Implant Tedavisi Diş Bakımı

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve berfinbilgen tarafından 8 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  8 Nisan 2009
  Konu Sahibi : berfinbilgen
 1. berfinbilgen

  berfinbilgen Yeni Üye Üye

  Katılım:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.097
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.Güvenli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1809'dan beri sürmektedir.

  Günümüzde piyasa da mükemmele çok yakın, 28 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar olduğu gibi nispeten yeni implant markaları da bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgiyi diş hekiminiz size verecektir. İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her olay için implant kullanılabilir.

  İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

  İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?
  Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant'ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak'alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

  İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?
  Hayır. Implant'ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir. İlk muayeneden, işiniz bitinceye kadar genellikle 5-6 ayrı randevuya gelmeniz gerekecektir. Bu randevuların süresi, yapılacak işin özelliklerine göre farklı uzunluklarda olacaktır. Tedavi alt çene için 3 - 5 ay gibi bir sürede bitirilebilirken üst çene için 6 ay kadar sürebilmektedir. İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu taktir edersiniz.

  İmplantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir. Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur. İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak'anın özelliğine göre değişik tipte olabilir. Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.
   
 2. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : berfinbilgen
 3. turdilnaz

  turdilnaz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2009
  Mesajlar:
  17
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  implant yaptırmak istiyorum ancak çok pahallı,uygun yapan yer yada kampanya lı yer varmı bişlgilendirirseniz sevinirim.tşk.
   
 4. 30 Ekim 2011
  Konu Sahibi : berfinbilgen
 5. _prenses_

  _prenses_ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  49
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  implant için ne kadar gerekli olduğunu anlatan bir haber mevcut, şuradan izlenebilir. yararlı olacağını düşünüyorum.
  Facebook
   
 6. 2 Kasım 2011
  Konu Sahibi : berfinbilgen
 7. xoxznur darama

  xoxznur darama Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben yaptırdım çok memnunum
   
 8. 21 Kasım 2011
  Konu Sahibi : berfinbilgen
 9. hicranozturk

  hicranozturk Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  709
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  63
  İyi akşamlar implant yaptırdıgınızı yazmışsınız kaç dişinizi yaptırdınız acaba Benim 6 dişim var ve biraz korkuyorum zor acılı bir süreçmiş
  Teşekkürle
   
 10. 29 Kasım 2011
  Konu Sahibi : berfinbilgen
 11. meyde

  meyde Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  274
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  Ben de yaptırmak istiyorum ama bilgim yok yaptıran var mı acaba :KK14:
   
 12. 29 Kasım 2011
  Konu Sahibi : berfinbilgen
 13. hicranozturk

  hicranozturk Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  709
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  63
  Mrb ben İki dişciyle görüstüm gecen hafta ikiside bana implan yaptırma dedi Takma diş asla kendi dişinizgibi olmaz dedi
  Benim ön 3 dişim yok 3 dişimde kaplama olarak yapılmısyı bende kücültülenleride cektirip 6sını yapacaktım ama vaz geçtim
  Ama birkaç doktorla görüsecegim sizde farkli birkac doktora danışın derim
  İyi günler