İlişki Problemi: İletişim

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Elif tarafından 17 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  17 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.597
  Beğenildi:
  5.125
  Ödül Puanları:
  438
  İlişkilerinizde sorun yaşıyor olabilirsiniz…Bu sorunların birçoğunun çözümü mevcut ve yapması da zor değil. RealAge.com.tr olarak sizlere bazı uzman görüşlerini aktarmak istiyoruz. İşte size en sık görülen ilişki problemlerini nasıl çözeceğiniz ve aşk hayatınızı nasıl geri alabileceğiniz konusunda bilgiler…

  İlişkilerinde, eninde sonunda birkaç engebeyle karşılaşmayan çift sayısı çok nadirdir. Uzmanlar, eğer bu problemlerin neler olabileceğini önceden kestirebilirseniz, fırtınayı atlatma şansınızın artacağını söylüyor.

  Normal olarak bir çiftin hayatlarını birleştirmeden önce belli başlı bazı konuları tartışması beklenir: para, ihtiyaçlar, aile yaşantısı gibi… Tabi ki öncesinde bu konuları konuşmuş olsanız bile, evlilik (veya uzun süreli birlikte yaşanılan bir ilişki) kesinlikle düşündüğünüz gibi olmayacaktır.

  ‘‘Evlilikteki Dönüş – The Marriage Turnaround’’ kitabının yazarı, evlilik ve aile terapisti Dr. Mitch Temple’a göre, her evlilikte sorunlar çıkmasına rağmen, bu sorunları idare etmede başarılı olan çiftler aşklarını devam ettirebiliyorlar. Evlilik süresince çabalayarak, problemleri çözmeye uğraşarak, ve günlük yaşamdaki karmaşık konuların etrafından ustaca sıyrılmayı öğrenerek başarı kazanıyorlar.

  İşte bazı sıkça görülen sorunlar ve bunların nasıl çözüleceği hakkında ipuçları:


  Aileleri Kaynaştırmak – Blending Families’’ kitabının yazarı Elaine Fantle Shimberg, ‘‘Bütün ilişki sorunları zayıf iletişim becerisinden çıkar. Cep telefonunuzu kontrol ederken, TV izlerken veya bir indirim mağazasında dolanırken, iletişim kurulamaz.’’ diyor.

  Sorun giderici stratejiler:

  • ‘‘Zaman yaratın… Evet, gerçek bir buluşma ayarlayın. Eğer birlikte yaşıyorsanız, cep telefonlarınızı titreşime alın, çocuklarınızı yatırın ve ev telefonunuza telesekreter cevap versin.’’ diyor Shimberg. Gerçekten ona zaman ayırın.
  • Eğer sesinizi yükseltmeden konuşamıyorsanız, sizi bağırırken görürlerse hoş hissetmeyeceğiniz yerlerde tartışın. Kütüphane, park, restoran gibi… Evet yanlış duymadınız, bağırmak sizi utandırabilir ve bu da sesisini alçatmanızı sağlar . Bu sayede kendinizi zorlayarak da olsa düzgün bir iletişimin ilk adımları atılabilir.
  • Bazı tartışma kulları koyun. Bir taraf diyeceklerini bitirmeden söz kesmemek, ‘‘Her zaman böyle yapıyorsun.’’, ‘‘Hiçbir zaman şöyle yapmıyorsun.’’ gibi cümleleri yasaklamak gibi…
  • İletişimimin büyük bir kısmının dinlemek olduğunu unutmayın ve vücut dilinizin bunu yansıtmasını sağlayın. Yani kağıtlara bir şeyler karalamayın, saatinize bakıp durmayın, tırnaklarınızı kemirmeyin vb… Kafanızla onaylayın ki karşınızdaki kişi mesajın yerine ulaştığına emin olsun. Eğer gerek duyarsanız cümleyi yineleyin. Örneğin; ‘‘Anladığım şu ki ikimizin de çalışıyor olmasına rağmen senin evde daha fazla iş yaptığını söylemek istiyorsun.’’ gibi. Eğer haklıysanız, karşınızdaki onaylayabilir ve aslında karşınızdakinin asıl demek istediği ‘‘Hey, devamlı arkanı toplamak zorunda bırakarak bana çok daha fazla iş çıkartıyorsun!’’ ise bile bunu daha nazik bir biçimde söyleyebilir.

  realage.com.tr
   
 2. 18 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. Ally

  Ally Vadideki Zambak Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.072
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  148
  bende üyeyim realage'e çok faydalı bi site... iletişim çok önemli yanlış anlaşılmalar yüzünden bazen sevdiklerimizi kaybedebiliyoruz yada sevdiklerimiz bizi kaybedebiliyo....
   
 4. 18 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. march7

  march7 Guest

  iletişim bozukluğu yok çok şükür bizim ailede...olmaması için çaba sarfediyoruz çünkü.....:))