İlaç yerine günde tam 8 bardak maden suyu için

Konusu 'Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri' forumundadır ve dids tarafından 9 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  9 Nisan 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Prof. Dr. Zeki Karagülle, herkesin günde 8 bardak su içme alışkanlığı edinmesini öneriyor. Ayrıca tadı kötü olan sert yani mineralli suların, sağlık için daha yararlı olduğunu belirtiyor. Karagülle'ye göre maden suyu içmek de şart!..
  Geçen hafta su ile ilgili yine kafalarımız karıştı. Tam su içme alışkanlığı ediniyorduk ki Pennsylvania Üniversitesi'nden Dr. Dan Negoianu ile Dr. Stanley Goldfarb'ın çalışmaları yayımlandı. İkili, günde 2 litre su içmenin saptanmış herhangi bir yararı olmadığını açıkladı. 2 litre günde 8 bardağa denk geliyordu. Bu açıklama, zorla su içenlerin ellerindeki bu bardaklarını bırakmalarına yol açtı.


  MADEN SUYU İLAÇ GİBİDİR

  İstanbul Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, bu araştırmanın sonuçlarının tam aksini düşünüyor. Karagülle, sağlıklı yaşamak isteyen herkesin günde en az iki litre su içmesini öneriyor. Çoluk çocuk herkesin ilaç niyetine maden suyu içme alışkanlığı edinmesini savunuyor. Su konusunda yüzlerce araştırmaya imza atan Prof. Dr. Zeki Karagülle, sorularımızı yanıtladı:


  * Çok su içmenin, başlıca yararları nelerdir?
  Yalnızca su içerek uzun süre yaşayabilirsiniz. Halbuki susuzluğa ancak 1-2 gün tahammül edilebilirsiniz. Sonra ölüm tehlikesi ortaya çıkar. Canlılığımızı sağlayan temel ortam görevini; su üstlenmektedir. Yetişkin birinin toplam ağırlığının yüzde 70'i sudur. Su, vücuttaki atıkların atılmasını da sağladığı için doğal olarak bir miktar suyu dışkı yoluyla kaybederiz. Bu da günde toplam 1.5 litre kadardır. Terle ve nefesle kaybedilen suyu da eklersek, günde en az 2 litre su kaybına uğrarız. Bu miktarın yerine konulması şarttır. Bunun yarım litresi günlük besinlerden alınabilir. Bu nedenle, en az bir 1.5 litre su içmemiz şarttır.

  * Vücut susadığında bunu hissettirmiyor mu? Susamadan su içmek gerekir mi? Yararlı bir alışkanlık mı?
  Gerekir çünkü susuzluk hissi, vücudun su gereksiniminin tehdit eder boyutta karşılanmadığını gösteren bir alarmdır.


  KAHVENİN YANINDA ALIN

  * Günde kaç litre su içersiniz?
  Ben günde en az 2-2.5 litre hatta bazen 3 litre su içerim. Bunun bir litresini mineralli sulardan alırım.

  * Meyve suları ve çaylar da su yerine geçer mi?
  Tabii meyve suyu ve çay su yerine geçer. Günlük su miktarının bir kısmı rahatlıkla onlardan karşılanabilir. Ama yetersizdir ve bütün bunların yanında su da içmek gereklidir. Kahvenin yanında mutlaka su içilmelidir. İster Türk kahvesi, ister Nescafe olsun yanında mutlaka su için. Kahvedeki kafein ekstra idrarla su atımını artırır. Ayrıca alkolü de su ile içmek gerekir. Çünkü idrarla su atımı, alkollüyken artar.

  * Zayıflamak isteyenlerin, her zamankinden daha fazla mı su içmeleri gerekiyor?
  Zayıflamak isteyenlerle ilgili bir şey söylemem. Zayıflama programlarının içinde 'zayıflamak isteyen bol su içsin' mesajları yer alıyor. Ben buna karşıyım. Su içmek zayıflatmaz ama sağlıklı yaşamak isteyenler, bol bol su içebilir.


  SODA FARKLI

  * Gazlı sular sağlıklı mıdır, değil midir? Bol bol soda içilebilir mi?
  Burada büyük bir kavram kargaşası yaşanıyor. Türkiye'ye maden suları ilk geldiğinde yani 80 sene önce, bunlar Amerikan menşei olduğu için soda diye adlandırılmış. Soda yapay bir Amerikan içeceğidir. Çeşme suyuna bikarbonat atılarak yapılan bir çeşit sudur. Türkiye'de de soda var ama maden sularının çoğunu da biz yanlışlıkla soda diye biliyoruz. Maden suyu son derece yararlıdır ama soda bu kadar yararlı değildir. Amerika'daki araştırmalar sonucunda, sodanın kalp hastaları için zararlı olduğu açıklanıyor. Türkçe'ye öyle çevrilip açıklamalar yapılıyor. Maden suları da zararlı damgası yiyor. Halbuki maden suları kalp hastaları için ilaç gibidir, çok yararlıdır. Hipertansiyon hastalarına soda kısıtlaması getiriliyor ama maden suyu tüketimi öneriliyor. Maden suyu, yüksek tansiyona yararlıdır. Benim önerim; her öğün bir şişe maden suyu içmenizdir. Sabah, öğle ve akşam bir şişe maden suyu içme alışkanlığı edinin. Günde 2 litre sıvı tüketeceksek bunun en az bir litresi maden suyundan olmalıdır. Mineralli suyu bu miktarlarda içtiğimizde, sağlıklı bir böbrek fonksiyonunuz varsa bize hiçbir zararı olmaz. Tam tersine yararı vardır. Eğer taş sorununuz varsa, maden suyu bunun çözülmesini sağlar. Sanılanın aksine taş oluşumuna yol açmaz. Maden suyunun içindeki kalsiyum en az süt kadar yararlıdır. Öyle ki; bir gram kalsiyum tabletinden tam 3 kat daha yararlı olduğunu söyleyebiliriz.


  ŞİZOFRENLERE DİKKAT!

  * Bazı uzmanlar, "Çok fazla su içmek vücuttaki minerallerin bir kısmını götürür" diyor. Bu açıklama doğru mudur?
  Bu bence çok komik bir inanış. Su zehirlenmesini bir tek ruhsal sorunu olan kişilerde görüyoruz. Onun dışında kimsede görmüyoruz. Şizofrenler bazen ne kadar su içtiklerini hiç fark etmeyip, günde 10 litreye yakın su içebiliyorlar. Bu durumda da su zehirlenmesi ortaya çıkabiliyor. Bu tür zehirlenmeler genellikle ölümle sonuçlanır ama dediğim gibi bu daha çok ruhsal bir problem olarak ele alınmalıdır. Onun dışında fazla su tüketildiğinde vücut alarm vermeye başlar ve insan bunu anlar. Nasıl ki susama hissi vücudun verdiği bir alamsa, fizyolojik olarak vücut fazla su tüketimini de engeller.
  (alıntıdır)
   
 2. 11 Nisan 2008
  Konu Sahibi : dids
 3. *bunch*

  *bunch* BUNCH Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  22
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben günde 2 maden suyu içerim ancak şimdi tereddütte kaldım maden suyu mu içiyorum yoksa soda mı?bunu markalardan anlayabilirmiyiz?benim içtiğim özkaynak doğal mineralli su .bilgilendirirseniz sevinirim.paylaşımınız için teşekkürler...
   
 4. 11 Nisan 2008
  Konu Sahibi : dids
 5. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Sorunuzun tam cevabını bilmiyorum fakat sanırım şişenin üstünde yazması lazım :sm_confused: Eğer bilen birileri benide bilgilendirirse sevinirim :eek:
   
 6. 22 Nisan 2008
  Konu Sahibi : dids
 7. hemxsxirem

  hemxsxirem gamzeli kelebeğim beniiim Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2008
  Mesajlar:
  680
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  benim bildiğim kadarıyla ikisi de aynı. bi de bana doktorum günde 2 şişe sodadan fazlasının bağırsakların hareketlerini yavaşlatıp, kabızlığa neden olduğunu söylemişti. şimdi 8 bardağı görünce:uhm: şaşırdım
   
 8. 24 Nisan 2008
  Konu Sahibi : dids
 9. Dishe

  Dishe ✿❤aŞk-ı KıYaMet❤✿ Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.003
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  bır programda dınlemıstım bu dr u...
  evet gunde sekız bardak maden suyu...
  ama soda degıl..:kahve:
  aldıgımız markaların uzerınde yazıyor zaten..
   
 10. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : dids
 11. Gxoxzek

  Gxoxzek içindeki öküze ohaa de Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.507
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  bizzz bayılırızz maden suyunaa bizim ilçedee maden suyu fabrikası varr kasayla alırızz ve 2 gün gitmezzz