ileri yaşlarda gebelik

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve crowne1 tarafından 3 Mart 2009 başlatılmıştır.

  3 Mart 2009
  Konu Sahibi : crowne1
 1. crowne1

  crowne1 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ileri yaşlarda gebelik
  :ecrin_bebek::KK46:
  İleri yaş için sınır nedir? Tıpta ileri yaş terimi 35 yaş ve sonrasında gebelik yaşayan anne adaylarını tarif etmek için kullanılmaktadır.

  İleri anne yaşı beraberinde hem anne hem de bebek açısından birtakım riskler taşımaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte anne adaylarında birtakım kronik hastalık görülme sıklığı artar. Bunlar arasında en yaygın olanı hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve diyabet (şeker hastalığı) tir. Hipertansiyon erken yaştaki gebelere göre2-4 kat fazladır. Özellikle uzun süreden beri var olan ve damarsal hasara yol açmış kronik hipertansiyon hem anne adayı hem de bebek için tehlike oluşturabilir. Esas tehlike kronik hipertansiyonlu anne adaylarında ortaya çıkması muhtemel süperempoze (kronik hipertansiyon zemininde gelişmiş) preeklampsidir.

  Kalp damar hastalığı, nörolojik hastalıklar, böbrek, karaciğer, akciğer ve bağ dokusu hastalıkları ve kanserlerin sıklığında olan artış gebeliğin seyrini olumsuz etkiler.

  İleri yaş gebeliklerde görülen gebelik ve doğumla ilgili istenmeyen sonuçlar nelerdir?
  İlk akla gelen kromozomal anomali ki bunların içinde de toplumda diğerlerine göre daha sık gördüğümüz down sendromu yani mongolizmdir. Mongolizm ciddi bir toplumsal sağlık problemidir. Bu nedenlerle ileri yaş gebeliklerde amniosentez (rahimden su alınması) önerilmektedir. İleri yaş gebeliklerin düşükle sonlanma riski artmıştır.

  İleri yaşa bağlı tüplerde hareketliliğin azalması, önceden geçirilen pelvik enfeksiyonlar dış gebelik riskini artırmaktadır. İlerleyen yaş erken doğum ve prematür bebek doğumu ve rahim içinde bebekte gelişme geriliği için bir risk faktörüdür.

  Artan dekolman plasenta (plasentanın erken ayrılması) ve plasenta previa (plasentanın önde olması) sıklığı özellikle 3.trimester kanamalarında artışa yol açmaktadır.

  İleri yaş gebeliklerde fetus, yenidoğan ve doğum eylemi ile ilgili ne gibi problemler olabilir?
  Annenin kronik hastalıkları, rahimiçi gelişme geriliği, preeklampsi gibi durumlar, uteroplasental yetmezlik (plasenta fonksiyonunun bozulması) ve buna bağlı olarak fetal distresten fetal ve yeni doğan asfiksisine kadar uzanan bir spektrumda nörolojik sekellerden bebeğin ölümüne kadar gidebilen durumların oluşmasına neden olabilir.
  İleri yaş ilk gebeliği olan anne adaylarının doğum eyleminin tüm aşamaları daha uzun sürer ve bu gebelerde iri bebek sıklığı ve omuz distosisi (doğumda omuz takılması) riski artmıştır.
  :KK46::KK46: HAYDİ İLERİ YAŞTA ANNE OLMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR DÜŞÜNCELERİMİZİ , KORKULARIMIZI PAYLAŞALIMkafamçokkarıştı
   
 2. 8 Mart 2009
  Konu Sahibi : crowne1
 3. esterya

  esterya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2006
  Mesajlar:
  4.222
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  merhaba,

  ben 1973 mayıs dogumluyum ve 5+4 hamileyim.

  takiplerimi duzenli olarak devam ettiriyorum. Kesem olması gerektiginden ufak doktor
  10 gun sonra gel tekrar bakalım dedi.
  Ilk dogumumu 21 yasinda yapmıstım. hic bir sorun yasamamıstım.
  ama bu sefer fazla titizlenmekten sanırım icim bi garip..
   
 4. 8 Mart 2009
  Konu Sahibi : crowne1
 5. el-muallim

  el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2008
  Mesajlar:
  13.673
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  196
  ben de denıcem yaşım kırk ....bı sağlık sorunum yok .....oğlum ondürt yaşında....bir düşük ve bir erken doğum yaptım....tedavı için buyuk ıhtımalle mayıs ayını düşünüyorum.....rısklerı var elbette bu yaşın hamıle olan ve doğuranları okuyorumm ......sevınıyorum......rabbım herkese yardım etsın
   
 6. 8 Mart 2009
  Konu Sahibi : crowne1
 7. el-muallim

  el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2008
  Mesajlar:
  13.673
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  196
  bu arada kandılınız mubarek ols ......................arkadaşlar..........bı de kadınlar gunu bugun........herkese guzel gunler