İlaçları yiyecek veya içeceğe karıştırarak vermek doğru mu?

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve ferday tarafından 12 Ocak 2008 başlatılmıştır.

    12 Ocak 2008
    Konu Sahibi : ferday
  1. ferday

    ferday Aktif Üye Üye

    Katılım:
    17 Ekim 2007
    Mesajlar:
    497
    Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Çocuklara ilaç vermek zor iştir, özellikle de ilacın tadı berbatsa! Peki, ilacın tadını iyileştirmek için ilacı herhangi bir yiyecek veya içeceğe karıştırarak vermeniz doğru olur mu?


    Doktor veya eczacınıza danışmadan bir şey yapmayın
    İlaçların kullanım şeklinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışmanız gerekiyor.



    Genel olarak ilaçların yiyecek ya da içeceklerle karıştırılması şu sorunlara yol açabiliyor:

    · Zaman içerisinde salınma özelliği olan ilaçların yiyecek ya da içeceklerle birlikte alınması ilacın işleyiş biçimini değiştirebilir.

    · Kalsiyum içeren yiyecek ve içecekler bazı antibiyotiklerin vücut tarafından emilmesini azaltır.

    · Soda, kola ve portakal suyu gibi asitli içeceklerin mide asiditesini değiştirdiği için penisilin grubu antibiyotiklerin emilimini azaltır.

    · Kan inceltici olarak bilinen ilaçların etkisi de yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan K vitamini tarafından azaltılabilir.

    · Meyve suyu, kolalı ve kafeinli içecekler bazı ilaçların etkilerini değiştirebilir.


    Doktorunuz veya eczacınız onay verdiyse
    Doktorunuz veya eczacınızın ilacı çocuğunuzun yiyecek/içeceğine karıştırarak verebileceğinizi belirtmesi durumunda:

    · Söz konusu yiyecek ya da içeceği mümkün olan en az miktarda (tercihen bir ya da iki kaşık) kullanın.

    · Karışımı çocuğunuza hemen yedirin/içirin. Karışımı bekletmeniz durumunda ilaç ayrışarak özelliğini yitirmeye başlayabilir.