ilişkide aşırı bağımlılık

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve melody tarafından 8 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

8 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : melody
  1. melody

melody Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Aşırı bağımlılık ilişkinin ömrünü azaltıyor
    Kocaeli Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Çoşkun, eşler arasındaki aşırı bağımlılığın ilişkinin ömrünü azalttığını söyledi. Prof.Dr. Coşkun, evlilikte sevginin dozunda kullanılması, saygının da zamanında devreye sokulması gerektiğini belirtti. 'Evlilik'te saygı ve sevgi' konulu konferans veren Prof. Dr. Bülent Coşkun, yürümeyen evliliklerin temelinde bireylerin birbirlerini yeterince tanımamaları, saygısızlık ve bağlılıktan daha çok, aşırı bağımlılıktan kaynaklandığını söyledi. Prof. Dr. Bülent Çoşkun, "İlişkilerin yürümemesinin en büyük nedeni aşırı bağımlılık. Bir süre sonra ilişki içiçe geçmeye başlıyor. Özel hayat diye birşey kalmıyor. Yani insanlar birbirlerine ayırdıkları zaman haricinde, diğerinin başkasına zaman ayırma saygısını ve özgürlüğünü göstermiyor. Eşlerden bir taraf, diğer tarafın sadece kendisi ile ilgilenmesini istiyor. Arkadaş ya da iş hayatına zaman ayırması, bağımlı kişiyi kıskançlık krizine sokuyor. Eşinin kendisine artık zaman ayırmadığı, onunla ilgilenmediğini düşünüyor. Dolasıyla bunlar zaman içinde birikiyor ve ilişki patlak vermeye başlıyor" dedi. Sağlıklı bir ilişki için sevgi ve saygının aynı miktarda olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Bülent Çoşkun, ikili ilişkileri mayonez tutturmaya benzeterek şunları söyledi: "İçindeki malzemeleri üst üste koyarsak mayonez tutmaz. Her birini belli oranda, belli dozda ve belli zamanda koymalıyız. Tutmadıysa durmalı tekrar denemeliyiz. Evlilik de aynı böyledir. Sevgiyi, saygıyı ve anlayışı karşımızdaki kişiye ihtiyacı olduğu kadar, zamanında göstermeliyiz. Kısa zamanda 'Hadi işim var. Hemen sana saygımı sevgimi göstereyim. Sıradaki işle ilgileneyim' dersek sevgi topaç olur. Şeker de tat verir. Ancak bir bardağa 20-30 tane şeker koyamayız. Koysak da çay, çay olmaktan çıkar. Sevgiyi dozunda kullanamazsak, saygıyı da zamanında devreye sokamazsak, güvenin gelişmesi için elbirliğine varamazsak, temelde bu sorun oluyor ve yüzeyde tartışmalara, kavgalara ve şiddete varan birçok sıkıntıları beraberinde getiriyor

2. 8 Ağustos 2006
  3. roxett

roxett Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    108
    yazıyı hem haklı hemde haksız buluyorum. tamam ben eşime izin vereiym ama eşim de bana izin verecekmi onsuz planlar yapmama gezmeme tozmama....günümüzde eşler birbirni aldatmak için fırsat kollarken biz o fırsatı kendisine elimizle vereceğiz yanii..:smilewinkgrin: bensiz asla gezemez:bigeek2:

4. 8 Ağustos 2006
  5. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.125
    Ödül Puanları:
    438
    ben olsam bende öle düşünürdüm:eyes:

6. 8 Ağustos 2006
  7. melody

melody Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    ben de kıskanç ve hassas yapılı biri olarak benden ayrı çok zaman geçirmesinden hoşnut olmam.. fakat beraber olduğumuz kişinin yapısı,huyları çok önemli.. benim eşim Allaha şükür benim bu hassaslığıma uygun bir durumda..yani evcildir,çok az arkadaşı vardır ender görüşür falan.. bu yüzden rahatım..sanırım gezip tozma değil de kendimize ait özel hobiler,dostluk ilişklerini korumak, özlem duygusunu hissetmek gibi şeyler önemli..

8. 8 Ağustos 2006
  9. orea

orea Guest

Guzel Bir Yazi Teşekkurler

10. 8 Ağustos 2006
  11. onetimes

onetimes Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    aynen katılıyorum ve evliliğimizde uyguluyoruz da.

12. 8 Ağustos 2006
  13. mujo

mujo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    tamam arkadaşlarına izin verelim de biri şu profesöre bide şunu sorsun adam zaten işten eve gelmiyor bırak arkadaşları ile gezmeyi yorgunluktan önünü görmüyor ben şimdi kırk yılda yakaladığım fırsatı nasıl ona vereyim..zaten mayonez yapmayıda beceremem hiç ....:laugh: :laugh: :laugh:

14. 11 Ağustos 2006
  15. romance

romance Guest

İlişkiye nefes alması için fırsatlar verilmeli.Her iki kişide kendi bireysel özgürlüklerine ve manevi bir alana ihtiyaç duyuyorlar bence.Ben maç izlemeyi sevmiyorsam sırf eşim seviyor diye maç izleyemem...Ben maç sevmiyorum diye de onun istediği bir eylemi yapmasına engel olmam...Hem zaten engel olduğunuzu düşünün.Kafası televizyondaki maçta iken siz onun durumdan memnun olmadığını bilirken birlikte olmaktan ne kadar tatmin olacaksınız??? En başta başlayan hayranlık,derin aşk,heyecan gibi hislerin bıkkınlık,mutsuzluk,tatminsizlik hatta nefrete dönüşmemesi için bunlara dikkat edilmesi gerek bence...Eşler asla birbirini sıkmamalı...Tabii dozunu iyi ayarlayıp kayıtsızlığa ve vurdumduymazlığa varmamak koşuluyla...

16. 11 Ağustos 2006
  17. Mune

Mune Administrator Yönetici

Beğenildi:
    58.372
    Ödül Puanları:
    663
    Bende eşlerin birbirlerine esnek davranmasından yanayım,bir hafta beraber geziyorsanız diğer hafta ayrı olmanın bir sakıncası yok bence.Herkesin kendine has özel hayatı olmalı,sevgi saygı çerçevesinde uyumlu bir beraberlik yaşıyorsanız zaten eşler kendilerine has özel hayatlarını suistimal etmeyeceklerdir,serbest bıraktığın eş illa aldatır diye birşey yok,bir insan aldatma eğilimi içersindeyse zaten kaşla göz arası yapar yine yapar,sürekli dizdize oturduğunuzda bu bir müddet sonra her iki taraf içinde boğucu olmaya başlar ve sıkılan taraf kendini daha çok dışarı atmaya meyillenir.Tabi bunlar benim görüşüm ve evliliğimde uyguladıklarım,ben şahsen arkadaş toplantılarımda sırf dizdize olmak uğruna eşimin odanın ortasında oturup bizi dinlemesini istemem:laugh: onunla geçirdiğim zaman ayrı,arkadaşlarımla olduğum zaman ayrı,latife bir yana tabi eşlerin birbirine bakış açıları çok önemli eğer uyumlu bir evlilik söz konusuysa ve anlayış varsa arasıra ayrı ortamlarda soluk almanın hiçbir mahsuru yok

18. 2 Haziran 2008
  19. loneliness_1986

loneliness_1986 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    YA ARKADAŞLAR İNANMAYACAKSINIZ AMA BU ANLATILANLARIN HEPSİ BENDE VAR BENDE EŞİME KARŞI AŞIRI BAĞIMLIYIM O ÇALIŞIRKEN BİLE BENİMLE KONUŞMAK İSTEMİYORSUN SEN BENİ SEVMİYORSUN FALAN DİYORUM SÜREKLİ AKLIMA BÖYLE ŞEYLER GELİYOR.YALNIZ BAŞINA HİÇ BİYERE GÖNDERMİYORUM.:dilcikar:NAPACAM BEN BÖYLE HİÇ BİLMİYORUM VALLA ÖNCE BÖYLE DEĞİLDİM SONRADAN OLDUM NOLUR YARDIM EDİN KIZLARRR Bİ AKIL VERİN BANA ŞU İÇİMDEKİ ŞEYTANA NASIL DUR DİYECEM BEN?:çok üzgünüm: