İMKB`de İslami endeks hazırlığı

Konusu 'Ekonomi-Finans-Borsa' forumundadır ve EU1 tarafından 30 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  30 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Dünyada İslami fonlara yapılan yatırımının 30 milyar doları bulduğunu belirten İMKB'nin yeni başkanı Hüseyin Erkan, 'İslami fonları çekmek için İslami endeks kurmayı planlıyoruz. Bunun için borsası olan 16 İslam ülkesiyle görüşme içindeyiz' dedi

  RADİKAL

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) yeni başkanı Hüseyin Erkan, İslami fonları Türkiye'ye çekebilmek için İslami endeks kuracaklarını açıkladı. Erkan, İslam ülkeleriyle ortak endeks oluşturursak bu fonlara yatırım yaparlar diye düşünüyorum. 75 İslam ülkesi var. Bunların 38'inin borsası var. 16 ülke ile işbirliği içindeyiz dedi.
  İMKB'nin dün gerçekleştirilen genel kurul toplantısı sonrası basınla tanışma toplantısı gerçekleştiren Erkan, borsada yeni dönemde yapmayı düşündüğü projeleri açıkladı.

  'Sadece adı İslami fon'

  Dünyada 30 milyar doların üzerinde bir fonun tamamen islami enstrümanlara yatırım yaptığını anlatan Erkan, Bunların da yüzde 90'ı Avrupa ve ABD'li bankalar tarafından çıkarılan fonlar... İçindeki menkul kıymetlerin de yüzde 99'u Avrupa ve ABD'deki menkul kıymetlerden oluşuyor. Adı İslam, ama içine bakınca tamamen Avrupalı ve ABD'li menkul kıymetlerden oluşuyor diye konuştu.

  Hedeflerinin bu fonları da Türkiye gibi İslam ülkelerine çekmek olduğunu açıklayan Erkan, bölge içinde tüm Müslüman ülkelerin borsalarıyla da ortak endeks kurulması konusunda görüştüklerini vurguladı. Erkan, Burada en büyük borsalardan biri İMKB olduğu için, İMKB ve Türkiye'ye buradan çok büyük pay geleceğini tahmin ediyorum ifadesini kullandı.

  'İMKB halka satılabilir'

  İMKB'nin özelleştirilmesiyle ilgili bir soru üzerine de Erkan, önümüzdeki dönemde İMKB'nin özelleştirilmesinden önce, daha da özerkleştirilmesi ve bütçe yapısının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Hüseyin Erkan, Bu, buradaki değerin artışını sağlayacaktır. İşbirliklerimiz ya da ortaklıklarımız buranın değerini artıracaktır. O zaman özelleştirmeyi planlıyoruz. Yani belki stratejik bir ortaklığa satış ve bununla birlikte halka satış da gündeme gelebilir. Özelleştirme gündemimiz içinde, bu formüller üzerinde Sermaye Piyasası Kurumu ile önümüzdeki dönemde çalışacağız dedi.

  'Türkiye güçlü bir piyasa'

  Dünyadaki global krizin derinleşip derinleşmeyeceği yönündeki bir soruyu ise Erkan şöyle yanıtladı: Yine dışarıdan kaynaklanan krizle karşı karşıyayız. Buradaki sorunların boyutu maalesef henüz bilinmiyor. Orada bazı kurumlar zarar görecektir. Bunların etkisi zannediyorum önümüzdeki dönemde devam edecektir. Belli satışlar gelebilir. Buna alternatif olarak da tabii borsamızın ve Türk ekonomisinin güçlü olması, ekonomik büyümenin dünya ortalamasının üzerinde bulunması, Türkiye'nin hâlâ cazibe merkezi olması bu çıkışı dengeleyecek unsurlardan olacaktır. Bizim piyasamızı bir miktar etkileyeceğini düşünüyoruz, ancak çok büyük çapta etkilenmenin olmasını beklemiyoruz.

  Küçük yatırımcıya müjde

  Küçük yatırımcının borsaya gelmesiyle ilgili bir soruyu da Erkan, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve Sermaye Piyasası Kurulu ile bu konuyu tekrar gündeme getirmek istiyoruz. El konulan şirketlerdeki hisse senetlerinin kayıpları tabii ki yatırımcıları üzmüştür. Bu konuda yeni düzenlemeler yapılması için biz elimizden gelen çabayı göstereceğiz diye yanıtladı.

  'Biz değil, veri şirketleri yayın yapamadı'

  Hüseyin Erkan, önceki gün fiber optik kabloların kopması nedeniyle İMKB'de açılışın ertelenmesindeki sorunun veri yayınının yapılamamasıyla ilgili olduğunu belirterek, Yapılan testlerde bugüne kadar herhangi bir sorun çıkmamış. Dün alternatif bir yedek sistemi çalıştırabilir durumdaydık ancak, veri yayın şirketleri, bu yayını sağlamakta zorluk çektiler. Bununla ilgili kendilerinden açıklama ve savunma istedik dedi.

  Erkan sistemlerinin işleyecek durumda olduğunu ifade ederek, yüzde 95'in üzerindeki emirlerin uzaktan erişimle piyasaya ulaştığını söyledi. Erkan, Veri yayını olmadan piyasayı işleme açarsak haksız rekabet ortamı olabilirdi. Bunu önlemek için durdurduk. Veri yayın kuruluşlarının göstermesi gereken hassasiyetler var. Alternatifleri mevcut. Bu alternatifleri veri yayın kuruluşlarının gerçekleştiremediğini öğrendik. Biz veriyi veriyoruz, ancak veri yayıncılarının sorun yaşadığını fark ettik diye konuştu.

  Erkan, bunun bir iş kazası olduğunu ifade ederek, İş kazası ile tek bir seans gerçekleştirildi. Tek bir seans sonunda yaklaşık 1 milyar YTL'ye yakın işlem hacmi gerçekleştirdik. Önemli olan gün içinde bu sorunun giderilmiş olması... ifadesini kullandı.