İkiz bebek aslında tüp bebek hatası mı?

Konusu 'İkiz gebelik ve çoğul gebelikler' forumundadır ve Kuzey tarafından 7 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  7 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 1. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  İkiz bebek aslında tüp bebek hatası mı?

  Fazla embriyo transferi yaparak dördüz doğuma neden olmak Türkiye'de yasak. Gelecekte bütün dünyanın hedefi; tek embriyo transferi ile sağlıklı bir bebeğin doğumunu sağlamak. Tıp dünyası üçüz gebeliğin riskli olduğunu kabul ediyor. Peki tüp bebeğin olmazsa olmazı sayılan ikiz bebekler de aslında bir tüp bebek hatası olabilir mi?.

  Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, tüp bebek uygulamalarında en fazla tartışılan konulardan biriyle ilgili soruları yanıtladı. Anne ve çocuk sağlığını tehlikeye atan çoğul gebelik, aslında tüp bebek denemelerinde bir hata olarak kabul edilebilir mi? Ailelerin tüp bebekle üçüz ya da dördüz doğurması mümkün mü? Bu soruların yanıtını Prof. Dr. Bahçeci verdi:

  * İkiz gebelik aslında bir tüp bebek hatası mı?
  Son yıllarda tüp bebek tedavileri çok geliştiği ve yaygınlaştığı için çoğul gebelikleri önceki yıllara göre daha fazla görüyoruz. Doğal olarak, ikiz ya da üçüz gebelikler hem aile, hem de bebeklerin sağlıklı yaşamı açısından bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Ancak bunun yanında ikiz gebelikler, çoğu aile için kabul edilebilir hatta arzu edilen bir durumdur. Tüp bebek tedavisine başlarken, tıbbi gerekçeler haricinde ailelere de ne düşündüklerini soruyoruz tabii. Ülkemiz koşullarında çoğu aile ikiz gebeliğe sıcak bakıyor ve hatta bazı çiftler direkt ikiz gebelik istiyorlar. Bu bağlamda günümüz koşullarında ikiz gebelik, bir tüp bebek gerçeği olarak görülebilir.

  * Çoğul gebelik ne zaman riskli? Annenin ve çocuğun hayatını ne zaman tehlikeye atar?
  İkiz veya daha fazla bebek taşıyan annelerde; gebeliğe bağlı hipertansiyon, şeker hastalığı, vajinal kanamalar, erken doğum tehdidi ve erken doğum gibi tek gebeliklerde de görülen problemler görülür. Ancak tek gebeliğe göre, daha erken haftalarda ve daha şiddetli bulgularla ortaya çıkar.

  * Tek seferde birkaç çocuk birden isteyen çiftlere ne yapıyorsunuz?
  Hastalarımızdan böyle istekler geliyor tabii. Ama istek üzerine ikiz ya da üçüz yapmak, ya da istenen cinsiyette çocuk yapmak gibi bir durum söz konusu değil. Hastanın kısırlık nedenine ve yaşına göre zaten 2 ya da 3 embriyo transfer ediyoruz. Yani; tek seferde iki ya da üç çocuk isteyenler için bu şansı vermiş oluyoruz zaten.

  * Çoklu gebelik oluştuysa buna müdahale edip azaltma işlemine aile mi yoksa doktor mu karar verir?
  Aile ve doktor birlikte karar veriyor. Bu işlemi yapan doktorumuz, işlemin ve çoklu gebeliğin risklerini anlatıyor. Hastaya yaklaşık bir ay düşünme süresi veriyoruz. Gebeliğin sekizinci haftasında hasta ile bu konu konuşuluyor. Gebeliğin 11'inci ve 12'nci haftalarında işlem yapılıyor. Burada bilgilendirmenin çok yeterli olması gerekiyor. Son karar ailenin!

  * Hangi çocuğa müdahale edileceğine nasıl karar veriliyor? En sağlıklısının ya da istenen cinsiyettekinin doğumuna müdahale edilmesi söz konusu olabilir mi?
  Sağlıksız olanı görmeyip, sağlıklı olanına müdahale etmek gibi bir şey söz konusu olamaz. 12'nci haftada bunu görebiliyoruz. Ama o haftalarda henüz cinsiyetini göremediğimiz için istenen cinsiyettekine müdahale etmiş olabiliriz tabii. Biz teknik olarak; bebeklerin ense kalınlıklarına bakıyoruz, anomali taraması yapıyoruz. Var olan ya da olabilecek herhangi bir probleme göre, öncelikle o bebeğe müdahale ediyoruz. Eğer her şey normal ise; rahim ağzından en uzak, bize yani karın duvarına en yakın bebeğe müdahale ediyoruz. Yüzde 70 sağlıklı olup olmadığını görmüş oluyoruz zaten. O bebekler sıkı izleniyor, anomali taraması tekrar tekrar yapılıyor zaten.

  * Bir doktor olarak, çoklu gebelik oluşmaması için gelişmekte olan çocuğu alırken ne hissediyorsunuz? Siz olsanız ne karar verirsiniz?

  Kendi adıma ben de olsam, ikiz ise müdahale etmem, ancak üçüz ise kesinlikle ikiye indiririm. Hastalarıma da öneriyorum zaten. Çünkü, diğer iki bebeğin daha sağlıklı gelişimi için olması gereken durum budur.

  * Tüp bebek deneyen ailelerin, ikiz ya da üçüz tercih etme hakları var mı?
  Bazen hastalar 'ben ikiz, üçüz bebek istiyorum' diye başvuruda bulunabilir. Hasta açısından bakıldığında; yıllarca çocuk özlemleri olduğundan çoğul gebeliği çok istemeleri normal bir durum. Üçüz ve üzeri gebelikler için değil ama, ikiz gebeliği artık tedavinin yan etkisi olarak kabul etmek gerektiğine inanıyorum.

  * Yıllarca çocuk sahibi olmayı isteyen bir annenin, 'çoğul gebelik oldu bir kısmını alacağız' dediğinizde tepkisi ne oluyor?
  Öncelikle şunu söylemek gerekli ki; azaltma işleminin, yüzde 3 ile 5 gebeliği kaybetme riski dışında anneye tıbbi hiçbir zararı yoktur. Ancak anneler için, özellikle de yıllarca süren tedaviler sonrasında gebe kalan bu anneler için, psikolojik baskının çok fazla olduğunu görüyoruz. Burada, doktorun aileyi çok iyi aydınlatması, işlemin zorunluluğunu vurgulaması ve gerekirse hastanın psikolojik destek almasını sağlaması çok önemli. Biz merkezimizde, tüp bebek tedavisine başlamadan önce ve tedavi sürecinde, hatta tedavi sonrasında (çift bebek sahibi olsun ya da olmasın) psikolojik desteği sürekli sağlıyoruz. Bunun, gebelik oranlarına da pozitif bir katkı sağladığını gördük.

  * Tüp bebekte cinsiyet tercihi yapılıyor mu?
  Tüp bebekte cinsiyet tercihi yapılıyor zaman zaman. Ama Türkiye'de cinsiyet seçimi yasal değil. Açıkçası ben de doğal seleksiyonu sürdürmek açısından cinsiyet seçimini uygun bulmuyorum. İstek üzerine cinsiyet seçimi yapılarak tüp bebek uygulayan ülkeler ve merkezler var tabii.

  Alintidir...
   
 2. 8 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 3. mumudihaba

  mumudihaba 6 MELEK ANNESİ Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.731
  Beğenildi:
  31
  Ödül Puanları:
  148
  bence çoğul gebelik tedaviyi yapan hastanenin başarısızlığıdır

  reklam olsun tutsun da sonunda ne olursa olsunnnnnnnnn

  çok saçma ve yanlış buluyorum
   
 4. 9 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 5. YAXGXMURCN

  YAXGXMURCN ALLAHIM KUZUM SANA EMANET Pro Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.855
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  Çoğul gebelik dediğiniz gibi reklam aracılığı çoğu hastane tv ye çıkırayıyo ikiz üçüz veya tüp bebek broşürlerinde ikiz bebek resimleri....
  Malesef bende tüp bebekle ikizlere hamile kaldım ve 5.5 ayda erken doğumla kaybettim.
  Ama bu konuda dr.ları suçlamıyorum benim yaşım gençti 2 emriyo verdiler ikiside tuttu..
  Şimdide ikinci tüp bebek denemek için düşüncelerim var çelişkilerim var..
  Bilmiyorum artık zamanla karar vericez En azından aldırma taraftaı değilim...
   
 6. 16 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 7. doras

  doras Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  266
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  bana kalırsa tedavi sonucu çğul gebelik oluşması merkezin başarısızlığı olarak görülmemeli...şansı artırmak için 3 embriyo ya da 2 embriyo yerleştiriliyor...bazen hepsi tutuyor...ancak hiçbiri d e tutmayabiliyor...doktorlar da bu işi ciddiye alıyor ve şansa bırakmak istemiyor...
   
 8. 20 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 9. EU2

  EU2 Guest

  Doğal yoldan ikizi olanlar da var..Onlar da hata mı? ya da neyin hatası o zaman???
  bence ikiz gebeliği tüp bebek yönteminin hatası olarak görmek çok mantıksız....
   
 10. 21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 11. açeyla

  açeyla Açelya Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.338
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  148
  hata demek yanlış. Beklenmeyen durum denilebilir. İstenen transfer edilen embriyo sayısı bir tane olsun ve sonuç pozitif olsun. ama bu şekilde olunca başarı şansı çok aza iniyor.2 yada 3 embriyo transferi ile şans daha fazla . Maliyetli ve meşakelti bir tedavi olması nedeniyle doktorlar şansı daha arttırmak için fazla sayıda transfer yapıyorlar. hakılılar bence.
   
 12. 21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 13. hxuxzxuxn_yxixlxix

  hxuxzxuxn_yxixlxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  7.682
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  doras,badem ve acelya arkadaslarıma aynen katılıyorum
   
 14. 21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 15. cucu-pete

  cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  8.482
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  kesinlikle hata olarak düsünmemek gerekli bence..
  sansi artirmak icin birden fazla transferle sans cok daha yüksek...maksat ve amacta bu zaten
   
 16. 21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 17. mumudihaba

  mumudihaba 6 MELEK ANNESİ Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.731
  Beğenildi:
  31
  Ödül Puanları:
  148
  dün dr konuştuk bu konuyu ve dediki seri üretime geçer gibi tedavi yapan hastaneler var

  aslında sonradan yaşanılan kayıplardan anlıyoruz ki bu bir hatadır

  bende dr katılıyorum
   
 18. 21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 19. ernurrr

  ernurrr sent me an angel Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  190
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  2 yada 3 embriyo transfer edilmesi bana göre bir hata değil başarı oranını artırır örn çok genç yaşta olup da ciddi interfilite sorunu olan aileler var yada maddiyatı sadece bir kez elverişli olan aileler var yada örn benim gibi yaşı 39 olup zamanla yarışan aileler var bu gibi durumlarda tek embriyo transfer edilmesi gebe kalma şansını epeyce azaltır