ilişkinizi kurtaracak dersler

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Blair Witch tarafından 28 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  28 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Blair Witch
 1. Blair Witch

  Blair Witch DurdurunDünyayıİnecekVar! Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  812
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  108
  İlişkinizi kurtaracak aşk dersleri


  Farkında olmadan ilişkinizin sonunu hazırlıyor olabilirsiniz. Kadınların bilinçsiz bir şekilde düştüğü 10 ilişki hatasını belirlemeniz ve düzeltmeniz için size önerilerimiz


  Hata 1: Hayatınızla ilgili detayları açıklamak
  Eski ilişkileriniz veya anneniz ile ilgili detayları kesinlikle hemen paylaşmamalısınız
  Neden yapıyoruz: Ne yazık ki kadınlar, duygusal yakınlık kurmak istedikleri bir erkek karşılarına çıkar çıkmaz hayatlarını tüm detaylarıyla açıklamayı tercih ediyorlar. Kadınlar "eğer hakkımdaki herşeyi bilirse ve benimle ilgilenmeye devam ederse, bu doğru kişiyi bulduğumu gösterir" gibi düşünüyorlar. Ancak böyle bir yakınlığın, zaman içinde taraflar arasında belli bir güven ortamı oluştuktan sonra gerçekleşmesi çok daha sağlıklı. Birçok erkek için bu bilgi yüklemesi, böylesi bir duygusal yoğunluğa hazır olmadığı veya kendisinden de benzer açıklamalar beklendiğini düşüncesiyle onu alarma geçiriyor
  Neden yapmamalıyız: Özel bilgilerinizi bu şekilde açıklamanız, karşınızdaki kişinin kendiyle ilgili sırlarını açıklamanın tehlikeli olacağını düşünmesine sebep olabilir. Sırlarınızı paylaşmadan önce karşılıklı güvenin oluşmasını beklemeniz daha doğru olacaktır.

  Nasıl engelleyebiliriz: Konuşmadan önce düşünürseniz, ağzınızdan çıkacak kelimeleri kontrol edebilirsiniz. Geçmişiniz ile ilgili bir konuyu gündeme getirmeden önce, bunu duyacak birinin ne hissedeceğini düşünmenizi öneriyor psikologlar. Eğer bırakacağınız etki kulağınıza hoş geliyorsa, o zaman durmayın söyleyin, ama değilse o zaman susmayı tercih edin.

  Hata 2: Komutan rolüne bürünmek
  Tanıdık geldi mi? Geçmişte hepimiz bir dönem nereye gidileceğini, kimlerle görüşüleceğini, hangi filmin seyredileceğini söyleyen bu role bürünmedik mi?
  Neden yapıyoruz: Uzmanlar, birçok kadının kendilerini korumak amacıyla kontrolü ellerinde tutmayı istediklerini söylüyor. 28 yaşındaki mimar Zeynep, bu konuda tecrübesini paylaşıyor: "erkek arkadaşımla ayrıldığımızda, hareketlerimin çok anaç olduğunu söyledi. Kalbimdeki acıyı dindirmek çok uzun vaktimi aldı ama sonunda bu şekilde davranmamın asıl nedeninin kırılmaktan korkmam olduğunu anladım. Her zaman kontrol bendeydi ve ilk başlarda karar almak zorunda olmamanın onun hoşuna gittiğini düşünmüştüm. Ama şimdi görüyorum ki, aslında kendisini güçsüz hissetmesine neden olmuşum.”
  Neden yapmamalıyız: Tarihte gördüğümüz örnekler bize tüm diktatörlerin sonlarının pek de parlak olmadığını gösteriyor, çünkü etraflarındaki kişiler kendilerine sürekli ne yapmaları gerektiğinin söylenmesinden bıkıyorlar.

  İlişkilerde de aynı durum söz konusu: insanlar sürekli kendilerine ne yapmaları gerektiğinin söylenmesinden sıkılıyorlar. Hiç kimse bir ilişki de kendini güçsüz taraf olarak görmek istemez, çünkü ilişkilerin aslında her iki taraf için de eşitlik sağlaması gerekir.

  Nasıl engelleyebiliriz: İnsanlara güvenmek her zaman çok da kolay değildir, ancak bazı durumlarda bunu yapmaya mecbur olursunuz. Baskı yapmayın, sevgilinizi kendi kararınıza uymaya zorlamaktansa ikinizi de ilgilendiren konularda birlikle karar almaya çalışın. Erkek arkadaşınız, karar vermesi için sunacağınız bu fırsattan mutluluk duyacaktır.
  Hata 3: Herşeyi bir trajediye çevirmek


  İlişkide bir süre sonra kadın "artık beni sevmiyorsun, yaptığım fedakarlıkları görmüyorsun" diye söylenmeye başlar, sevgilisini terk etmekle tehdit eder, erkek değişeceğine söz verir, ona ne kadar çok değer verdiğini söyler, sonunda öpüşür ve barışırlar. Peki bilin bakalım aslında durum nedir? Aslında, erkek kendini hâlâ karşısındakine adamamıştır, sadece tıpkı mızmızlanan bir çocuğa davranır gibi, onu sakinleştirecek şeyleri söylemiştir.
  Neden yapıyoruz: Acaba böyle davranmamızın nedeni biraz olsun ilgi çekme isteğinden kaynaklanıyor olabilir mi? Kadınlar, kendilerini kurban gibi göstermenin erkeğin korumacı içgüdüsünü tetikleyeceğini ümit ediyorlar. Ama bu pek işe yaramıyor çünkü karşıdaki kişi bu duygu fırtınasına `dur` diyebilmek ve durumu geçiştirebilmek için ne gerekirse yapıyor.
  Neden yapmamalıyız: Aslında karşılıklı yapılan şey birbirine yalan söylemektir ve bu durum her iki tarafın da duygusal anlamda tükenmesine sebep olacaktır. Yüksek seviyede yaşanan duygusal krizlerin sonucunda bir süre sonra erkek bu durumdan yorularak ilişkiyi sonlandırıyor. Bu durumda kadın ya o güne kadar savurduğu tehditleri yerine getirecektir ya da sonunda söz konusu tehditlerin boş laflardan ibaret olduğu ortaya çıkacak ve güvenilirliğini yitirecektir. Bu senaryoda en çok zarar gören ilişkinin kendisidir.
  Nasıl engelleyebiliriz: hem kendinize hem de partnerinize karşı dürüst olmalısınız. Aslında söylemek istediğiniz şey "kendimi güvende hissetmiyorum" iken bunun yerine "beni sevmiyorsun" demeyin, ilişkinizden ve erkek arkadaşınızdan ne istediğinizi bilin ve bunu doğru şekilde dile getirebilmek için kendinizi geliştirin.
   
 2. 28 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Blair Witch
 3. Blair Witch

  Blair Witch DurdurunDünyayıİnecekVar! Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  812
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  108
  Hata 4: İlişkiye cinsellikle yön vermek
  Bu da, çok iyi bilinen, ancak zaman içinde geri tepen numaralardan biridir. Eski çağlardan beri kadınlar cazibelerini kullanarak erkekleri elde etmiş, sırlarını ele geçirmiştir.
  Neden yapıyoruz: : Anlık zevklere odaklı bir dünyada, birçok kadının ve erkeğin mutluluğa ve başarıya giden yolun cinsellikten geçtiğini düşünmesi normal. Başka açıdan bakıldığında da fiziksel olarak kadınlar, erkekler kadar güçlü olmasalar da, cinasellik söz konusu olduğunda daha kuvvetli konuma geçiyorlar ve islediklerini elde etmek için zaman zaman cinsel çekiciliklerini kullanıyorlar.


  Neden yapmamalıyız: Karşıdaki kişiyi cinsel cazibe ile kontrol etmenin etik boyutu yıllarca konuşulabilecek bir konu. Öte yandan bir gerçeği unutmamanız gerekir: Bir erkeğin kendini manipüle eden bir kadına saygı duyması oldukça zordur.
  Nasıl engelleyebiliriz: Erkek arkadaşınızla yatağa giderken nedenlerinizi gözden geçirin. Gerçekten onu istediğiniz için mi yoksa farklı bir beklentiniz olduğu için mi bunu yapıyorsunuz? Eğer verdiğiniz cevaplar alarm zillerini çaldırıyorsa, muhtemelen bunu yapmamanız gerekiyordur. Bir adım geri çekilip gerçekten ne istediğinizi ona nasıl aktarmanız gerektiğini düşünün
  Hata 5: Hemen hayatının içine almak
  Burada duygusal olarak birini hayatınızın içine almaktan daha çok, ilişkinin çok başlarındayken ev anahtarlarını, kredi kartlarını, elektronik posta şifrelerini paylaşmaktan bahsediyoruz.
  Neden yapıyoruz: Bazen kadınlar, hayatlarına giren erkeğe duydukları güveni gösterebilmek için, hayatlarında ki en özel noktalara bile giriş hakkını tanıyabiliyorlar. Böylece sevgililerinin kendilerine güvenmesini ve kendilerine bağlanmasını bekliyorlar.
  Neden yapmamalıyız: Bu tür davranışlar sizi bir kurban konumuna sokabilir. İşlerin umduğunuz gibi gelişmemesi halinde, hayatınızdaki her gizli noktaya hatta evinize bile ulaşabilen biri ile baş başa kalabilirsiniz. Güven, sadece bir hareketle elde edilemez, zaman içinde kazanılır
  Nasıl engelleyebiliriz: Sevgilisini hayatının içine çok çabuk alan kişilere, kendilerine bir zaman tablosu düzenlemelerini öneriyoruz. Sevgilinize ev anahtarınızı ilişkinizin üç ayı ya da size göre uygun bir süre neyse, o kadar zaman dolduktan sonra vereceğiniz konusunda karar alın ve uygulayın. Kim bilebilir ki; belki üç ayın sonunda bu kişiyi evinizde görmek bile istemediğinizi düşünüyor olabilirsiniz.
  Hata 6: Borç vermek ve hediyeler almak
  Erkek arkadaşınıza hediyeler almak veya ona borç para vermek sizin cömertliğinizi göstermez.
  Neden yapıyoruz: Kadınlar sahiplenmeye eğilimlidir, bunun sevgi gösterisi olduğunu düşünürler. Ayrıca genelde vericidirler; bu kendilerine ihtiyaç duyulduğunu hissetmelerini sağlar. Ancak bu tarz, sizin kesin sınırlarınız olmadığını gösterir ve sizi daha savunmasız ve sömürüye açık kılar.
  Neden yapmamalıyız: Abartılı hediyeler aslında ciddi duygusal sorunları maskeler, ilişkinizden hediye paketlerini kaldırdığınızda, aranızdaki gerçek sorunların neler olduğunu görebilirsiniz.
  Nasıl engelleyebiliriz: Bunu neden yaptığınızı kendinize sorun. Hediye alışverişine çıktığınızda aslında unutmak istediğiniz bazı önemli konular mı oluyor? Duymak hoş gelmeyebilir ama erkek arkadaşınız sizden para istiyorsa dikkatli olun. Neden paraya ihtiyacı olduğunu ve neden bunu sizden istediğini anlamaya çalışın.
  Hata 7: Hemen planlar yapmak


  Rüyalarındaki evi, çocuklarının adlarını, bir sonraki haftanın planlarını yapmaya başlayan kadınlar genelde, bu planlara o kadar odaklanırlar ki bu yüzden ilişkilerinin o andaki keyfini ve mutluluğunu yaşayamazlar.
  Neden yapıyoruz: Kadınlar eğer programlamazlarsa istedikleri gibi bir hayata sahip olamayacakları düşüncesi ile, her şeyi önceden planlamak isterler. Ancak unutmayın ki tatililiniz, evinizin dekorasyonu gibi yakın zamanda gerçekleştireceğiniz şeyleri planlamanız gerekir, başkalarının duygularını planlamanız mümkün değildir.
  Neden yapmamalıyız: Çünkü hayat çok kısa! Gelecekle ilgili plan yapmak önemlidir ama ilişkinizin bugünkü durumunun da keyfini yaşayabilmeniz gerekir. 27 yaşındaki Ebru, "her hafta sonu erkek arkadaşımla ne yapacağımızı planlardım ve herhangi bir sebeple bunlar bozulursa büyük hayal kırıklığı yaşardım" diyor. Ve sonunda bir gün, erkek arkadaşı Ebru`ya eğer bu durumu değiştirmezse birlikte bir geleceklerinin olamayacağını söyleyivermiş.
  Nasıl engelleyebiliriz: Ebru ve erkek arkadaşı, planlı hafta sonu programlarının sayısını azaltarak ilişki lerini kurtarabilmişler. "Ayda sadece bir hafta sonu için plan yapmam ve bunun haricindeki günleri doğal akışında yaşamamız konusunda hemfikir olduk. Sonunda huzurlu yaşamayı ve de erkek arkadaşımla birlikte zaman geçirmekten keyif almayı öğrendim" diyor Ebru.
   
 4. 28 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Blair Witch
 5. Benimdilemmam

  Benimdilemmam Pain... Üye

  Katılım:
  2 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.210
  Beğenildi:
  1.026
  Ödül Puanları:
  163
  canım cok guzel bı paylasım olmus, ellerıne saglık, gercekten de yaptıgımız ama duzeltebılecegımız hatalar, bıraz daha anı yasayarak onun guzellestırmek, gelecegı cok dusunerek bugunu kacırmamak gerek snırım, dedıklerı gıbı hep bıtcekmıs gıbı guclu olup, hıc bıtmeyecekmıs gıbı mutlu olmak...