İlçe Hakem Dilekçesi (Örnek Dilekçe)

Konusu 'Tüketici Şikayetleri' forumundadır ve Kazen tarafından 2 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  2 Eylül 2007
  Konu Sahibi : Kazen
 1. Kazen

  Kazen Babalar ve Oğulları Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  12.382
  Beğenildi:
  17.232
  Ödül Puanları:
  488
  Ayıplı Mal Şikayeti (İlçe Hakem Heyetine)

  (Bedeli 792 YTL'in altında bağlayıcı karar)  .................İlçe Hakem Heyeti Başkanlığına
  ....................................Kaymakamlığı

  Davacı : ...............(siz)
  Adres :.................Sizin adresiniz

  Davalı :...........Malı aldığınız yer(tüzel kişi)
  Adres : ..............

  Konu:Ayıplı çıkan malın bedelinin iade edilmesi hk

  İzahı:
  1-(....................)Firmasından.........tarihinde.........YTL bedelle(fatura karşılığı) cinsi ve serisi...........................................şeklinde yazılı olan malı satın aldım.

  2-İlk 30 gün içinde,açık görülebilir nitelikte ayıplı olduğu ortaya çıktı.(Ürünün size yaşattığı sıkıntıyı 5 satırda özetleyin)Bu ayıbı davalı firmanın yetkili servis elemanlarına da yazılı olarak teyid ettirdim.

  (30 günden sonra çıkmışsa ve sanayi ürününde 3 defa aynı yerden veya 4 defa farklı yerden(1 yıl içinde) arıza oluşmuşsa) ÜRÜNDE GİZLİ AYIP VARDIR diye yazın.1.satırı iptal edin.)

  3-Yürürlükteki 4077 sayılı TKHK'nun 4.maddesine göre 4 seçimlik hakkım olan bedelsiz tamir,ayıp oranında bedelden indirim,ayıpsız misli ile değiştirilmesi veya ödediğim bedelin iadesi seçeneklerinden birini tercih ediyorum.

  4-Ben ilgili firmaya ihtarname göndererek, bu 4 seçimlik hakkımdan birisi olan, "ödediğim bedelin iadesini,sattıkları ayıplı malı geri almalarını" talep ettim.

  Sonuç ve Talep:
  Ben kısa adı TTKD olan Tüm Tüketicileri Koruma Derneği'ne üye olarak haklarımı öğrendim. Firma ihtar eline ulaşmasına rağmen talebimi yerine getirmeyerek,beni mağdur etmiştir.Yasanın ilgili maddesine göre,lehimde karar vererek mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum. (*)  UYARI 1: 4077 sayılı Kanun ile birlikte Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Yargıtay kararları, öncelikli olarak, ayıbın satıcıya ihbarını şart koşar.Demek ki, dava dilekçesi yazmadan önce mutlaka satıcıya durumu bildiren ve talep iletine bir ihtar yuazmak şart.

  UYARI 2. FATURA BEDELİ, 792 ytl üzerinde ise hakeme değil, tüketici mahkemesine giderek bağlayıcı karar alınabilir.İlçe hakem heyetinde zaman harcamayın.


  TTKD size her zaman yardımcı olabilir.

  *İhtarname, değer büyükse Noter olması ciddiyetve takip açısından önemlidir.Kapı önü satışlardaiadeli taahhütlü mektup ihtarı yeterlidir.Hakem heyetleri de son zamanlarda ihtar çekilmesini ve bunun şikayet-dava dilekçesine eklenmesini şart koşuyor.