Ince Endometri

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve pozitivist tarafından 6 Nisan 2010 başlatılmıştır.

  6 Nisan 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 1. pozitivist

  pozitivist Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2010
  Mesajlar:
  62
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Endometri 5-6 aralığında tüp bebek denemesi yapalım diyen doktorlar da var yapmayalım diyenlerde. Bir doktor da ultrason da endometri tam ölçülemeyebilir artı eksi 2 puan oynayabilir diyor. Bu çok büyük bir oynama.

  Bir kısım doktor endometri problemi olunca yapılacak bir şey yok derken bir kısım estrofen protokolu ile endometriyi hazırlayıp transfer yapmayı öneriyor. Bir doktor da foliküller zaten yeteri kadar estrojen hormonu üretiyor bunun üstüne bir protokol uygulamanın hiç bir faydası olmaz diyor.

  Tıp tabii ki bir bilim değil daha çok sanat veya büyücülük gibi bir şey. Ama doktorların bu kadar farklı düşünmeleri de hastaları kuşkulandırıyor. Doktor habire denesinler negatif çıktıkça kesemizi doldurururuz diye düşünüyor olabilir.
  Tabii hasta olarak ilk aklımıza gelen bu. Zira ortada ticari bir durum olduğunun hepimiz farkındayız.

  Bu işin doğrusu nedir ? Muayeneye gidince işin içine ticaret karıştığı için muayenede verilen cevaplara inanmıyorum artık. Burda kimseye muayene olup da tüp bebek müşterisi olacağım beklentisi yaratmayacağım için verilen cevaba güvenebilirim.
   
  Son düzenleme: 6 Nisan 2010
 2. 7 Nisan 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 3. Bahceci

  Bahceci Yeni Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2010
  Mesajlar:
  7.574
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba,öncelikle tıp bir bilim dalı.Ve de kanıta dayalı bir bilim dalı.Yani şunu söylemek gerek yaptığınız her işin geçmişte bir kanıtı ve araştırması var.Bu arada biz insanla uğraşıyoruz.Yani matematik gibi iki kere iki dört eder kavramında olamayız.Hepimizinde farklılıkları olabilir.Bu durum özellikle sizizn gibi rahim kalınlığı problemi olanlarda daha fazladır.Çünkü bu gibi durumlarda standart bir tedavi ne yazık ki yoktur.
  Endomitrium ince olanlarda yaklaşım bence şu olmalıdır.Hastanın endometriumu yedi milim ve üzeri olursa burada sorun yoktur.Peki altındaysa ne yapalım.O zamanda endometriumun görüntüsüne bakarız.Bu görüntünün üç katmanlı olması gerekir.Eğer görüntü üç katmanlıysa transfer yapılabilir ve bu hastaların endometriumları ince bile olsa gebelik şansları vardır.Ama bu üç katmanlı yada üç çizgili görüntü yoksa,o zaman bu hastaların gebelik şansları çok düşüktür.
  Doktorlar ise hastaları takip edip ne kadar kalınlaştığını görerek ona göre hareket etmek isterler.Bu da en tabii yaklaşımdır.Hatta bazı takiplerde ilaç dahi verilip endometriumun kalınlaşıp kalınlaşmadığını ve ilaca cevabını görmek için yapılır.Burda ki amaçta bir model oluşturup ona göre hastaya yardım etme anlayışıdır.
  Size bol şans diliyorum
  Dr.Mustafa Bahçeci
   
 4. 9 Nisan 2010
  Konu Sahibi : pozitivist
 5. pozitivist

  pozitivist Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2010
  Mesajlar:
  62
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Teşekkür ederim cevabınız için. Endometrium un görüntüsü üç katmanlı olsa dahi geçmişte bir müdahale yaşanmışsa ( örneğin düşük gibi) ve bunu takiben adetde bir değişiklik olmuşsa (örneğin daha az pad kullanmak gibi); bu durumda historoskopi ile dahi göremediğimiz bir endometri hasarı oluşmuştur ve tüp bebek denemesi yapmanın hiç bir şansı yoktur denebilir mi ?