imam nikahı nasıl tazelenir??

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve gamzeli1986 tarafından 28 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  28 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : gamzeli1986
 1. gamzeli1986

  gamzeli1986 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  201
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  imam nikahı nasıl tazelenir bilen varsa ayrıntılı yazabilirmi lütfen bir arkadaşım eşiyle tartışırken eşi ona küfür etmiş sinir haliyle sonradan çok pişman olmuşlar özür dilemiş neyse sonuçta şuan nikah tazelemek gerektiğini düşünüyorlar bana sordu arkadaşım ama bende bilmediğim için yardımcı olamadım ama nasıl olacak bilen varsa ve yardımcı olursa sevinirim nikah düşmüşmü düşmemişmi diye yorum yazılmazsa sevinirim o durumda konu çok farklı bir yere sapabilir onların içi nikah tazelemeden rahat etmeyeceğini biliyorum arkadaşım çok üzülüyor sadece nikahın nasıl tazeleneceğini bilenler yazarsa sevinirim şimdiden çok teşekkürler
   
 2. 28 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : gamzeli1986
 3. Umutlu30

  Umutlu30 vazgeçilmezimmm Üye

  Katılım:
  15 Aralık 2009
  Mesajlar:
  746
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  108
  google amcaya sor o bilir
   
 4. 28 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : gamzeli1986
 5. GezegeNKralicesi

  GezegeNKralicesi Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  18 Aralık 2009
  Mesajlar:
  4.936
  Beğenildi:
  2.616
  Ödül Puanları:
  238
  Küfür edince nikah düşüyor mu ?

  Hiçte anlamam bu konudan.

  Bir imama sorsunlar.
   
 6. 28 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : gamzeli1986
 7. xkimyagerx

  xkimyagerx Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  615
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Sual: Nikah nasıl tazelenir?

  CEVAP: Nikah tazelemek demek, yeniden nikah kıymak demektir. Bunu bir hocanın nezaretinde yapmak gerekmez. Yalnız birinin nikahı tazelemesi yetişmez. Erkek ile hanımının, iki şahit yanında nikahı tazelemeleri lazımdır.

  Kolaylık olması için, nikahını yenilemeye, hanımından vekalet aldıktan sonra, iki erkek şahit yanında, (Öteden beri, nikahlım olan hanımımı, onun tarafından vekaleten ve tarafımdan asaleten kendime nikah ettim) denirse nikah tazelenmiş olur.

  Eğer önceki nikah sahih değil ise, bu nikah sahih olur. Erkek hanımından vekalet almadan, kendi kendine şahitler huzurunda nikah tazeleyemez.

  Kadının, nikah tazelemek için eşine, (Nikahımızı kıymak üzere seni vekil ettim) demesi yetişir. Vekillikten azletmedikçe, ömür boyu bu vekalet geçerlidir. Vekalet verirken şahit gerekmez.

  Hanımdan vekalet alarak, tecdid-i iman ve tecdid-i nikah duası, fasık da olsa iki Müslüman şahit yanında okunursa, o iki kişi de, bu duanın nikah tazelemek duası olduğunu bilirlerse, Hanefi mezhebinde nikah yine tazelenmiş olur. İki erkek veya bir erkek ile iki kadın şahit olmadan sadece bu duayı okumakla nikah tazelenmez.

  Şahitlerin Müslüman olmaları ve nikahı tazelenecek kimseleri tanımaları şarttır. Tanımak, kimin kızı ve hangi kızı olduğunu bilmek demektir. Veya filan kadın bu adamın hanımıdır diye bilmek demektir. Şahsını, şeklini, ismini bilmek şart değildir.

  Dede, baba, kardeş, amca, dayı, yeğen, anne, hala, teyze de şahit olabilir. Camide imam efendi, tecdid-i iman ve nikah duasını cemaat ile birlikte okursa, cemaat birbirlerine şahit olmuş, nikahları da tazelenmiş olur.

  Tecdid-i iman ve tecdid-i nikah duası şöyledir: (Allahümme innî ürîdü en üceddidel îmâne vennikâha tecdîden bi-kavli lâ ilâhe illallah Muhammedün resûlullah.)
   
 8. 28 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : gamzeli1986
 9. Çenebaz

  Çenebaz Yeni Üye Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.525
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Dini konular açmak yasaktır.
  Konu, dini içerikli olduğundan kapatılmıştır.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.