İkizlere benzer isim koymayın.

Konusu 'İkiz gebelik ve çoğul gebelikler' forumundadır ve MaViPaTiKLeR tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  19 Ocak 2009
  Konu Sahibi : MaViPaTiKLeR
 1. MaViPaTiKLeR

  MaViPaTiKLeR Guest

  Ebeveynlerİn davranış biçimleri ikizlerin gelişim süreçlerinde önemli bir rol oynuyor. Çocukların giyimlerinden isim seçimlerine kadar her konuda çok dikkatli davranmak gerekiyor.

  İkizlere isim seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  İkizlere isim seçerken aynı hecelerden ve seslerden oluşan isimler koymaktan kaçınılmalı, farklı baş harflerle başlayan isimler konulmalı, hepsine kendi isimleriyle hitap edilmelidir. Ebeveynler aynı harflerle başlayan isimler koymaktan kaçınmalıdırlar çünkü okulda veya sağlık kayıtlarında karışıklığa neden olabilir. Aynı zamanda ebeveynler çocukları için farklı zamanlarda sosyal güvenlik numarası talep ederlerse ilerde yaşanabilecek problemleri önlemiş olurlar.

  İkizleri olan ebeveynlerin ikiz olmayan diğer çocuklarına yaklaşımları nasıl olmalıdır?

  * Çoğullar her zaman dikkat çeker. Çoğullara özel ilgi gösterildiğinde ya da iltifat edildiğinde diğer çocuğunuzun kendini dışlanmış hissetmemesi için onu da sürece dahil etmelisiniz : 'Bu güzel kıvırcık saçları abilerinden aldılar' .
  * Şarkı söylemek, kitap okumak gibi birlikte oynayabilecekleri oyunlar bulmalısınız.
  * Çocuğunuzun kendisine özel zaman ve yer ayırabilmesini sağlamalısınız.
  * Abi-abla olmak bazen motive edici olsa da, bu durumun çocuğunuzu mutsuz ettiğini hissederseniz bu rolü minimum vurgulamalı ve kullanmalısınız.
  * Çocuğunuzun doğum gününün ya da diğer özel günlerinin çoğulların gelişiyle gölgelenmesine izin vermemeli, gerekirse hazırlıkları önceden tamamlamalısınız.
  * Gerekirse bebekler doğmadan önce büyük çocuğunuzu okul öncesi bir programa veya kreşe yazdırabilirsiniz. Çocuklar bu dönemde istikrarlı bir bakıcıya, rutin eylemlere ve güvende olmaya ihtiyaç duyarlar.

  İkizi olan anne - babalara neler tavsiye edersiniz?

  Başlangıçta her iki bebeğinize de aynı oranda bağlanamadığınız hissedebilirsiniz. Bundan korkmayın ve bu duygunun birçok çoğul gebelikte yaşanan birşey olduğunu bilmeniz gerekir. Daha az ilişki kuduğunuzu düşündüğünüz bebeğinizle daha fazla göz teması kurmak, dokunmak ve konuşmakla ilgili gayret gösterebilirsiniz. İkizlerin bakımında yardımcı olan diğer bireyler de bazen kendilerini daha yakın hissettikleri bebeklerden birini seçip onun ihtiyaçlarıyla daha fazla ilgilenir olabilirler. Bu da anne ve bebek arasındaki bağlanmayı etkileyebilir. Günlük bakımlarında ve boş saatlerinizde bebeklerinize eşit zaman ayırmaya çalışın. Bir bebeğin bütün sorumluluğunu tek kişinin yüklenmemesine gayret edin.

  ALINTI....
   
 2. 11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : MaViPaTiKLeR
 3. beratti

  beratti Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.871
  Beğenildi:
  2.194
  Ödül Puanları:
  238
  Slm , bende ikizlerime hamile iken, bu tur konulari cok arastirmistim. Bu yuzden onlara benzer olmayan iki degisik isim koyduk.Cunku onlar ayri , ayri bir birey birbirlerine cok benzeseler bile, iki degisik karekter. Giysi konusunda da ben genelde hep birbirlerinden degisik kiyafetler alirim. Ama etrafimizdan gelen hediyeler hep ayni renk ve ayni tip kiyafetler. Tabiki bu yuzden arada bende ayni giydiriyorum ogullarimi. ama genelde farkli aliyorum ve giydiriyorum. Hafta sonlari bazen esimle farkli yerlere gidip tek tek ilgilenmeye calisiyoruz. Cunku onlarin cok ihtiyaci var tek anne yada tek baba kendileriyle ilgilensin. Napsinlar dogduklari gunden beri hep anne ve babayi paylasmak zorundalar.onlar ayri birer , birey ve karekterler bunun onemi bilip ona gore davranmak zorundayiz.