İkiz gebelik ama tek kalp atışı

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve ayse1314 tarafından 26 Eylül 2010 başlatılmıştır.

26 Eylül 2010
    Konu Sahibi : ayse1314
  1. ayse1314

ayse1314 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    61
    Gebeliğimin 6. haftasında kalp atışlarını duymaya gittiğimizde iki kese ile karşılaştık. Ama büyük olan kese boş(anembriyonik), küçük olan kesede kalp atımı gördük. Boş olan dolu olanın neredeyse 2 katı büyüklükte.. Doktor normalde içinde bebek olan kesenin zamanla büyüyerek diğerini baskılayacağını, büyük olanın doğumla atılana kadar baskılanıp kalacağını söyledi ama takip etmek için 10. haftada tekrar çağırdı.
    10. hafta dolunca tekrar gittik, ancak doktor gördüklerinden hiç hoşlanmadı; her iki kese de büyümeye devam etmiş. Bebeğimiz hareket etmeye bile başlamış ancak kesesi hala boş olan kesenin neredeyse yarısı büyüklüğünde. Perinatoloji'den 2. bir doktor önerdi görüş almak için. Ben ise son iki defadır doktordan hevesim kursağımda dönüyorum, ne ilk kalp atışına gönlümüzce sevinebildik ne de hareketlenmeye başlamasına.
    İnternette o kadar araştırmama rağmen bununla ilgili bilgi/makale bulamadım. Kaybolan İkiz Sendromu deniyor sanırım ama boş kesenin böyle büyümesi normal mi? Bebeğim sağlıklı gelişebilecek mi diye endişeleniyorum. Böyle bir şey duyan yaşayan var mı?

Son düzenleme: 7 Ocak 2011
  2. 26 Eylül 2010
  3. esrayagmur

esrayagmur mustafa yusuf'um geliyo.. Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    61
    cnm bu konuda hiç bi bilgin yok..SADECE SANA DESTEK OLMAK İÇİN YAZIYORUM...RABBİM SANA EN GÜZEL HAYIRLI HABERLERİ DUYURSUN...AMA ÇOK GÜÇLÜ Bİ İNSANSIN SANIRIM BANA ÖLE HİSSETTİRDİN...inş iyi haberlerini alırız...

4. 27 Eylül 2010
  5. CiLeKLi...

CiLeKLi... Sana emanetiz... Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    108
    öncelikle allah saglıkla bebegini veya bebeklerini kucagına almayı nasip etsin diyim inan ben de hiçbirsey bilmiyorum bu konuda hatta sımdı ınternetten baya bırseylerde arastırdım yani kaybolan ikiz gebeliklerle ilgili cok yazı var ama senınkı gıbı boş kesenın buyumesıyle ilgili pek bırsey yazmıyor. hakkınızda hayırlısı saglıklı olsun da 1 2 farketmez... kendine dikkat et. moralini bozma. bizi de haberdar et.

6. 27 Eylül 2010
  7. ayse1314

ayse1314 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    61
    Çilekli ve Esrayağmur desteğiniz için çok çok teşekkür ederim. Fakültedeki doktor 2,5 hafta sonraya randevu verince bugün başka bi doktora gittim, çok moral verdi sağolsun. 3. aya kadar boş kesede gerileme olmayabilirmiş. Moralimi bozacak bir şey olmadığını, bebeğin boyutunun normal olduğunu, ama boş kesenin düşüğe neden olabilecek bir salgı salgılaması ihtimali olduğunu, kontrol altında tutulmam gerektiğini söyledi. Daha doğrusu ben bunları anladım :) Boş kese için yapılacak bir şey yokmuş zaten, keseyi almak falan canlı bebeğin sağlığını etkileyeceğinden mümkün değilmiş.
    Neyse bu sefer bebeğin hareketlerini gördük ayrıntılı, ona konsantre olabildik. Moralim biraz düzeldi ama durur muyum, Ankara'da bir doktora daha gideceğim hafta sonu.. Gelişmeleri yazarım. En azından bu kelimeleri yazıp aratan bir anne adayı olursa bir faydam olmuş olur :)
    Desteğiniz için tekrar teşekkürler..

8. 26 Ekim 2010
  9. ayse1314

ayse1314 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    61
    Luna'ya cevaben;
    Luna bana özel mesaj atmışsın ama 50 mesajı geçmediğim için yanıtlamama sistem izin vermiyor, o yüzden buradan yazayım istedim.
    Merhabalar,
    Niye kızayım özelden mesaj attın diye, rica ederim :) Yardımcı olabilirsem ne mutlu..
    Ben son yazdığımda alakasız bir kadın doğumcuya gitmiştim, bana moral verdi sağolsun ama asıl Ankara'da bir profesöre gittim apar topar.. 10. haftam dolmuştu, doktor bakınca Tek yumurta ikizi olduğunu(monozigotik), kesenin birinde bebek oluşmama sebebi genetik bir bozukluksa bu sorunun, tek yumurta ikizleri %99 aynı özellikleri taşıdığı için, diğerinde de olabileceğini söyledi. Ayrıca dolu olan kesede suyun az olduğunu, bunun bir sorundan kaynaklanabileceğini(böbrek, akciğer vb. organ gelişiminde sorun olabileceğini) söyledi. Zaten suyun az olması sorundan kaynaklanmasa bile sorunlara neden oluyormuş anladığım kadarıyla.. Bir yandan acı gerçekleri, hamileliği sonlandırmam gerekebileceğini, o yüzden kendimi fazla kaptırmamamı da söylerken bir yandan da "biz doktorlar hep en kötüsünü söyleriz ama bu dediklerimin hiçbiri olmayabilir de, yine de umut var, 12. hafta yapılacak testlerden sonra daha belirgin konuşabiliriz, sen hamileliği düşünme, hayatına devam et" dedi.. Ben önce birkaç gün berbat durumdaydım ama baktım böyle hem kendime hem bebeğe zarar veriyorum; kendimi topladım. Hayırlısı olsun dedim ve hakkaten olumsuz düşünmemenin tek yolu hamile olduğunu hiç düşünmemekmiş onu anladım. Hamileliğin heyecanına kapılmış giderken aklımdan çıkardım, kendimi en kötü sona hazırlamaya çalıştım, ama -hiç etkisi olmadığını söyleseler de- bol bol su içtim, bi de kendime ve bebeğime psikolojik telkinlerde bulundum. Sonuçta doktora da sordum, bu süreçte benim yapabileceğim hiçbir şey yoktu, bunun sebebi de belli değildi, kimsenin suçu da değildi.. İnsan bir suçlu ya da bir sebep arıyor, bir şeyler yapmak ve durumu düzeltmek istiyor.. Ama yok işte...
    11. haftada biraz sancı yaşadım dolu kesenin olduğu sağ tarafımda..Panikle buradaki doktoruma gittim veeee güzel haber; dolu kese büyümüş, suyu artmış, bu tip sancılar normalmiş.. Ben yine de temkinli oldum, Ankara randevumu bekledim sevinmek için; Ankara'daki profesör de aynı şeyleri söyledi, boş kesenin baskısı kalkmış-bu ancak 3. ayda olabildi işte- bebek normal sürecine girmiş. Ense kalınlığı burun kemiği normal, suyu normal, yine de %100 emin olmak için amniyosentez yapalım istedik.. 6 kasım'da randevum var, sentezin sonucu da 3 haftada çıkıyormuş. Ben hala temkinliyim, cinsiyeti bile sormuyorum, sentez sonucunda belli oluyor zaten, genetik sorun yoksa o zaman soracağım cinsiyetini de..
    Umarım senin gebeliğinin gelişimi de normale döner, umudunu yitirme ama fazla da kendini kaptırma. Sadece kendine dikkat et . Sonuçta önemli olan sensin, sen olmazsan bebek de olmaz.. Her şey olacağına varıyor, ben hala beklemedeyim, ya sorun çıkarsa ya bişi olursa diye.. Yani endişeler hiç bitmiyor artık. Bir bebeğim var ve o şekilde devam ediyoruz şimdilik.
    Bir soracağın olursa yine yardımcı olmaya çalışırım.. Desteğim ve dualarım da seninle.. Sen de gelişmelerden haber ver olur mu? Sevgiler

10. 29 Ekim 2010
  11. ece1982

ece1982 allahım sen koru Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bende kaybolan ikiz sendromu yaşıyorum ama sennki biraz farklı.iyi habarlarine çok sevindim.

12. 31 Ekim 2010
  13. ayse1314

ayse1314 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    61
    Ece1982, durumun farklı demişsin, senin durumun nasıl?

14. 7 Kasım 2010
  15. ayse1314

ayse1314 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    61
    Dün amniyosentezimi yaptırdım. Hissedilmeyecek kadar kolay bir işlem oldu. Benim önceki kontrolde ense kalınlığı, burun kemiği normal çıkmıştı ama down sendromu dışında başka genetik anomali ihtimali olduğu için yaptırdım bunu. Zaten doktor, ultrason sonuçları(ense-burun) ve hamilelik normal görünüyor, cvs yerine amniyosentezi bekleyebilirsin demişti. Dünkü ultrasonda da gayet iyi gördü bebeği, hatta "Bebek gayet iyi görünüyor, boş kese baskılanıp küçülmüş, bence sentez sonucunda olumsuz bir şey çıkmayacak, ama kafamızda soru işareti kalmasın, sen de tedirgin olma artık" diyerek epey moral verdi.
    şimdi 3 hafta bekleyecez bakalım :)

16. 7 Kasım 2010
  17. filiz0022

filiz0022 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    canım aynı durumu yasıyoruz..benim boş olan kese 4cm bebek olan kese ise 2cm ..bende cok endşelyim..6 hafta 5 günlük hamileyim bebğim daha cok küçük 6mm ..enazından kalp atısını duyduk ona sevindim..ama yinede o boş kese beni korkutuyor..doktorum 24 kasımda gelmemi söyledi hem bebek büyümüş olur umarım güzel haberler alırım..

18. 7 Kasım 2010
  19. Esra

Esra Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4.214
    Ödül Puanları:
    238
    Allah hayırlısını versin hakkınızda,inşallah mutlu haberler alırsınız.