Inanç gücünü geliştirmek

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve realist tarafından 28 Mart 2009 başlatılmıştır.

  28 Mart 2009
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148


  1. Başarıyı düşünün, başarısızlığı düşünmeyin.
  2. Kendinize hep düşündüğünüzden daha iyi olduğunuzu anımsatın.
  3. Büyük düşünün.

  Bir eğitim programı 3 şey yapmalıdır.
  1. İçerik sunmalı ( Ne yapmalı )
  2. Metot sunmalı ( Nasıl yapmalı )
  3. Sonuç vermelidir.

  Mükemmel bir laboratuarınız var ( İnsanlar ). Size düşen deney ve gözlem yapmak.

  Neden bazı insanların bir çok arkadaşı var da bazılarının bir kaç tane var?

  İnsanlar neden bir kişinin söylediğini memnuniyetle kabul ediyor da, aynı şeyi söyleyen bir başkasını dikkate almıyorlar? Neden John bu kadar başarılı da Tom değil.  ÖZEL BİR ÇALIŞMA

  Bildiğiniz, tanıdığınız en başarılı ve en başarısız iki insan seçin ve bunların özelliklerini gözlemleyin.

  Önemli olan ne kadar zekaya sahip olduğunuz değil, sahip olduğunuz zekayı nasıl kullandığınızdır. IQsu 100 olan olumlu, iyimser ve işbirliği yapan kişi IQsu 120 olan olumsuz, karamsar ve işbirliği yapmayan kişiden daha çok saygı görür ve daha büyük başarılar elde eder.

  Einstein’a 1 mil kaç feettir? diye sormuşlar.
  Einstein: Bilmiyorum. Herhangi bir referans kitabından iki dakikada bulabileceğim gerçeklerle neden beynimi doldurayım,demiş.

  Bilgiye nasıl ulaşabileceğini bilme yeteneği, aklı gerçekleri depolamak için kullanmaktan çok daha önemlidir.

  Bilgi yarışmasında her türlü saçma sapan soruları bile bilen bir adama kaç lira verilir? Hiç verilmez. Bu adam hiç düşünemez. Sadece ezberleyebilir. Bu adam bir ( insan - ansiklopedi ) bilgi deposudur.

  Problem çözebilecek, yeni fikirler üretebilecek insanlar lazım. Düş kurabilen, sonrada düşüyle pratik uygulama geliştiren insanlara ihtiyaç vardır.
   
 2. 28 Mart 2009
  Konu Sahibi : realist
 3. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  KENDİNİZE GÜVEN DUYGUNUZU GELİŞTİRİN  Nelerden korkarız ve neden? İçinizdeki korkuyu yenmelisiniz, sudan korkanları suya atarlar. İçinizdeki korku canavarını yenin.  Eylem korkuyu tedavi eder. Öte yandan kararsızlık, erteleme korkuyu besler büyütür.  Zor problemlerle karşılaştığımızda, harekete geçene dek korku içinde bekleriz. Umut başlangıçtır. Ama zafer kazanmak için umudun harekete gereksinimi vardır.  Aşağıda bazı korku türlerini tedavi niteliğindeki eylemler vardır.  KORKU TÜRÜ: Kişisel görünümden dolayı.

  EYLEM: Görünüşünüzü düzeltin. Berbere gidin. Ayakkabıları parlatın. Giysilerinize dikkat edin.  KORKU TÜRÜ: Önemli bir müşteriyi kaybetme korkusu.

  EYLEM: Daha iyi hizmet vermek için iki misli çalışın. Müşterinizin size duyduğu güveni zedeleyen her şeyi düzetin.  KORKU TÜRÜ: Sınavlarda başarısız olma korkusu.

  EYLEM: Endişeyle geçen zamanı çalışmayla geçen zaman haline getirin.  KORKU TÜRÜ: Bütünüyle kontrolünüz dışında olan şeylerden korkma.

  EYLEM: Dikkatinizi tamamen başka bir şeye verin. Bahçede çiçeklerle meşgul olun. Çocuklarınızla oynayın. Sinemaya gidin.  KORKU TÜRÜ: Diğer insanların ne düşüneceği veya korkusu.

  EYLEM: Yapmayı planladığınız şeyin doğru olduğundan emin olun. Sonra onu yapın. Şimdiye kadar yaptığı işten dolayı eleştiriye uğramayan yoktur.  KORKU TÜRÜ: Bir yatırımda bulunmak veya bir ev satın alma korkusu.

  EYLEM: Tüm unsurları analiz edin, sonra karar verin. Verdiğiniz karara bağlı kalın. Kendi değerlendirmenize güvenin.  KORKU TÜRÜ: İnsanlardan korkma.

  EYLEM: Onları tanıma sanatını öğrenin.  Bellek bankanıza sadece olumlu düşünceler yatırın. Motorumuza bir avuç pislik döksek ne olur. Çalışan motor işlevini yapamaz hale gelir. Olumsuz düşüncelerde zihinsel motorumuzda aynı etkiyi yapar. Endişe gerilim ve aşağılık duygusu oluşturur.  Bellek bankanızdan sadece olumlu düşünceler çekin. Geçmişime ait hatırladığım olumlu hiçbir şey hatırlamıyorum dememek için, ne yatırırsanız onu çekersiniz.  Psikolojik açıdan problemin tedavisi, kişinin bellek bankasından olumsuzları çekmeyi bırakıp olumlu şeyleri çekmeyi öğrendiğinde etkisini göstermeye başlar.
   
 4. 28 Mart 2009
  Konu Sahibi : realist
 5. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  GÜVEN GELİŞTİRMEK İÇİN  1. En ön sırada olun. Pek çok insan arkada oturmak için mücadele eder. Niçin? Fazla dikkat çekmemek için. Çünkü kendilerine güvenleri yoktur. Önde oturmak güven getirir.

  2. Göz teması kurmaya çalışın.

  Gözünüzün içine bakmayan insan hakkında, şu sorular akla gelir:

  ·Ne saklamaya çalışıyor?

  ·Neden korkuyor?

  ·Bir şey mi söylemek istiyor?  Göz temasından kaçınırsanız kendiniz hakkında iyi bir şey söylemiş olmazsınız. “ Korkuyorum, güvenim yok. ” dersiniz. Bu korkuyu diğer insanın gözünün içine bakmayı sağlayarak yenin.  Böylece ona “ Dürüstüm ve açığım. / Sana söylemekte olduğum şeye inanıyorum. / Korkmuyorum. / Kendime güveniyorum. ” dersiniz.  3. Yüzde 25 daha hızlı yürüyün.

  Darbe yemiş, yoksulluk içindeki insan ayaklarını sürükleyerek ve tökezleyerek yürür. Kendine güveni sıfırdır. Yürüyüş biçiminiz ufaktan bir yarış olsun, size güven verecektir.  4. Düşüncelerinizi çekinmeden söylemeyi deneyin.

  Toplantılarda gönüllü olarak bir şey söyleyin. Yorum yapın. Öneri getirin. Soru sorun. Konuşan son insan olmayın.  5. Kocaman gülümseyin.

  Şu küçük testi yapın. Kendinizi yenilmiş gibi hissetmeyi ve aynı zamanda büyükçe gülümsemeyi deneyin. Koca bir gülüş size güven duygusu verir. Korkuyu yener. Endişeyi kovar. Karamsarlığı alaşağı eder. Gerçek bir gülüş değerlerinin muhalefetini eritir, hem de o anda size kızmayı karşıdaki sürdüremez.  Çok duymuşumdur. “ Evet, ama bir şeyden korktuğumda veya bir şeye kızdığımda, kendimi gülümseyebilecek gibi hissetmiyorum. ” Elbette hissetmeyeceksin. Kimse hissetmez. İşin püf noktası kendimize “ Gülümseyeceğim ” diye emrivaki yapmaktır. Ve gülümseyin. Gülümsemenin gücünden yararlanın.  Düşüncemizin büyüklüğü, başarımızın büyüklüğünü belirler.  Benim en büyük zayıflığım nedir? Bunu tespit etmek gerekir.