inatcı aileler inatcı dr lar ve mucize bebekler 6

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve EU1 tarafından 18 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  18 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Bağışla dünyaya gelen bebekler
  Her yolu deneyen ama çocuk sahibi olmayı başaramayan çiftler için bir seçenek de yumurta ve sperm bağışı. Ülkemizde yasal olmasa da bu yöntemle çocuk sahibi olan ailelerin sayısı hızla artıyor

  Tüp bebek, uzun süren tedaviler yorucu süreçler... Bunların her birini deneyip yine de anne-baba olma özlemini dindiremeyen çiftler için bir seçenek de Türkiye'de uygulanması yasak olan sperm ve yumurta bağışı ile hamilelik. Halen etik tartışmaların sürdüğü uygulama yaygın olarak Kıbrıs ve Avrupa ülkelerinde yapılıyor. Ortadoğu ve Balkanlar Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Direktörü Op. Dr. Halil İbrahim Tekin, kendilerine başvuran çiftlerde ilk aradıkları kriterin çok istemek olduğunu belirtiyor!  Çocuk sahibi olmak isteyen ama kendi vücutlarından kaynaklanan sorunlar sebebiyle bunu yaşayamayan çiftlere ne sunuyorsunuz?

  Yumurta ve sperm donasyonu kendi çocuğuna sahip olamayacak çiftlerin bebeklerine kavuşmasını sağlıyor.


  Yumurta donasyonu hangi kadınlara öneriliyor?

  t Menopoza giren ve yumurta üretemeyen, yumurtalıkları alınmış, fonksiyon göremeyen overle doğmuş kadınlara, yumurta geliştirici ilaçlara cevap vermeyen kadınlara


  Size başvuran çiftlere öncelikle ne öneriyorsunuz?

  Yumurtayı ya da verecek ve alacak çiftlerin yeterince bilgilendirilmesi ve çeşitli hastalıklar açısından araştırılması çok önemlidir. Çiftler olayın psikolojik, yasal ve ahlaki yönü ile ilgili kurallardan haberdar edilmelidirler. Ayrıca çiftlerin gerçekten anne ve baba olmayı çok istediklerini, bu çocuğu kabullendiklerini hissetmemiz gerekir. Bu yüzden psikiyatriste gönderiyoruz. Bu aşamayı geçmeleri gerekiyor.


  Donasyon için vericilerin seçiminde belli kriterleriniz var mı?

  t Yumurta bağışlayan kişiler 21-35 yaş arasında ve sağlıklı olmalıdır. Daha önce sağlıklı çocuğu olmuş olanlar tercih edilir. Aile hikâyeleri inceleniyor. Zeka geriliği ya da kalıtsal hastalık gibi bir aile hikayelerinin olup olmadığı araştırılıyor.


  Vericinin sağlığıyla ilgili hangi testleri yapıyorsunuz?

  Vericiler enfeksiyon hastalıkları (HIV, Hepatit B ve C, sitomegalovirus, sifiliz, klamidya), genetik hastalıklar, kan grupları, talasemi ve orak hücreli anemi açısından taramaları


  Başvuru yoğunluğu sperm mi, yumurta donasyonu için mi oluyor?

  Yumurta için oluyor. Çünkü sperm problemi yaşayan erkeklerin bazıları, direkt merkeze bir yakınının spermiyle gelip kendisininmiş gibi kimselere duyurmadan bunu halledebiliyor.


  Anne ve baba adaylarından ilginç istekler geliyor mu?

  Anne adayları genelde bu konuda ses çıkarmıyor. Bebeğin göz ve saç rengine genelde baba adayları karar veriyor. Eğer sperm bağışı söz konusuyla baba adayları, kendilerine benzeyen verici istiyor.

  Alman Hastanesi'nin uzman doktorları cevapladı

  5 yIllIk evliyim. üç sene önce yapılan muayene ve testlerde (sperm testi, belli aralıklarla 3 defa yaptırdım) Azosperm olduğum söylendi. PRL Prolactin H 22,54 ng/ml; FSH H 30,16 mIU/ml; LH H 9,69 mIU/ml; S.Testestoren L 8,17 pg/ml çıktı. Skrotal US Ultrasonografimde sağ epidinim baş kesimi komşuluğunda 3,7 mm çapında 1 adet epidinim kistine ait anekoik sferik, ince duvarlı görünüm ve sol testiste görünüm grade 1-2 arası oldukça lokalize bir alanda gelişmiş, pake oluşturan varikosel ile uyumlu görünüm saptandı. Genetik bozukluğa rastlanmadı, mikro-TESE yaptırmam gerektiği ifade edildi. Asgari ücretle çalışan SSK'lı biriyim maddi imkanlarım çok iyi olmadığı için özel hastaneye gidemiyorum. Ne yapmalıyım?

  CEVAP: Verdiğiniz değerlere göre; mikro TESE yöntemi ile sperm bulma şansımız var. Azospermi olsanız bile bu hasta grubunun 3'te 2'sinde sperm bulabiliyoruz. Şansınız yüksek. SSK’lılar da artık Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne başvurabiliyor.

  SORU:pKO'luyum. 6 aydır doğum kontrol hapları kullandım ve kullanmayı bırakalı 15 gün oldu. Yaptırdığımız tahlillerde serbest t4=0,73; serbest t3=4,05; tsh=2,91; e2=46; fsh=5,15; lh=2,91 prolaktin=8,43; total testesteron=0,31 sonuçları çıktı. Bu sonuçlara göre bir problem yaşar mıyım?

  CEVAP:SonuçlarInIzIn iyi olması problem yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Adet düzensizliğiniz varsa daha farklı bir tedavi yöntemi seçmek gerekir. Elinizdeki sonuçlarla yüzde 40 yumurtlama problemi yaşayabilirsiniz. Yumurtlama düzensizliği hamilelik nedeniyle yaşanabilir.

  YARIN:Op. Dr. Enver Kurt, ileri yaşta hamile kalmak isteyenlere yol haritası sunuyor.

  Türkan Yılmazer
   
 2. 4 Şubat 2009
  Konu Sahibi : EU1
 3. birumutt

  birumutt boncuk gözlüm Üye

  Katılım:
  25 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.769
  Beğenildi:
  304
  Ödül Puanları:
  188
  bende bu yolla bebek sahibi olacağım ama endişelerim var.korkuyorum lütfen yardım edin
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 7 Şubat 2009
 4. 4 Şubat 2009
  Konu Sahibi : EU1
 5. canbebek

  canbebek canım oğullarım......... Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  806
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  canım sperm donasyonumu? yoksa yumurta donasyonumu? yaptıracaksın
   
 6. 4 Şubat 2009
  Konu Sahibi : EU1
 7. BenMasal

  BenMasal Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.178
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Benım Dr um Çok memnunum bu konuda yanı donasyon konusunda çok başarılarını gördüm ama ben kendı yumurtam ve eşimin spermıyle Tüp bebek denıyorum
   
 8. 4 Şubat 2009
  Konu Sahibi : EU1
 9. BenMasal

  BenMasal Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.178
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Endişelerın neler cnm yumurtamı yoksa Spermmı ????????