ilk olarak boşanma davası açsam mal ayrımı olur mu

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve EU1 tarafından 25 Mart 2008 başlatılmıştır.

25 Mart 2008
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

böyle olayları yaşamış arkadaşlar ve avukat arkadaşlar.şu an bir aya yakın ayrıyım.perşembe günü dava açılıyor ama maddi manevi tazminat açıp açmamakta kararsızım.elimde bana hakaret ettiği bir sürü belge ve yaşadıklarımı bilen yakın şahitlerim var.manevi tazminat açsam ben haklı çıkacakmışım gibime geliyor.ama ben önce sadece boşanma davası açmak niyetindeyim.peki sadece boşanma davası olduğunda altınlarımı geri verecek mi ve mal ayrımı yapacakmıyız.yoksa bunları geri almam için maddi tazminat yada başka bir isimle başka bir dava mı görüşülecek? lütfen bilgi verin çok az kaldı ama halen karar veremedim.daha sonra manevi tazminat açacağım ama önce soyadımı geri istiyorum.ve de benim olan ama bana verilmeyen altınlarımı.bu iş için harcayacağım para kazanacağımdan fazla da olsa göze aldım.önemli olan hakkımı savunmak.bütün maaaşım bu işe gidecek gitsin.yaşadıklarımın sonucunda tek amacım haklı olduğumu kanıtlamak ve zaten senin değildi babanın evinden mi getirdin denilen altınlarımı geri almak.yardımlarınızı bekliyorum sevgilerrrra.s.

2. 25 Mart 2008
  3. gxuxlcee

gxuxlcee Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Canım sanırım sizin mal rejminiz edinilmiş mallara katılma yani kanuni mal rejmi.Öncelikle şunu belirteyim,malların tasfiyesi için ayrı bir dava açabileceğin gibi boşanma davası ile birlikte de açabilirsin.Ayrı olarak açtığınızda tasfiye için açtığınız davayı hakim boşanma için bekletici mesele yapar.Birlikte açtığınızda ise boşanmaya ilişkin kararı verir, tasfiye talebi için tefrik(ayırma)kararı verir ayrı esasa kaydeder.
    Maddi manevi tazminat için ise boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde dava açabilirsin.

4. 25 Mart 2008
  5. quantum

quantum Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    gülcee hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz....sevgiler....

6. 26 Mart 2008
  7. gxuxlcee

gxuxlcee Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    rica ederim sayın meslektaşım:):)öpüyorum seni

8. 26 Mart 2008
  9. EU1

EU1 Guest

gülce ve kuantum size çok teşekkür ederim.yani en iyisi boşanma ile birlikte mal ayrımına gitmek.eşimle eşyaları karar verip ayırmıştık daha evden almadı ama şimdiden eşyalar hakkında laf söylemeye başladı.bende ne benim ne senin hakkın geçsin dedim mahkemede ayıralım diye düşündüm.ayrıca bana sadece ailemin taktıklarını vermeyi düşünüyor parasal karşılığını.fakat bana ait sandığım bilezik ve takıları vermek istemiyor.yani boşanma davasıyla birlikte mal davası açarsak herkes hakettiğini alacak:) sizlere tekrar çok teşekkür ederim.a.s.