İlaç saatini unutanlara teknolojik çözüm

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve ressam1970 tarafından 22 Nisan 2007 başlatılmıştır.

22 Nisan 2007
    Konu Sahibi : ressam1970
  1. ressam1970

ressam1970 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    İsrailli doktorlar, ağız içine yerleştirilen ve içindeki ilacı istenen saate ve dozda püskürten bir cihaz geliştirdi. Doktorların ''siber diş'' adını verdikleri cihaz sayesinde, belirli saatlerde düzenli alınması gereken ilaçlar artık bir sorun olmaktan çıkacak.

Düzenli olarak kullandığınız ilaçları saatinde almayı unutuyorsanız, İsrailli doktorların bu buluşu tam size göre.

Diş üzerine veya ayrı bir implant olarak ağıza yerleştirilen "siber diş" küçük bir işlemci ve yazılımla çalışıyor.

İlacın kullanım saati, hastanın yaşı, kilosu ve tıbbi geçmişi gibi bilgiler sisteme giriliyor. İlacın saati geldiğinde cihaz üzerindeki panel açılıyor ve belirlenen dozda ilaç püskürtülüyor.

Cihaza birden fazla ilaç konabiliyor. İlaç bittiği zaman cihaz alıcıya gönderdiği bir sinyalle yeniden ilaç konması gerektiğini bildiriyor.

İsrailli doktorlar bu cihazı şu sözlerle anlatıyor:
    "Ürün mikro işlemci ve yazılımla çalışıyor. İlacın tam olarak sizin istediğiniz saatte ve istediğiniz dozda verilmesini sağlıyor. Bu ürün sayesinde ilaçları saatinde almayı unutma derdinden ve uykudan kalkıp ilça alma zorunluluğundan kurtulabiliriz"

Ancak cihazın bazı dezavantajları da var. Vücuda yerleştirilen her yabancı nesne gibi "siber diş" de enfeksiyona açık.

Domuzlar üzerinde olumlu sonuç veren cihaz insanlar üzerinde henüz denenmedi.

Avrupa Birliği'nin de destek verdiği proje için klinik deneylere 3 ay içinde başlanacak. Cihazın da 3 yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

2. 22 Nisan 2007
  3. kxixsmetsiz kedi

kxixsmetsiz kedi 15senedirseviyorum seniii Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ya bu tam benim teyzemlik
    ilaçlarına dikkat etmediği için çok rahatsızlandı.aslında ben bunun basitini düşünmüştüüm ama başkaları icat etti:)))))))))

4. 22 Nisan 2007
  5. kxixsmetsiz kedi

kxixsmetsiz kedi 15senedirseviyorum seniii Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    emeğine sağlık canım