ilk doğum sezeryan 2. normal olan varmı?

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve Guide tarafından 20 Kasım 2007 başlatılmıştır.

20 Kasım 2007
    Konu Sahibi : Guide
  1. Guide

Guide Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    arkdaşlar ben 2006 temuzda sezeryanla bir doğum yaptım.2.yi normal yapmak istiyorum mümkün mü .yapanları duyuyorum.aranızda ilk sezeryan olupta 2. normal doğum olan var mı?ardan geçen süre önemli mi.dikişlerimden hiç sorun yaşamdım.sezeryandan sonra 3. gün ayakta geziyordum.bu nedenlerle umutluyum

2. 21 Kasım 2007
  3. umaysu

umaysu Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    açıkçası ben hiç duymadım.gerçi çevremde var diyorsun ama ........şimdi bende merak ettim.hadi kızzzllarrr yazın bizi bilgilendirina.s...Şeniz

4. 22 Kasım 2007
  5. selviege

selviege Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım yaa,bende 31 haftalık hamileyim bende çevreme danışıyorum sürekli doğum tercihi konusunda herkes herşey normalse normal diyor , sen sezeryan yamışsın niye şimdi normali tercih ediyorsun , sanki sezeryan daha kolaymış gibi geliyor insana normal doğumdan korkuyorum ama galiba bende normal yapıcam merak ettim senin niye 2.normali tercih ettğini tşk.

6. 22 Kasım 2007
  7. CxuxCxuxK

CxuxCxuxK Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yurtdisinda sezeryandan sonra normal dogum sorunsuz bir sekilde yapiliyor ve cok da memnunlar cevremde örnekleri var..

ama Türkiye de bunu drlar yapmak istemiyorlar,daha dogrusu ugrasmak istemiyorlar..eger hastanene ve druna güveniyorsan ya da onlari bu konuda ikna edersen yaparlar..

8. 22 Kasım 2007
  9. Guide

Guide Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    evet canım yurtdışında örnekleri çok biliyorum .burda da duydum .bazı doktorlar yapıyormuş ama risk tabi.normal olmazsa hemen sezeryana almak lazım çoocuk kanala girmeden
    selvi ege insan hamileyken çok korkuyor bu canlı nasıl çıkacak içimden diye sezeryan artık ülkemizde normal bişey gibi görülüyo maalesef.bende olmadan bilemzdim.ameliyat olduğun için narkoz alıyorsun.uyanması berbat bişey.uyanınca karnında acayip bir ağrı ben çok ağladım.
    sonrası şu en önemlisi o günler geçti ama karnımdaki dikiş izi geçmez.eğer vucudunun bir yerinde dikiş izi varsa ona bak.deriyi nasıl da büzüyor.işte karnında da öyle uzun bir dikiş.göbek kalıyor sonrasında.ilk doğumda böyle.2.3. sezeryan olanlarda bu dikiş iyice sertleşiyormuş.
    eğer bebeğin ters falan değilse ki öyle olsa bile döner doğuma yakın.Nomal düşün derim.devlet hastanesindeki ebeler uzman.Allah' a sığın cesaret et.dağda mezrada köylü kadınlar tek başlarına doğum yapıyorlar.

10. 22 Kasım 2007
  11. Guide

Guide Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    selviege karnımda 1 yıl boyunca hep uyuşuktu yeni geçti.2.3. sezeryandan sonra yıllarca geçmiyormuş.
    beni doktor yanlıttı.hamileyken hep normal doğum diyordum.bebeğiminde başı hep aşağıdaydı.dr ye gidince bizi korkuttu bende ilk doğum tabi risk alamadım.
    bundada vardır elbet bir hayır ama doğum yapamadığım için de çok üzgünüm.

12. 25 Kasım 2007
  13. esma79

esma79 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım şimdiki zamanı bilmiyorum ama annem beni sezaryanla doğurmuş.Kardeşim ise normal doğum.Bir sıkıntı yaşamamış.O zamanki koşullarla şimdiki koşullar arasında ciddi gelişmeler var.Yani 29 sene önce yapılıyorsa şimdi çok daha iyi yapılıyor olması gerekiyor diye düşünüyorum.bebişinle sağlıklı güzel günler dilerim.

14. 27 Kasım 2007
  15. Beany

Beany Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Bende ilk doğumu sezeyanla yaptım ,ikincinin normal olmasını çok istiyorum ama biçok dr la görştüm malesef hiçbiri yakın durmadı ,bende cesaret edemiyorum ,ama avrupa ülkelerinde çok sık uygulanıyor ssvd...
    SSVD(sezeryan sonrası vajinal doğum) uygulanması için gerekli koşullar nelerdir?
    Anne adayı SSVD konusunda istekli olmalı ve zorlanmamalıdır.

Anne adayının pelvis (”çatı&#8221:KK66: yapısı normal doğum yapmaya uygun olmalıdır.

Anne adayında uterus şekil bozukluğu, ya da önceki doğumlarında uterusun yırtılması gibi bir durum söz konusu olmamalıdır.

Anne adayı daha önceden yatay kesili bir ya da en fazla iki sezaryen geçirmiş olmalıdır.

Bu açıdan her çiftin sezaryen sonrası hastaneden taburcu olurken kendisine verilen ameliyat notunu muhafaza etmesi (veya bunun verilmesini talep etmesi) çok önemlidir. Zira önceki sezaryende yatay kesi kararı verilerek başlanmış bir sezaryen çeşitli nedenlerle dikey kesiye dönüştürülmüş olabilir ve bu da ameliyat raporunda belirtilir. Böyle bir durumda SSVD’dan vazgeçmek gerekebilir.

SSVD uygulanacak merkezin koşulları çok önemlidir. SSVD uygulandığında tüm eylem boyunca bebeğin kalp atışları ve uterus kasılmaları yakından izlenmeli, acil bir sezaryen için ekip ve ameliyathane hazır bulunmalı, merkezde anne ve bebek yoğun bakım ünitesi bulunmalıdır. Çoğu durumda SSVD uygulanacak anne adayının kan grubuna uygun en az iki ünite taze kan hazır bulundurulur.

Hangi durumlarda SSVD uygulanması sakıncalıdır?
    Daha önce dikey klasik insizyonla sezaryen öyküsü

Uterusun doğum eyleminde yırtılması (rüptür) öyküsü

Daha önce çeşitli nedenlerle uterusa yapılmış cerrahi işlemlerde uterusa derin kesiler yapılmış olması (myom operasyonlarında olduğu gibi).

Mevcut gebelikte normal doğumu zorlaştıracak etkenlerin varlığı (iri bebek gibi)

Daha önceki sezaryen nedeninin devam etmesi (dar pelvis gibi)

İkiz gebelik, makat gelişi, miad geçmesi gibi nedenler tam bir engel teşkil etmemekle birlikte SSVD uygulanırken çok daha dikkatli olunması gereken durumlardır.

SSVD karar verildiğinde bunun başarıyla sonuçlanma (vajinal doğumun gerçekleşmesi) olasılığı nedir?

SSVD için ideal şartlar taşıyan bir anne adayının sağlıklı bir şekilde vajinal doğum yapma olasılığı %75 civarındadır.

Geriye kalan %25 anne adayında çeşitli nedenlerle SSVD yarıda kesilir ve sezaryenle doğuma geçilir. SSVD’nin yarıda kesilmesinin en önemli nedenleri arasında doğum eyleminin yeterince hızlı ilerlememesi yer alır. Bunun dışında eski dikiş yerinin açılma ve yırtılma şüphesi varlığında da doğum sezaryenle gerçekleştirilir.

Daha önceden yatay kesi ile sezaryen olmuş bir anne adayında uygun koşullar varlığında eski kesi yerinin açılma ve/veya yırtılma olasılığı yaklaşık binde iki-%1′dir.

16. 27 Kasım 2007
  17. Guide

Guide Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    bebekbeklerken paylaşımın çok güzel teşekkür ederim.ben 2. doğum nasip olursa profesöre gitmeyi düşünüyorum.birincide canımın kıymetini bilemedim.umarım ben bu şartlara uyarım

18. 28 Kasım 2007
  19. deniz...

deniz... Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    benim kayınvaldemin annesi hamile kalıyomuş ama hep bebekleri düşüyomuş riske girmemişler sezeryanla doğmuş hemde ben görmedim ama karnında yatay değil dikey dikişler var ondan yanlış hatırlamıyosam 3 sene sonra kardeşi normal doğumla dünyaya getirmiş kayınvaldem 47 yaşında 47 sene önce olduğuna göre teknoloji şimdi daha ilerlemiş durumda