Ilk 12 Ay Içinde Kazanilan Yetenekler

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve Yeliz tarafından 5 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  5 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Yeliz
 1. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  1.ay:bebek oturur durumda,başını arasıra dik tutabilir,yüzükoyun yatınca başını titreterek kaldırır.avucuna konan parmağı sıkı sıkı tutar.çıngırak veya zil sesine tepki verir.bakışlarını yanına gelen kişinin üstünde tutar.

  2.ay:eek:turunca başını dik tutar.oda içinde dolaşan bir kimseyi takip edebilir.karınüstü yatırıldığında,baş ve omuzlarını kaldırır.sırtüstü yatarken,ellerinden tutulup oturtulunca başını dik tutar.sesler çıkarır.tanıdık yüzlere gülümser.

  3.ay:eek:turur durumda başını dimdik tutar.karınüstü yatırılınca,kollarına dayanarak doğrulur.gözleri önünde gezdirilen bir nesneyi,başını çevirerek her yönde izler.gözleriyle seslerin geldiği yerleri arar.süt şişesi yaklaştırılınca emeceğini anlar.küçük nesneleri yakalar ve atar.elleriyle oynar ve inceler.heceli sesler çıkarır.

  4.ay:sırtüstü yatarken eline verilen çıngırağı tutar ve sallar.uzatılan bir kalemi yakalar ve sallar.çarşafı ile yüzünü kapatır.konuşulunca bir takım seslere karşılık verir.kahkaha ile güler.çağrılınca hızla başını çevirip bakar.

  5.ay:yattığı yerde yuvarlanıp ters döner.ulaşabildiği oyuncakları alır.uzatılan bir nesneye elini uzatır.aynadaki görüntüsüne tepki gösterip güler.sevinçli çığlıklar atar.oyuncaklarıyla oynarken güler ve sesler çıkarır.

  6.ay:destekle uzun süre oturabilir.elleriyle ayaklarını tutabilir.sırtüstü yatarken başına konan örtüyü çekip alır.elindeki kaşığı masaya vurur veya sürter.yabancıları tanıdıklardan ayırır.

  7.ay.bir süre desteksiz oturabilir.iki elindede birer nesne tutabilir.oyuncağı bir elinden ötekine geçirebilir.aynaya elini uzatıp görüntüsünü tutmak ister.koyu bir mamayı kaşıkla yiyebilir.

  8.ay:kollarından tutulunca doğrulup oturur.sırtüstü yatarken karnı üstüne dönebilir.eşyaları yere atarak oynar.düşen oyuncağı yerde arar.iki elinde birer oyuncak varken birini bırakıp başka bir oyuncak alabilir.

  9.ay:destekle ayakta durabilir.yanlız başına oturur,durum değiştirebilir.otururken başına konan örtüyü çekip alabilir.çıngırağı ipinden tutarak çekip alabilir.anne baba gibi iki söz söyleyebilir.

  10.ay:yardımsız ayağa kalkar.örtü altına saklanan oyuncağını bular.gösterilince iki küpü bir fincanın içine koyabilir.bardak veya kaptan su içebilir.işittiği sözleri yinelemeye çalışır.

  12.ay:elinden tutulunca yürüyebilir.ayakta iken yerdeki bir oyuncağı eğilip alabilir.elinde iki küp varken bir üçüncüsünü alabilir.fincana kaşıkla vurma hareketlerini yineler.ilk öğrendiği iki sözcükten başka iki söz daha söyleyebilir.sevgi gösterir.çevreyi güldüren davranışları yineler.
   
 2. 6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Yeliz
 3. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  15.AY:yardımsız yürüyebilir.kollarını,bacaklarını kullanıp basamakları tırmanabilir.
  istediklerini parmakla gösterebilir.su kabını tutup ağzına götürebilir.ikik küpü üstüste koyabilir.bir kaba oyuncaklarını doldurabilir.bir şişe içne boncukları
  koyabilier.anne ve baba dışında 5 söz söyleyebilir.

  18.AY:yürür,sendeleyerek koşar.sandalyeye çıkıp oturabilir.üç küple bir kule yapabilir.bir kitabın sayfalarını çevirebilir.sekiz-on sözcük bilir.kaşık kullanabilir.kakasını tutmaya başlamıştır.

  21.AY:beş küple bir kule yapabilir.küpleri yanyana sıralayıp tren yapabilir.elinden tutulursa basamaklardan inebilir.yemek ve su ister.iki sözü bir araya getirip kullanbilir.bebek üzerinde bedenin 5 ayrı parçasını gösterebilir.

  24.AY:kapıyı aç gibi sade buyrukları yerine getirebilir.topu atabilir.tekme vurabilir.kedi,köpek ,bebek gibi nesneleri resimli kitaba bakarak tanır.iki ,üç sözlü cümle kurabilir.kağıdı katlamaya çalışır.t.v. de bildiği nesneleri söyler.

  30.AY:tek ayak üstünde durur.parmak uçlarına basarak yürür.çorabını giyer,giyinip soyunabilir.adını ve yaşını söyleyebilir.ben,sen sözlerini kullanabilir.iki sayıyı yineleyebilir.kısa cümlelerle derdini anlatabilir.su dolu bir bardağı dökmeden götürebilir.
   
 4. 7 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Yeliz
 5. elen17

  elen17 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  34
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Benim oğlum 6. ayını bitirdi.yavaş yavaş dönmeye başladı.Tabi ki her çocoğun gelişim süreci farklı oluyor.
  Benim bebişin rahatlığına bakarsak 1 yaşında emekleyecek 2 yaşında da yüreyecek gibi .....Çok rahat yaaaaaaaaaa......:Roflol::Roflol::KK46::KK46::KK46:
   
 6. 7 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Yeliz
 7. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  çok değil bir ay geriden gidiyor.bazı çocuklar sonradan yaşıtlarını geçer.bu liste genellemedir.seninki emeklemeden yürür belki.
   
 8. 7 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Yeliz
 9. tamar

  tamar Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  61
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  her çocuğun gelişim süreci aynı olacak diye bişey yok.
   
 10. 8 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Yeliz
 11. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  oyun döneminde kazanılan yetenekler


  3.yaş:küplerden bir köprü kurabilir.ayakkabısını ayağına geçirebilir.düğmesini ilikleyip,çözebilir.çizilen bir çemberi bakarak çizer.soyadını söyler.kız veya oğlan olduğunu bilir ve söyler.söylenen üç sayıyı ezberden yineler."benim bir bebeğim var"gibi kısa cümleleri yineleyebilir.

  4.yaş:bir kareyi kalemle kopya edebilir.bir artı işareti çizenbilir.bir kağıdı köşeden katlayabilir.söylenen sayıyı yineleyebilir.dört nesneyi veya parmağı sayabilir.üç parçalı bil-bul-tak bulmacasını yapabilir.uzun bir cümleyi yineleyebilir.acıkınca ne yaparsın?uykun gelince ne yaparsın?üşüyünce ne yaparsın?gibi soruları doğru yanıtlar.

  5.yaş:bir üçgen çizebilir.çöpten insan resmi çizebilir.yaşını bilir.sabahı akşamı bilir.dört rengi yanlışsız bilir.ayakkabı bağcıklarını bağlar.dört parçalı bil-bul-tak bulmacasını yapar.on küple bir kule yapar.

  6.yaş:paraları tanır.sağ elini,sol kulağını,sağ gözünü gösterir.başı,kolları,gövde ve bacakları olan bir insan resmi çizebilir.