ilaçsız tüp bebek tedavisi

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve meralun tarafından 28 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  28 Eylül 2007
  Konu Sahibi : meralun
 1. meralun

  meralun Rabbim sana sığınırız! Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  874
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  ilaçsız tüp bebek tedavisi
  Temmuz 15th 2007

  Doç. Dr. Bülent Urman’ın kaleme aldığı yazı;

  Tüp bebek uygulamasına alternatif olarak sunulan IVM (in vitro maturasyon), yani ilaçsız tedavi, yumurtaların laboratuar ortamında olgunlaştırılması ile gerçekleştiriliyor. Bu yöntem 1990’lı yılların sonlarından itibaren kullanılmaya başlandı. IVM’de kısa süreli ilaç kullanımı veya hiç ilaç kullanılmadan toplanan olgunlaşmamış yumurtalar dış ortamda olgunlaştırılır ve daha sonra döllenerek transfer edilir.

  Yöntem ilk olarak ilaçlara aşırı cevap veren polikistik over sendromlu (yumurtlama problemi olan) kadınlarda ilaç kullanılmadan tüp bebek yapılmak amacı ile ortaya atıldı.

  IVM yararı nedir?

  Polikistik over sendromlu kadınlar, yumurtalıkları uyaran ve gonadotropin adı verilen ilaçların etkisine karşı aşırı derecede hassaslar. Bundan dolayı ovarian hiperstimülasyon sendromu (OHSS) adı verilen ve hastaneye yatarak tedavi gerektirebilen bir komplikasyona meyilliler. Özellikle de gebelik sırasında salgılanan hormonlar, ilaçlarla uyarılmış olan yumurtalıkları daha da uyarır. Bunun sonucunda karın boşluğu içine sıvı sızar ve kanda pıhtılaşma problemlerine yol açar. Yumurtalıklar ilaçlarla uyarılmadan tüp bebek uygulamasına geçildiğinde OHSS riski ortadan kalkar.

  IVM başarı oranları

  IVM yöntemini ilaç ile yapılan tüp bebek yönteminden üstün kılan özellik, ilaç kullanımının olmaması. Buna karşın IVM ile gebelik oranları ilaç ile yapılan tüp bebeğe oranla daha düşük. Avantajlarına rağmen...
   
 2. 13 Ekim 2007
  Konu Sahibi : meralun
 3. mirage28

  mirage28 Guest

  peki bu yöntem ilacla yapılan tüp bebek tedavisinden daha mı pahalı?