ilik bağısı

Konusu 'Yardım Melekleri' forumundadır ve toredo tarafından 27 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  27 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : toredo
 1. toredo

  toredo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.793
  Beğenildi:
  263
  Ödül Puanları:
  153
  arkadaşlar daha evvel belki bu konu açılmıştır.bulamadım ben...ilik bağışı nereye yapılır..yapanlar nasıl yapmış yardımcı olursanız sevinirim...çok üzülüyorum o çocuklara kızlar.
   
 2. 27 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : toredo
 3. DagCicegi

  DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.212
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  iLik Bağışı Yapmayı Düşündünüz mü Hiç?
  GÖNÜLLÜ KEMİK İLİĞİ VERİCİSİ NASIL OLUNUR ?
  BİR KEMİK İLİĞİ GÖNÜLLÜ VERİCİSİNİ NELER BEKLER ?  Kan bağışçılarında beklendiği gibi vericinin sağlık durumunun iyi olması gereklidir. Özellikle bulaşıcı hastalık, bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olmaması ve 18-50 yaş arasında olması gerekmektedir.

  Gönüllü vericiden kayıt sırasında talep edilenler:
  5ml’lik küçük bir tüp kan örneği alınır.
  (Tıpkı herhangi bir kan tahlilinde olduğu gibi).


  “Kemik İliği/Kök Hücre Bağış Formu” doldurulur.
  Vericinin kanı incelendikten (hastalar ile uyumu belirleyecek testler) sonra kişi kemik iliği bankası gönüllü vericisi olarak kaydedilecektir.  Gönüllü verici kaydı bulunan kişinin bir hastayla uyumlu bulunması durumunda: Gönüllü verici kaydı bulunan kişinin doku grupları bilgisayar ortamında bir hastanınki ile uyumlu bulunduğu zaman Kemik İliği Bankamıza daha ileri tetkik için çağırılır. Bu ileri tetkiklerin yapılmasının nedeni o hasta için birden fazla uyumlu verici varsa, aralarından en uyumlusunu belirleyebilmektir.


  Kemik iliği / kök hücresi tanımı: Kemik iliği / kök hücresi kan hücrelerini, ki alyuvar, akyuvar ve trombositler olarak tanınır, üreten bir dokudur. Kan hücreleri dokulara oksijen taşıyan ya da mikroplara karşı vücudu savunan ve kanamadan koruyan hücrelerdir. Kemik iliğinin çalışmaması durumunda kan hücrelerinde azalma olmakta ve hastanın hayatı tehlikeye girmektedir.  Kemik iliği / kök hücresi toplama yöntemleri:
  Hastanın doktorları bankamıza hastalarına hangi yolu tercih ettiklerini bildireceklerdir. Ancak son karar sizindir. Bu nedenle kemik iliği ya da kök hücrelere nasıl ulaşıldığını öğrenmeniz gereklidir.

  Kemik iliği alınması
  Ameliyathanede steril koşullarda, genel anestezi altında yapılır. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılır. Yani işlem herhangi bir operasyon ve dikiş gerektirmemektedir.

  Çevre kanından kök hücre toplanması
  Yukarıda tarif edilen klasik kemik iliği alım yöntemi dışında bir yöntem daha vardır. Bu yöntemde kısa süreli bir ilaç tedavisi sonrası kemik iliğindeki kanı oluşturacak hücrelerin kana geçişi artırılmaktadır. Daha sonra kan bağışı yapar gibi kemik iliği hücreleri bir makine aracılığı ile kandan toplanmaktadır. Uzun bir süredir uygulanmakta olan bu yöntemin verici için hiç bir tehlike taşımadığı belirtilmektedir.  Vericilerden hangi sıklıkta kemik iliği vermesi istenebilir ?
  Vericinin bir kez kemik iliği verdikten sonra kemik iliği bankasında kayıtlı olarak kalması ya da kalmaması kendi seçimine bağlıdır. Bir kez bağış yaptıktan sonra yine bağış yapmanızda sağlık açısından bir sakınca yoktur.

  Bazı durumlarda bağış yapılmış hastanın nakil sonrası hastalığının yetersiz düzelmesi, nüks etmesi ya da verilen hücrelerin kabaca ifade etmek gerekirse “tutmaması” durumunda vericiden yeniden bağış yapması rica edilebilir.  Gönüllü kök hücre bağışı yapmanın vericiye etkileri:
  Kemik iliği alımı nedeniyle doğabilecek, iş gücünü etkileyebilecek herhangi bir sorun bildirilmemiştir. Genellikle kemik iliğinin iğnelerle alındığı bölgelerde hafif ağrılar hissedilebilir.

  Vericilerin çoğu müdahaleden sonra kendilerini hastaneden hemen ayrılacak kadar iyi hissederler. Küçük bir bölümü ise ertesi gün hastaneden ayrılırlar. Vericinin kemik iliği verildikten sonra birkaç gün yoğun beden hareketleri gerektiren davranışlardan uzak durması önerilir.

  Gönüllü verici olarak kaydı olan kişinin fikrini değiştirmesi durumunda:
  Verici olarak kaydedilmiş olsa bile kimseye kemik iliği verme
  konusunda baskı uygulanamaz.

  Hasta ile vericisi arasında uygunluk sağlandıktan ve kesinleştikten sonra vericinin fikrini değiştirmesi hasta için ani bir yıkıma neden olacaktır. Bu durumda hastanın başka bir verici bulunamaması sebebiyle tedaviye devam edememesi ya da hayatını kaybetmesi gibi ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

  Bu nedenle Kemik İliği Bankamıza gönüllü kaydını yaptırmadan önce bu konuyu etraflıca düşünmelisiniz, hatta aileniz ve arkadaş çevrenizin fikirlerini de almanızı öneririz.

  Herhangi bir soru ya da tereddüttünüz olduğunda
  0212 4920441ve 0212 6351168 no.’lu telefonlardan bilgili kişilere ulaşabilirsiniz.


  Cnm bunu netten buldum..
   
 4. 27 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : toredo
 5. toredo

  toredo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.793
  Beğenildi:
  263
  Ödül Puanları:
  153
  çok teşekkürler bir tanem...ama herkesin korkusu can yanarmı olayı...alt tarafı kan vercez ya..belki bir can kurtulcak dimi?
   
 6. 27 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : toredo
 7. buzdevri

  buzdevri **** Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.660
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Ben bu konuyla ilgili Sakarya' da 3-4 hastane gezerek neler yapabilirim öğrenmek istedim. İnanın daha fazla ilgisiz kalamazlardı, öyle böyle bir şey değildi... İstesekte zannediyorum büyük üniversite hastanelerinin olduğu illeri düşünmeliyiz. Kocaeli'ye gittiğim bir zaman tekrar araştırmak istiyorum.
   
 8. 8 Eylül 2010
  Konu Sahibi : toredo
 9. Bonbonito

  Bonbonito Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Haziran 2010
  Mesajlar:
  133
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Ben Ankarada İbn-i Sina'ya gidip ilik bağışı için kaydolmuştum iki sene oldu herhalde ama henüz bir ses yok belki bir gün çağırırlar da en azından geriye bakıp düşündüğümde birine bir faydam dokunmuştu diyebilirim.