İlaçla Alınmaması Gereken Bitkiler

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve cucu-pete tarafından 31 Mart 2009 başlatılmıştır.

  31 Mart 2009
  Konu Sahibi : cucu-pete
 1. cucu-pete

  cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  8.482
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  
  Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, Halk arasında sıkça kullanılan bitkisel ürünlerin zararları ve tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

  Bitkisel ürünlerde ilaçlar güvenli değildir

  Bitkisel ürünlerde zayıflama ilaçlarından, aktarlarda satılan karışımlara, zayıflama çaylarına kadar çok geniş bir pazar söz konusudur. Birçok bitkisel kaynaklı ürünler yıllardır kullanılmakta ve yararlı olduğu bilinmektedir. Bununla beraber bazı bitkisel ürünler kullanıcılar üzerinde ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Dikkat edilmelidir ki, bitkisel ürünler ilaçlardan daha güvenli değildirler. Hepsi olmamakla beraber bitkisel ürünlerin çoğu zararlı etkiler göstermektedirler. Ticaretini yapanlar kullanıcılara bu bitkisel ürünlerin çoğunun natürel oldukları söylemektedirler.

  İlaçlardan farklı olarak bitkisel ürünler kullanılmadan önce test edilmezler ve dolayısıyla güvenli oldukları söylenemez. Bu ürünlerden bazıları toksik maddeler ve polen içerir ki; bu durum bazı kişilerde hastalıklara neden olabilmektedir. Bazılarının içersinde üzerindeki etikette belirtilmeyen steroid ve östrojen gibi maddeler bulunabilmektedir. Bir kısmının içersinde ise arsenik, civa, kurşun ve pestisid gibi zehirli maddeler bulunabilmektedir.

  Bitkisel ürünler ve dikkat edilmesi gereken durumlar

  Bir bitkisel ürünün üzerinde doğal olduğunu belirten bir etiketin bulunması onun güvenli olduğunu göstermez. Örneğin kava ve eşek kulağı bitkisi ciddi karaciğer hastalığına neden olabilmektedir.
  Bitkisel ürünler bir ilaç gibi düşünülerek, doğru kullanılmadığında veya büyük miktarlarda alındığında ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.
  
  Hamile kadınlar veya emziren anneler özellikle dikkatli olmalıdırlar. Çünkü bu ürünler ilaç gibi etki gösterebilirler.

  Bazı bitkisel ürünler ilaç gibi etki gösterdiğinden, kullanılan ilaçlarla etkileşerek, zararlı olabilmektedirler.
  Birçok bitkisel kaynaklı ürünlerin içerisindeki aktif madde bilinmemektedir. Bu ürünlerin içerisinde onlarca, yüzlerce madde veya bileşik bulunmaktadır. Bilim adamları faydalı olduğu ileri sürülen ürünler içerisindeki bileşenleri tespit etmeye çalışmaktadırlar.

  Yapılan araştırmalar sonucu bitkisel ürünlerin etiketleri üzerinde belirtilen bileşiklerin haricinde daha birçok maddeler tespit edilmiştir.

  Bazı bitkisel ürünlerin içerisinde metaller, etiketsiz ürünler, mikroorganizmalar ve diğer maddeler bulunmaktadır.

  Bitkisel ürünler hasta edebilir

  Tedavi veya destek amacıyla kullanılmakta olan yüzlerce bitkisel ürün mevcuttur. Bunlar içerisinde en çok bilinenler; sinameki, bitkisel çaylar, papatya türleri, yosun hapları, kondriotin sülfat, ekinezya, efedra, garlik, ginkgo biloba, ginseng, kava, glukozamin, melatonin ve fitoöstrojenlerdir.

  Sık kullanılan ilaçlardan biri olan sinameki, vücuttaki suyun atılmasını hızlandırıcı etkiler içermektedir. Kullanılan diüretik çaylar (zayıflama ve form çayları) bağırsaklarda bulunan “mikrovillus” adı verilen tüycüklerin kısalmasına ve düzleşmesine, dolayısıyla kabızlığa yol açmaktadır. Sinameki kullanıldığı durumlarda besin öğelerinin emilimlerinde sıkıntılar yaşanabilir. Mesela potasyum emilimi azalınca kalp kaslarına olumsuz yönde etki eder. Sonuç, kalp hastalığına kadar gidebilir.

  Yosun haplarına dikkat

  Bu tip hapların içersinde “sibutramin” adlı iştah azaltıcı bir madde yer almaktadır. Gerçekte insanlar yosunla değil sentetik bir madde ile zayıflıyorlar ve madde kontrolsüz kullanıldığı için birçok kişinin ölümüne yol açmıştır. Doğadan toplanan mantarlar ile zehirlenen insanlara yönelik haberler basında bol miktarda mevcuttur. Doğadan toplanan ve demlenerek içilen papatyalar da kimi zaman ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir. Çok çeşitli papatya türlerinden bazıları böcek öldürücü, bir başkası migren, diğeri ise soğuk algınlığı tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

  Yaşlılar ve hastalar özellikle dikkat etmeli

  Kullanılmakta olan bu bitkisel ürünler bazı hastalık durumlarında güvenli değillerdir. Bu ürünler özellikle yaşlı kişilerde tehlikeli olabilmektedir. Dolayısıyla bitkisel kaynaklı ürünleri aşağıdaki sağlık problemi olanlar kullanırken çok dikkatli olmalıdırlar.

  Kanama problemi olanlar
  Kanserli hastalar
  Şeker hastalığı olanlar
  Prostat rahatsızlığı olanlar
  Sarası (epilepsi) olanlar
  Göz tansiyonu (glokom) olanlar
  Kalp hastalığı olanlar
  Hipertansiyonu olanlar
  Psikiyatrik hastalığı olanlar
  Parkinson hastalığı olanlar
  Karaciğer hastalığı olanlar
  Felçli hastalar
  Tiroid hastalığı olanlar
  Bağışıklık sistemi yetmezliği olanlar.
  Bitkisel ürünleri kullanan ve cerrahi müdahale geçirecek olan kişiler bu durumu mutlaka doktoruna belirtmelidirler. Çünkü bitkisel ürünler kanama ve anestezide bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda bitkisel ürünün iki hafta önceden kesilmesi gerekmektedir.
  Bitkisel ürünler özellikle böbrek ve diyaliz hastalarında; kan basıncı, kan şekeri ve pıhtılaşma üzerine tahmin edilemeyen etkiler ve elektrolit dengesizlikleri nedeniyle zararlı olabilmektedir.

  Hangi bitki hangi ilaçla alınmaz?

  Ekinezya; aspirin ve kortizon tipi ilaçlarla
  Efedra; burun açıcı (dekonjestan) ilaçlar, kafein, tansiyon ve kalp ilaçları ile
  Garlik; Aspirin ve romatizma ilaçları ile
  Ginkgo biloba; aspirin, romatizma ilaçları, kan sulandırıcı ve idrar söktürücülerle
  Ginseng; aspirin-romatizma ilaçları, kalp ilaçları, şeker hapları, idrar söktürücülerle
  Glukozamin; idrar söktürücü ve insülinler
  Kava; Parkinson ilaçları ve kan sulandırıcılarla
  Melatonin; romatizmal ilaçlar, kortizon ve beta blokerler ile
  Kondriotin sülfat; aspirin ile birlikte kullanılmamalıdır.
  Yan etkilere dikkat

  Ekinezya kullananlarda; mide rahatsızlığı, ishal, kabızlık, allerji,
  Garlik kullananlarda bulantı, ishal, kanama, alerji
  Ginseng kullananlarda baş ağrısı, uyku problemi, ürtiker, vajinal kanama, göğüslerde hassasiyet, tansiyon problemi
  Ginkgo biloba kullananlarda mide rahatsızlığı, ishal, baş ağrısı, kanama, epilepsi, kramplar
  Glukozamin kullananlarda mide rahatsızlığı, şişkinlik, gaz, ishal
  Kava kullananlarda uyuklama, kaşıntı, karaciğer rahatsızlığı
  Melatonin alanlarda uyuklama, baş ağrısı, depresyon, mide rahatsızlığı
  Fitoöstrojen alanlarda meme ve rahim rahatsızlıkları, tiroid problemleri
  Sarımsak ve zencefil gibi bitkiler kandaki pıhtılaşmayı azaltır. Bu nedenle cerrahi müdahalede bulunulacak kişiler ile aspirin ve ağrı kesici kullananların bu bitkisel ilaçları almaması gerekir.
  Efedra alanlarda baş ağrısı, sinirlilik, tansiyon yüksekliği, felç ve kalp krizi görülebileceği unutulmamalıdır.

  alintidira.s.
   
 2. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : cucu-pete
 3. EU1

  EU1 Guest

  Greyfurt. Aman dikkat edin.ılaçların etkisini ikiye katlama özelliğiyle aslında tıp alanında araştırmalardan sonra ilacın yarım doz kullanılmasını sağlayabilecek bu özellik, malesef şu anda zarar veriyor ve henüz bundan doktorlar da çoğunlukla haberdar değil.Doğum kontrol hapıyla bile etkilşeimi var ,dikkat edin. En azında ilaçla arasında uzun saatler bırakın.