İlaçsız tüp bebek deneyen var mı?

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve deniz0509 tarafından 21 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  21 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : deniz0509
 1. deniz0509

  deniz0509 Birgün geliceksin bebeğim Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2009
  Mesajlar:
  742
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba arkadaşlar
  bizde nazlı bebişleimize ulaşmak için tedavi görmemiz gerekiyor
  bu tedaviler hem masraflı hemde çok emek gerektiriyor sabır gerektiriyor
  her denememizde 50-60 tane ilaç oluyoruz hormon ilaçları ve yarın öbür gun vucudumuzda hangi tahribatlara açacagını bilmiyoruz. bazılarımız aşırı uyarılmaktan ohss olup hayatı tehlikeler atlatıyor
  işte bazı merkezler sadece erkekte problem olduğunda ilaçsız denemeler yapılıyormuş ve gun geçtikçede başarı oranları yukseliyor

  alıntıdır
  Yakın bir geçmişe kadar daha çok polikistik over (çok sayıda kist içeren yumurtalık) hastalığında uygulanan, "ilaçsız tüp bebek" yöntemi de denilen In-Vitro Maturasyon (IVM) tekniği, artık çocuk sahibi olmak isteyen diğer hastalarda da olumlu sonuç veriyor.

  IVM yöntemiyle ilk kez 1.5 yıl önce polikistik overli hastasının anne olmasını sağlayan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan, son olarak farklı nedenlere bağlı sorun yaşayan 2 hastasının bu metotla hamile kaldığını açıkladı.

  Gürgan, rutin tüp bebek yönteminin pahalı olduğunu, tedavinin maliyetinin 3 bin 500 doların üzerine çıkabildiğini kaydederek, yumurtaları geliştirmek için kullanılan ilaçların da önemli yan etkileri olabildiğini belirtti.

  Gürgan, "Tam olarak ispatlanamamış olmakla birlikte nadir de olsa çok sık ve yüksek dozlarda kullanılan yumurtlatma ilaçlarıyla yumurtalık kanseri arasında bir ilişki olabileceği ileri sürülmüştür" dedi.

  Bu nedenlerle yumurtaların yumurtalıklardan ilaç kullanılmadan alınması, döllenmesi ve gebelik oluşturulabilmesi için yürütülen araştırmalar sonunda IVM tekniğinin geliştirildiğini belirten Gürgan, son birkaç senede olgunlaşmamış yumurtaların yumurtalıklardan daha kolay alınmasına olanak sağlayan özel incelikte iğneler yapılması, olgunlaşmamış yumurtaların kısa sürede ve etkin şekilde olgunlaşmasına olanak sağlayacak özel sıvıların geliştirilmesiyle bu tekniğin başarı şansının arttığını bildirdi.

  IVM'nin avantajları

  Gürgan, IVM tekniğinin avantajlarını şöyle sıraladı:

  * Pahalı ilaçların kullanılmasını gerektirmediği için rutin yönteme göre yarıya yarıya daha ucuzdur. (Tedavi ücreti bin dolar civarında)
  * Hastalar daha az tetkik yaptırır, daha az doktor ziyareti yapar ve daha az zaman harcar.
  * Tedavi süresi daha kısadır.
  * Tedavi başarılı olmazsa diğer tedaviye başlamak için aylarca beklemek gerekmez.
  * Hastalar, ilaçların saydığımız yan etkileri ve tehlikelerine maruz kalmazlar, yumurtaların elde edilmesi esnasında ağrı duymazlar, genel anestezi almaları gerekmez.
  * Tecrübeli ve başarılı merkezlerde uygun hastalar yüzde 30-35 gebelik şansı elde ederler.
  * Hastanın yaşı arttıkça gebelik şansı da düşer. Bu metotla birlikte genetik ayrıştırma ve laser uygulaması gebelik şansını artırır. Tekniklerin ve olgulaştırma metotlarının geliştirilmesiyle ileride başarının daha da artacağı düşünülüyor.
  * Bu metotla doğan çocukların genetik risklerinin artmadığı tespit edildi.

  Hangi hastalara uygulanabilir?

  IVM metodunun ilk başlarda polikistik over hastalığı olanlarda uygulandığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini anlatan Gürgan, "Bu kişilere yumurtlatma ilaçları verildiğinde, yumurtalıkları bu ilaçlara karşı çok hassas olduğundan ani şişme, kistleşme ve karında sıvı toplanması, pıhtılaşma bozukluğu, böbrek iflası gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Ayrıca gebe kalsalar dahi düşük oranları yüksek olabiliyor. Bu hastaların yumurtalıklarındaki yumurtalar hiç ilaç kullanılmadan IVM tekniğiyle kolaylıkla alınabilmekte, döllenebilmekte ve gebelikler elde edilebilmektedir" dedi.

  alıntıdır
  Türkiye'nin ilaçsız ilk tüp bebeği

  Rahatsızlığı nedeniyle hormon ilacı kullanamayan Emel Emir'e dünyada da çok yeni olan ilaçsız tüp bebek tedavisi uygulandı. Genç kadın anne oldu. Bu yöntem tüp bebek tedavisi maliyetini de düşürüyor.
  Türkiye'de ilk kez ilaçsız tüp bebek

  Tüp bebek isteyen Emel Emir'in rahatsızlığı, hormon ilacı almasına engeldi. Genç kadın, Türkiye'de ilk kez ilaçsız tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi oldu.

  Defne bebek tüp bebek tedavisinde çığır açtı. Çünkü annesi onu dünyaya getirirken, diğer tüp bebek sahibi olan annelerin kullandığı hormon iğne ve ilaçlardan bir tane bile almadı. Böylece tedavinin maliyeti de neredeyse yarı yarıya azaldı. Defne bebek de, tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen kadınların hormon ilacı almak zorunda olmadığını da kanıtlamış oldu. Çiçeği burnunda anne Emel Emir 27 yaşındaydı ve eşi ile beş yıldır bebek istiyorlardı. Ancak "Polikistik Over Sendromu" nedeniyle kısırlık tedavisi görmüş hatta bir kez başarısız tüp bebek denemesinde bulunmuştu. Emel Emir'in hormon ilacı alarak tüp bebek denemesi son derece riskliydi. Emir'in anne olması için, Prof. Dr. Timur Gürkan tarafından beş yıldır üzerinde çalıştığı ve dünyada son derece yeni bir yöntem oyan "ilaçsız tüp bebek yöntemi" uygulandı. Yöntem için uygunolduğunun belirlenmesinin ardından Emel Emir'in küçük bir operasyonla yumurtaları toplandı. İğne ve ilaçlarla anne karnında olgunlaştırılmak yerine, yumurtalar laboratuvarda olgunlaştırıldı. Yumurtalardan da yine laboratuvarda embriyo elde edildi. Üç embriyo anne rahmine yerleştirildi. Ve Emir çifti 31 Ağustos'ta bebeklerini kucaklarına aldı.

  35 HASTADAN 5'İ GEBE KALDI
  Prof. Gürkan polikistik yumurtalık hastalığı olan kadınlar için bu yöntemin alternatif tedavi olduğunun altını çiziyor. Yöntemin, aileleri bin YTL ilaç masrafından kurtardığını belirten Gürkan, yumurtaları erken yaşlanmış veya azalmış kişilerde de bu yöntemin uygulanabileceğini söylüyor. İlaçsız tedavi yöntemi, ilkin Kanada Montreal'de, McGill Üniversitesi'nde uygulandı. Türkiye'de ise bu yöntemi Prof. Gürkan yönetimindeki CLINIC Tüp Bebek Merkezi uyguluyor. Merkez, çalışmalarını McGill Üniversitesi ve Danimarka'nın Kopenhag Üniversitesi'yle birlikte yürütüyor. Şu ana kadar, yöntemin uygulandığı 35 hastadan 5'inde gebelik elde edildi.
   
 2. 21 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : deniz0509
 3. karamel86

  karamel86 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2009
  Mesajlar:
  860
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  108
  kımse yokmu bende merak edıyom
   
 4. 21 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : deniz0509
 5. deniz0509

  deniz0509 Birgün geliceksin bebeğim Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2009
  Mesajlar:
  742
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  canım ya galiba bu yöntemi yaşayan olmamış ama ben çok merak ettim ben biraz araştırıcam merkezlerle göruşucem
  çünkü çok fazla ilaç alıyoruz hemde emek var okadar acı çekiyoruz vucudumuza yukleniyoruz sadece eş kaynaklı yumurtlamada problemi olmayan kişiler de yapılıyormuş birde ohss olan daha önceki tedavilerinde
   
  tazemuallime77 bunu beğendi.
 6. 21 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : deniz0509
 7. esila@mxixsra

  esila@mxixsra Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  759
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  hayatım bende çok merak ediyorum bu yöntemi doktoruma sordum başarı oranı o kadar yüksek değil hemde hiç ilaç alınmıyor değil dedi. ve genelde pkolu hastalara uyguluyolarmış. çünkü onlarda yumurta elde edebilmek daha kolay. yani sayıca...
   
 8. 26 Kasım 2010
  Konu Sahibi : deniz0509
 9. Tancredi

  Tancredi Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2010
  Mesajlar:
  526
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  ben saatlerdir bu yöntemi araştırıyorum kesinlikle bu kadar senedir bu yöntmi deneyen PCOLU arkadaşımız vardır.
  Lütfen yardımcı olun bizlere cevap bekliyoruz kızlar :92:
   
 10. 1 Nisan 2011
  Konu Sahibi : deniz0509
 11. pikocu

  pikocu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2011
  Mesajlar:
  159
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  61
  slm arkadaşlar.............bende bu tekniği araştırdım.....yarın bi merkeezle görüşmeye gidicem..umarım hakkımımda hayırlı olur bu sefer nazlı mı kucağımıza alırız......hepimize nasip etsinRABBİM.........
  :KK71:
   
 12. 1 Nisan 2011
  Konu Sahibi : deniz0509
 13. oznur65

  oznur65 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2011
  Mesajlar:
  2.161
  Beğenildi:
  1.902
  Ödül Puanları:
  123
  bu yöntemi birçok doktor denemiyor çünkü mesela bende 6 yumurtadan sadece 1i döllendi bu şekilde doğal tüp bebekte 1 yada en fazla çok çok çok nadiren kadınlarda 2 tane yumurta oluyo onu nasıl dölleyecekler. döllenmezse emekleri ve paraları boşa gidecek zarara girecekler neden denesinlerki oluşmayan embriyo için kim para verirki o sadece göstermelik anlayacağınız belkide çok nadir kullanılıyordur bilemiyorum ama hiç duymadım
   
 14. 2 Nisan 2011
  Konu Sahibi : deniz0509
 15. suaenvar

  suaenvar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2009
  Mesajlar:
  452
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  sanırım adana başkentte var bi çok denemeden sonra öneriyolar
  ben dr bi hastaya teklif ederken duydum doğal siklüs deneyelim mi diyodu?
  ama kriterleri ne bilmiyorum:26::26: