İlişki Karşılaştırma Sendromu

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve vicdan tarafından 26 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 1. vicdan

  vicdan ~ справе&#1076 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.101
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Hepimiz zaman zaman kendimizi arkadaşlarımızla karşılaştırırız, bu her zaman yanlış değil. Asıl sorun, başkalarının hayatlarındaki veya ilişkilerindeki olumlu yönleri kendi hayatımızdaki olumsuz yönlerle karşılaştırdığımız zaman başlıyor. Bu tür karşılaştırmalar tehlike içeriyor, çünkü dışardan dört dörtlük gibi gözükse de, kimsenin ilişkisi ideal değildir. Daima diğer insanların bizden daha mutlu olduklarını düşünmek, kendimizi sürekli bir mutsuzluğa sürüklememize yol açabilir.

  Siz evlenme teklif ettiğinizde sevgiliniz evliliğinizin ne kadar güzel olacağını açıklamaya çalışırken, sizin aklınızda arkadaşınızın sevgilisinin evlenme teklifini Paris’te ettiği mi geçiyor? Olabilir. Belki ilk duyduğunuzda siz de böyle bir evlenme teklifinin çok romantik olduğunu düşünebilirsiniz ama hayallere fazla kapılmayın. Çantaya sokuşturulan aşk mektupları, özel günlerde yazılan şiirsel yazılar, her zaman dört dörtlük bir ilişkinin aynası değildir.

  Arkadaşınızın eşi her cuma günü ona çiçek alıyorsa, belki kendinizi kötü hissedeceksiniz ama bundan yola çıkıp, onların arasında hiçbir sorun olmadığını, her gün kumrular gibi gezdiklerini zannetmeyin. Sevgilinizin ve ilişkinizin artılarını ve eksilerini listeleyin. Olumlu yönleri, olumsuzlardan daha fazlaysa, sağlıklı bir ilişkiniz olduğu için sevinebilirsiniz.

  Haftada iki kez buluşmak bile sizi mutlu ederken, ilişkisine sizinle aynı zamanda başlayan bir arkadaşınız, yanınıza parmağındaki yüzükle gelince, canınız sıkılabilir. Belki de aniden bir soru belirir kafanızda: "ilişkimiz gerçekten bir yere gidiyor mu, yoksa zaman mı kaybediyoruz?"

  Her ilişkinin kendine ait bir hızı var. Doğal hızını arttırmak istiyorsanız, bazen ters tepki alabilirsiniz. Belki de kıskandığınız arkadaşlarınız aslında sizi kıskanıyordur, birbirinizin hayatına bu kadar müdahale etmediğiniz için. Gerçekten evlenmek isteyip istemediğinizi bilmeniz önemli.

  Arkadaşlarınız yıllardır birlikte olmalarına rağmen, hala birbirlerinin cümlelerini tamamlayıp, gözlerinin içine bakıyorlarsa, haklısınız, uyumlu bir çift olabilirler. Az kavga ettiklerini hatta kavgalarının en fazla on dakika sürdüğünü gördüğünüzde kendinizin neden böyle iyi anlaşamadığınızı düşünebilirsiniz. Birbirinizle ne kadar çok konuştuğunuz yeterli bir kıstas değildir. Her insan her konuda saatlerce konuşamayabilir, o yüzden ilişkiye karar verdiğinizde, kendi kendinize şu soruyu sorun: "Benimle saatlerce sohbet etmeyen biriyle beraber olabilir miyim?" iletişimin sizin için ne anlamına geldiğini iyi anlayın. En çok konuşmak istediğiniz konulan listeleyin ve bir günlüğüne televizyondan izlemekten vazgeçip, bir şişe şarap eşliğinde keyifli bir sohbete koyulun.

  Herkesle birlikteyken bile, üzerinden ellerini çekemeyen çiftlere hepimiz şahit olmuşuzdur. Acaba, onlar gerçek. ten öyleler mi, yoksa çevrelerine bir şeyler göstermek mi istiyorlar? Özgüveni olmayan çiftler kendilerini fazlasıyla afişe ederler. Etrafınızda bu tür çiftlerden varsa, onları görmezden gelin.
   
 2. 26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 3. enamel82

  enamel82 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Mart 2008
  Mesajlar:
  190
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  nişanlımla bizde sürekli elele kol kolayız ama bunun sebebı gerçekten onun elını tutunca kendımı çok guvende huzurlu mutlu hıssettıgımden kimsenın sevdıgıyle beraberken etrafı duşundugunu sanmıyorumCADIARZU
   
 4. 27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 5. zeytin81

  zeytin81 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2008
  Mesajlar:
  126
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  sen öyle san...sırnaşık şey şu tarifteki gibi pek çok çift var bence
   
 6. 27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 7. Başkalarının ilişkisini yada herhangi bir şeyi karşılaştırmak kıskanmak değil mesele o kız kadar değer görmemektir bence insan ona takılır yoksa herkesin acısıda tatlısıda kendine ...
  insanların sevgisini göstermesi farklıdır seven değer veren karşındakini önemsiyen bir şekilde sevgisini belli eder bu elini tutmakta olur gözlerine bakmakta ....fisfisfis
   
 8. 28 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 9. Lotus

  Lotus kimse olmadı senin gibi.. Pro Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.835
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  148
  ne alakası var ben her yerde öperim kocamı :eek: o beni öpemese de utansa da bu özelliğime bayıldığı bir gerçek sengözlerimebaksanab burada bahsedilen yapış yapış çiftler bu tarz insanlar vardır doğru sevgileri göstermeliktir ve bir anda bakarsınız herkesin içinde birbirlerine girerler ve ağıza alınmayacak sözlerle saldırırlar birbirine. elele gözgöze olmaktan kastedilen o değil ben sevgilimi görünce dünyayı unutuyorum bikerem:asigim::1hug:
   
 10. 29 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 11. *papatya*

  *papatya* yine yeni yeniden :) Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.003
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  valla bende yapıyorum bazen başka çiftlerle karşılaştırıyorum ilişkimizi. isteristemez düşünüyorum başkaları acaba dahamı mutlu diye.sonra üzülüyorum haliyle.bu yazı biraz rahatlattı beni saçmasapan düşündüğümü biliyodum ama böyle okumak daha iyi geldi.
   
 12. 29 Nisan 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 13. BenimAdxixmKxixrmxixzxix

  BenimAdxixmKxixrmxixzxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  382
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Bende çok karşılaştırırdım.
  Buraya bile bu yazı hakkında bir konu açmıştım.
  Ama şimdi farklı düşünüyorum. Sanırım evliliğim yoluna girmeye başladığı için.
  Ben eşimi böyle sevdim. Bekarkende aynı hareketleri vardı şimdide aynı.
  Tamam zorlandığım zamanlar oluyor ama tartışşakta kızdırsakta seviyoruz.
  Artık kıyaslamaktan vazgettim.
  Onlar öyle mutlu ben eşimle böyle mutluyum.