İlginç bilimsel gerçekler

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve daylight tarafından 25 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  25 Kasım 2008
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  :1shok::1shok::1shok::1shok:
  Balina şiveleri

  İnsanların farklı bölgelerde yaşaması farklı şiveleri de doğurmuş. Ya farklı denizlerde yaşayan balinaların farklı şiveler “konuşmasını” nasıl açıklarız? Bilimadamları denizaltı mikrofonlarıyla kuzeydoğu Pasifik’te balinaları dinlediler, ve buradaki balinaların batı Pasifik’te yaşayanlardan daha farklı sesler çıkardıklarına şahit oldular. Sebebi mi? Hala bilinmiyor!


  Görünmezliğe çeyrek kala

  ABD’de bulunan Duke Üniversitesi’ndeki araştırmacılar görünmezliğe bir adım daha yaklaştı. Mikrodalga ışınlarını objeye çarptırmadan etrafında yönlendiren, ve böylece ışının objeyi görmesini engelleyen mekanizma bilimdeki tarihi buluşlardan biri.


  Bozuk paralar neden kokuyor?

  Bozuk paralara dokunuduktan sonra eliniz neden kokuyor? Aslında koku yapanın ****lin kendisi değil, derinin ****lle temasından sonra salgıladığı hormon.


  Kızıl Deniz ayrılıyor!

  Kızıl Deniz’in üzerinde bulunduğu plakadaki değişiklikler denizin şeklinin de değişmesini sağlıyor. Arap tektonik plakası ve Afrika plakası birbirinden ayrıldıkça deniz de yarılıyor. Etiyopya ve Eritre’nin kuzeydoğusunu Afrika kıtasından yırtan oyuk yıllar sonra yeni bir denizin oluşumuna bile sebep olabilir.


  Suya yazı yazmak

  Bilim insanları dalga jeneratörleri kullanarak suya yazmayı başardılar. Yuvarlak bir tankın içinde yapılan deneylerde Japon ve Latin alfabelerinden karakterler suya yazılabildi.


  Amazon Irmağı fikrini değiştirdi

  Amazon Nehri tarihte birkaç kere fikrini değiştirdi. Güney Amerika’nın efsanevi ırmağı genelde doğuya, Atlantik Okyanusu’na doğru akıyor. Fakat biliminsanları geçtiğimiz yıl keşfetti ki Amazon bir zamanlar doğuya akıyormuş!  Katil vatoz

  Hayvanlar dünyasıyla ilgili ilginç belgeseller çeken Avustralyalı televizyoncu Steve Irwin çekim sırasında bir iğneli vatoz tarafından öldürüldü. İğneli vatozların kendilerini tehlike anlarında kalp atışlarını yavaşlatan ve nefes almayı engelleyen bir salgıyla korudukları biliniyor. Bu salgı insanları nadiren öldürse de, Irwin kurtulacak kadar şanslı değildi.


  Filler de aynada kendilerini tanıyabiliyor

  ABD'de yapılan bir araştırma, fillerin de şempanzeler ve yunuslar gibi aynada kendilerini tanıyabildiklerini ortaya koydu.

  Araştırmaya katılan bilim adamlarından Joshua Plotnick, fillerdeki sosyal karmaşıklığın, özgeci davranışların iyi bilindiğini ve doğal olarak dev beyinlerinin bu hayvanları kendilerini ayna önünde incelemeleri için mantığa uygun bir tercih yapacak hale getirdiğini belirtti.

  Araştırmacılar, bu araştırmayı yapmak için New York'ta bulunan Bronx hayvanat bahçesinde yaşayan üç dişi fili, 2,4 metre boyutundaki dev kare aynalar önünde teste tabi tuttular.

  Deney boyunca filler kendi görüntülerini, ağızlarının içi gibi normal olarak vücutlarının göremeyecekleri bölümlerini, yansımalarını kullanarak ve tekrar tekrar yaptıkları hareketlerle incelediler.

  Bu fillerden biri, hortumunu kullanarak gözünün üzerine çizilen renkli bir X işaretine birkaç kez dokunmayı başardı. Aynı fil, diğer gözünün üzerinde yer alan ve benzer koku ve dokuya sahip olan ancak gün ışığında görülemeyen diğer bir X işaretineyse bir tepki vermedi.

  Diğer bazı hayvanın aksine, bu fillerin aynadaki kendi görüntülerine herhangi bir tepki göstermedikleri görüldü.
  --------------------------------------------------------------------------------