İmparatorluklar Başkenti İstanbul

Konusu 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 7 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  7 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Sakıp Sabancı Müzesi 5 Haziran - 4 Eylül 2010 tarihleri arasında “Bizantion’dan İstanbul’a: Bir Başkentin 8000 Yılı” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

  [​IMG]

  Yer :Sakıp Sabancı Müzesi (SSM)
  Başlangıç Tarihi : 05 Haziran 2010 - Cumartesi

  Tarihi : 05 Haziran 2010 - Cumartesi
  Bitiş Tarihi : 05 Eylül 2010 - Pazar
  Tel: :0 212 277 22 00
  Adres :Sakıp Sabancı Cad. No:42
  Emirgan/Sarıyer
  Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), İstanbul’un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi sebebiyle düzenlenen “Bizantion’dan İstanbul’a: Bir Başkentin 8000 Yılı” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

  5 Haziran - 4 Eylül 2010 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak sergi, İstanbul’un, Marmaray Projesi kapsamındaki Yenikapı kazılarıyla daha da geriye giden 8000 yıllık eşsiz tarihini, 500’ü aşkın eserle gözler önüne seriyor. Sergi, Bizantion’dan Nea Roma’ya, Constantinopolis’ten İstanbul’a; Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış kentin görkemli tarihine ışık tutarken; ticaret, hediye ve 4. Haçlı Seferi’nde olduğu gibi yağma yoluyla çeşitli ülkelere dağılmış hazineleri bir araya getiriyor.

  Sergi; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Vatikan, Macaristan, Yunanistan, Avusturya, Belçika, Hollanda, İrlanda, Katar, Portekiz ve Rusya’daki önde gelen kurumlardan seçilen eserlere ev sahipliği yapıyor. Sergide ayrıca, Türkiye’deki devlet müzeleri ile özel müze ve koleksiyonlardan seçilen eserler de yer alıyor. Yurtdışından 39, Türkiye’den 19 olmak üzere toplam 58 müzeden seçilen geniş yelpazedeki eserler, sergi aracılığıyla ilk kez bir araya geliyor.

  Sergide; İstanbul’un bir Roma garnizonu iken, Doğu ve Batı Roma’nın ayrılmasından sonra giderek başkente dönüşmesi, Bizans İmparatorluğu’nun gelişme, duraklama ve çöküş evrelerinden sonra 1453 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmesiyle yeni bir doğuşa sahne olması anlatılıyor. İmparatorluk başkenti İstanbul’un Avrupa tarihiyle özdeşleşen geçmişinin parlak ve çalkantılı evreleri yansıtılıyor, şehrin devraldığı çeşitli din ve inanç mirasının oluşturduğu zengin gelenek tanıtılıyor. Yabancı ve Türk 20 akademisyenin makalelerini içeren ve zengin görsellerle donatılmış kapsamlı sergi kataloğu; şehrin farklı dönemlerdeki sosyopolitik, kültürel ve tarihsel boyutlarına değinerek, İstanbul’la ilgilenenler için değerli bir kaynak görevini üstleniyor.