İlköğretimde zorunlu eğitim 9 yıl oluyor

Konusu 'Eğitime Dair (Eğitim Şart !)' forumundadır ve bartuarda tarafından 10 Haziran 2009 başlatılmıştır.

10 Haziran 2009
    Konu Sahibi : bartuarda
  1. bartuarda

bartuarda Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ilk projesini açıkladı. Zorunlu eğitim 9 yıla çıkacak. Uygulama 30 pilot ilde başladı.
    Çubukçu, 2009-2010 eğitim döneminde 30 ilde pilot olarak uygulamaya girecek "Zorunlu Ana Okulları Projesi" ile sekiz derslikli okullarda ana sınıfı açılacağını söyleyerek, "Ana sınıflarında ikili öğretime geçilecek ve kapatılan köy okullarının ana sınıfı açılacak" dedi.

Bu illerdeki okullarda toplam 60 ay eğitilecek çocuklar, 9 yıllık mecburi eğitime geçiş yapacak. Göreve başladığı günden itibaren tüm birimlerde başlatılan ve başlayacak tüm projeleri gözden geçiren Çubukçu, önceliği olan çalışmaların hız kazanması için kolları sıvadı. Hükümet olarak okul öncesi eğitime büyük önem verdiklerini ifade eden Çubukçu, ana okulu yaşını 5'e çekmek için çalışmalara başlandığını belirterek, şöyle konuştu:

PıLOT ıLLERDE EĞıTıM

"Okul öncesi eğitimi 6 yılda yüzde 11'den yüzde 33'lere çıkardık. Ana okulu eğitiminde okullaşma oranını artırarak, zorunlu hale getirmek için çalışıyoruz. Bu amaçla ilk planda 30 ilde okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirdik. Daha sonraki dönemlerde Türkiye genelinde bu çalışma yaygınlaştırılacak. Okul öncesi eğitim, siyasi hayatımın ilk projeleri arasında yer alıyor. Yakın bir gelecekte büyük bir kampanya ile okul öncesi eğitime hız kazandıracağım."

Zorunlu eğitime geçen iller

Milli Eğitim Bakanlığı, 2009- 2010 döneminde okul öncesi zorunlu eğitimin başlatılacağı pilot illeri sıraladı: Amasya, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gümüşhane, Kırklareli, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop, Tunceli, Uşak, Yozgat, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Ardahan, Yalova, Kilis, Konya, Hatay, Ağrı ve Van

şu anda sadece pilot bölgelerde bu uygulama başlanılacak fakat bu konu hakknda neler düşünüyorsunuz?
    ALINTI: haber7com

Son düzenleme: 19 Haziran 2009
  2. 10 Haziran 2009
  3. miskokulum

miskokulum canlarım...Kağan&Kerem Üye

Beğenildi:
    389
    Ödül Puanları:
    238
    çok iyi olmuş,ana okuluna giden öğrenci ilk kademeye geçtiğinde kendini hemen belli ediyor,daha öz güvenli oluyor.

4. 10 Haziran 2009
  5. EU3

EU3 Guest

bunu haberlerde ızledım ama neden bazı ıllerde uygulamaya konmus da bazılarında konmamıs mantıgını cozemedım dogrusu .........

6. 11 Haziran 2009
  7. Ocean

Ocean Rabbime Emanetsin Efe'm Pro Üye

Beğenildi:
    334
    Ödül Puanları:
    188
    Site Üyelerinin dikkatine,

Hertürlü alıntı yazı,karikatür,resim,fotoğraf,haber,örgü,dantel,di kiş nakış vb. paylaşımlarınızda mutlaka kaynak (nerden alıntı yaptığınızı) belirtiniz.

Kaynak belirtmeyen üyelerin yazıları derhal silinecektir.

Not:Reklam,tanıtım,satış amaçlı linkleri,üyelik isteyen siteleri yazmak yasaktır.Yukarıdaki kurallar sadece alıntı olan paylaşımlar için geçerlidir.

Saygılarımızla...

Kadınlar Kulübü

8. 11 Haziran 2009
  9. Guzidex

Guzidex Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ana sınıfının gerçekten faydalı olduğunu düşünüyorum bununla birlikte çocuklar uzun yıllar sürekli bir maratona girecekler. 6. sınıfta girilecek SBS sınavı için 3. sınıfta özel ders alan dersaneye giden çocuklar var. Ya bu çocuklar ne zaman çocukluklarını yaşayacak. Ben ilkokulda başaralı bir öğrenci değildim şimdi öğretmenim. Çocukluğumu da yaşadım gezdim eğlendim mesleğimi de elde ettim. Sağlıklı olan bu değil midir?

10. 11 Haziran 2009
  11. tatlxixrxuxya

tatlxixrxuxya NEFESİMSİN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    geç kalınmış bir karar.....

12. 12 Haziran 2009
  13. _zhy_

_zhy_ mis kokulu yalanlar x)) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    okulöncesi öğretmenliği okuyan biri olarak bu haber beni çok çok sevindirdi.hem atanamayan öğretmenler için şans, hemde çocuklar için büyük şans.zaten okul öncesi eğitim şartttttı.sonunda oldu.nimet çubukçu yeni görevine ilk atandığında dedimki bu kadın okul öncesi için bişeyler yapacak kesin dedim.yanılmamışım.sağolsun varolsun

14. 12 Haziran 2009
  15. _Mustang_

_Mustang_ BiLMeM Pro Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    153
    Evet kesinlik uygulanması gereken bir karar olduğunu düşünüyorum ancak.ç her işimizde olduğu gibi bundada alt yapı hazırlanmadan hopp tepeden alınan kararlarla uygulama yapılması isteniyor. evet ben pilot bölgelerin birind e görev yapıyorum . büyük bit okulumuz ancak anasınıfı öğrtmenimiz ve sınıf için derhanemiz yok ne garip değil mi şimdi müdürmüz diğer sınıfları birleştirerek anasınıfına yer açmaya çalışıyor. herşey böyle mi olmak zorunda

16. 12 Haziran 2009
  17. kelebek088

kelebek088 Dokunmasınlar kanatlarıma Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Çocuklara eğer 5 yaşında şuan ki ana sınıfı programını uygulayıp, 6 yaşında birinci sınıf öğrencisi muamelesi yapacaklarsa hatta matematik, ingilizce vs... öğretmeye kalkacaklarsa yapmasınlar daha iyi.

18. 13 Haziran 2009
  19. akli_karisik

akli_karisik Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    katılıyorum...ve yinede iyi olmuş böyle kararın alınması...