama ben yine de şanslı anneler olduğumuzu düşünüyorum en azından anne adayı :1hug:
   
 6. 6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 7. benjamine

  benjamine Guest

  Bencede ikiz anneleri çok özel. ıkiz BEBEKLERıM olsun bütün zorluğa katlanırım .