İnci hakkında her şey...

Konusu 'Takı Modelleri' forumundadır ve hask tarafından 16 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : hask
 1. hask

  hask HDDES Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  203
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]

  Değerli süs maddeleri arasında bir canlı tarafından yaratılan tek mücevher incidir.Yumuşak ve tatlı pırıltılarıyla inci,hemen her dilde '' güzellik '' ve '' yüksek değer ''le eşanlamlı bir sözcük olarak kullanılmaktadır.Türkçe'de de az bulunan niteliklere sahip,temiz yürekli,iyi yürekli insanlara '' inci gibi '' denir.

  [​IMG]
  İNCİ HAKKINDA ÇEŞİTLİ TANIMLAR
  **İnci, parlak, sedefli, pürüzsüz ve yuvarlak şekli ile fevkalade bir estetiğe sahiptir. Büyük zahmetler sonucunda elde edilen bu küçük parçanın oluşumu da son derece özeldir. İstiridye içindeki küçük bir kum tanesinin etrafının zaman içinde kalsiyum karbonatla kaplanması sonucunda böylesine göz alıcı bir güzellik ortaya çıkmaktadır.
  **İstiridyenin gözyaşları...
  **Sevgi,kalite...
  **Gelinliğim...
  **Sirkede eriyen ziynet eşyası...
  **Bir efsaneye göre istiridyenin nisan yağmurları yağarken denizin yüzeyine yükselip bir yağmur damlasını içine almak suretiyle oluşturduğu doğa harikası...
  **Siyah elbiseli kadinların ayrılmaz parçası...
  **Bayanlara en cok yakisan aksesuar...

  [​IMG][​IMG]
  İNCİ NASIL OLUŞUR?
  İnci, başta istiridye,tarak ve bazı midye türlerinin içinde oluşur.Bunlar denizlerde yaşayan yumuşakçalar sınıfından kabuklu yaratıklardır.İşte, yaratıkların yumuşak vücutları içine giren yabancı bir maddenin zararsız duruma getirilmesi için çevrelerinde kılıflar oluşmaya başlar.Böylece soyutlanan yabancı madde zamanla kalınlaşan ve çeşitli katmanlardan oluşmaya başlar.Böylece soyutlanan yabancı madde zamanla kalınlaşan ve çeşitli katmanlardan oluşan yuvarlak bir biçim alır.Daha çok istiridyenin içinde gelişen bu kat kat kılıflar sedef katmanıdır.İnci bu katmanların tümünün küresel bir biçimde oluşmasıdır.

  [​IMG]
  İNCİNİN DEĞERİ NEREDEN GELİR?
  Doğal inci, özellikle iri taneli inci az ve zor bulunan bir şeydir.Çıkarılanlar arasında değerli olanlarda çok azdır.Bir incinin değeri göz alıcı doğal pırıltılarının yanısıra kendine özgü değeriyle ölçülür.İncinin renk ve parlaklığı alttaki katmanların ışığı yansıtma ve kırmasıyla oluşan ilginç bir olaydır.Ama gerçekten çok değerli bir incinin ışığı yansıtmasının yanı sıra şekliyle yapı düzlüğünün de göz önünde tutulması gerekir.İncinin rengi istiridyenin cinsine,suyun içirdiği tuzun niteliğine suyun derinlik ve ısı derecesiyle de yakından ilgilidir. İnci genellikle beyaz,fildişi,pembe yada açık gül renginde, mavimsi hatta siyah olmaktadır.Bunların içinde beyaz ve pembemsi renklerde olanlar en çok arayanlardır.Siyah inciler ise çok az bulunduğundan ayrı bir değer taşımaktadır.

  [​IMG]
  DOĞAL İNCİLER
  İstiridye ve öteki yumuşakçaların oluşturduğu her inci değer taşımaz.Değerli inci yapabilmek istiridyenin kabuğunun iç yüzeyini kaplayan sedef tabakasının parlak,düzgün ve temiz renkli olmasına bağlıdır.Bu niteliklerin en çok rastlandığı türü ise tropikal denizlerin ılık sularında yaşayan Pinktada istiridyesidir.Ama İran Körfesinin Arp yarımadası kıyılarında 2000 yılından beri çıkarılmakta olan inciler arasında çok değeğrli inciler görülmüştür.Sri Lanka Adasının Mannar Körfezi beyaz ve gümüşsü incileriyle ünlü ünlüdür.ABD ile Meksika'nın batı kıyılarında ise siyah inci çıkar.Avusturalya,Güney Pasifikler,Venezuela ve Panama yakınlarındaki İnci adaları da ,inci çıkarılan bölgelerdir.Deniz dibindeki istiridyeler sualtında 70 saniyeden 1,5 dakikaya hatta daha uzun süre kalabilen dalgıçlar tarafından çıkarılır.Denizlerin dışında ABD'nin Missisipi nehrinde yaşayan bir istiridye türünde de tatlı su incileri elde edilmektedir.

  [​IMG]
  KÜLTÜR İNCİSİ
  Çinliler bundan yüzlerce yıl önce istiridyeler içine konan bazı cisimlerin sedefle kaplandığını biliyordu.Belkide onların bu deneyiminden yararlanan Japonlar 1800 yıllarda istiriden daha çok ve daha ucuz inci elde etmenin yollarını geliştirmeye giriştiler.Bugün '' kültür incisi '' üretimi Japonya'da büyük bir sanayi durumuna gelmiştir.Kültür incisi elde etmek için ufak ve yuvarlak bir sedef parçası canlı istiridyenin içine yerleştiriliyor.Sonra bunlar dibe serili ağdan yataklar uzerine indirilerek orada 3-5 yıl süreyle bırakılır.Böylece istiridye içinde oluşan inciler oluşan inciler sayı bakımından çok olursada gerçek inciler kadar değerli değildir.Ama bunların iyilerini doğal olanlarından ancak deneyimli gözler ayırt eder.

  [​IMG]
  İNCİ'NİN BAKIMI
  Saç spreyi, parfüm, oje veya alkol bazlı ürünlerdeki kimyasal maddeler incinin parlaklığını bozabileceğinden dolayı, inci mücevherleri bu tür kozmetik ürünlerle temas ettirmeyin. İnciyi taktıktan sonra, hafif bir sabun, ılık su, yumuşak temiz bir havluyla temizlemeniz en doğrusu. İncilerin uzun süre kasalarda veya kapalı yerlerde saklanması, kuruyup matlaşmalarına neden olur. O yüzden sık sık takmak ve düzenli bakım, incilerin hava alarak kendilerini yenilemelerini sağlar.

  [​IMG]
  TARİHTE İNCİ
  Binlerce yıl önce, yazılı tarihten uzun zaman evvel, ilk insan ilk inciyi muhtemelen deniz kıyısında yiyecek araken keşfetmiştir.
  Tarih boyunca inci, sıcak iç parıltısı titrek yanar dönerliği ile, en çok değer verilen ve aranan değerli taşlardan biri olmuştur. Birçok kültürün dininde mitolojisinde en eski zamanlardan beri inciye sayısız atıf bulunabilir.
  Eski Mısırlılar incileri kendileriyle birlikte gömecek kadar değer vermiştir. Markus Antonius’ tan bir bahis kazanıp bütün bir ülkenin varlığını bir öğünde yutabilmek için, Kleopatra’ nın tek bir inciyi bir kadeh şarap içerisinde eritip içtiği rivayet edilir.
  Eski Roma’ da inciler, varlık ve sosyal statünün en üstün simgesi olarak kabul edilmiştir. Grekler inciye hem rakipsiz güzelliği hem de aşk ve evlilik ile ilişkisi dolayısıyla çok değer vermiştir.
  Asil sınıftan güzel genç kızların zarif inci kolyeler taktığı Karanlık Çağlar boyunca kahraman şövalyeler incileri genellikle savaş alanlarına taşımışlardır. Parlak değerli taşların sahip olduğu sihrin kendilerini zarar görmekten koruyacağına inanmışlardır.
  Rönesans, Avrupa kraliyet saraylarının inciler içerisinde yüzdüğüne tanıklık etmiştir. İncilere çok değer verildiğinden dolayı, çok sayıda Avrupa ülkesi asil sınıf dışındakilerin inci takmasını yasaklayan kanunlar çıkarmıştır. Avrupa’ nın Yeni Dünya’ ya yayılışı sırasında, Orta Amerika sularında inci bulunması, Avrupa’ nın servetine servet katmıştır. Ne yazık ki denizde yetişen değerli taşlara yönelik açgözlülük ve zaaf, 17 yüzyılda bütün Amerikan inci istiridyesi popülasyonunun tükenmesine yol açmıştır.
  1900’ lerin başında doğal incilere yalnızca zengin ve ünlüler ulaşabilmiştir. 1916 yılında, ünlü Fransız kuyumcu Jacques Cartier, değerli gayrımenkul karşılığında iki inci kolye vererek New York’ un ünlü Beşinci Caddesi’ ndeki mağazasını almıştır.
  Eski çağlardan beri, inci kusursuz güzelliğin simgesi olmuştur. Bilinen en eski cevher olup yüzyıllar boyunca en değerli taş olarak kabul edilmiştir. M.Ö. 520 yılında ölen bir Pers prensesinin lahdinde bulunan, bilinen en eski mücevher parçası Paris’ teki Louvre Müzesi’ nde sergilenmektedir. Eski insanlar için inci ayın simgesiydi ve sihirli güçlere sahipti. Klasik Roma’ da yalnızca belirli rütbeye sahip insanların inci mücevher takmasına izin verilirdi. Edebi olarak inci kelimesinin Latince karşılığı “eşsiz” demektir ve bu, iki incinin birbirine benzemediğinin kanıtıdır.
  İnciler saflığı ve masumiyeti simgelemeleri nedeniyle ideal düğün hediyesi olarak kabul edilmiştir. Hindu dininde, delinmiş incinin hediye edilmesi ve delinmesi evlilik törenin bir parçasını oluşturmuştur.
  Romantik dillerde (İspanyolca, Fransızca, İtalyaca) margarita inci demektir. İnci kelimesi İngilizce dilinde 14. yüzyılda görülmüştür. Onüçüncü ve ondördüncü yüzyıllarda inciler, Avrupa’ da şahsi süs olarak çok moda olmuştur. Hem erkek hem de kadın giysileri incilerle işlenmiştir.
  Amerika kıtalarında hem İnkalar hem de Aztekler, güzellikleri ve sihirli güçleri dolayısıyla incilere değer vermişlerdir.
  “Ayın gözyaşları” olarak da adlandırılan bu taş, cennetin bulutlarından geçen meleklerin izine benzetilir. Geçmişte çoğu medeniyette, kalp hastalıklarına ve pek çok rahatsızlığa iyi geldiğine inanılmıştır. Aslına bakılırsa incinin ana maddesi olan kalsiyum karbonat, bugün de ilaç olarak kullanılmaktadır.

  [​IMG]
  İNCİNİN RENKLERİ
  Her değişik renk bir duyguyu ifade eder.
  *Beyaz inci : Sağlığı
  *Krem inci : Mutluluğu
  *Şeftali inci : Aşkı
  *Mor inci : Serveti
  *Siyah inci : Bilgeliği temsil eder.

  [​IMG]
  İNCİ HAKKINDA DİĞER...
  Allah Rahman Suresi'ndeki "İkisinden de inci ve mercan çıkar." (Rahman Suresi, 22)ayetiyle incilere dikkat çekmiştir. Ayrıca Kuran'da, dünyada insanlara bir güzellik olarak sunulan incilerden cennet süslerinden biri olarak da bahsedilmektedir.

  '...bir şeyi,elde edebileceğin yerde ara...İnci arıyorsan,denizin derinliklerinde ara...yoksa sığ sularda köpükten başka şey bulamazsın...' Mevlana

  Güney Çin Denizinin eski adalarında renkli inciler, istiridyeler içinde doğumu bekler... Ve yaşını almış yerliler der ki: "Bir İnci İçinde Sihrin Gücünü Gizler..."
  Ve her kim ki açarsa o istiridyeyi, tüm güzel rüyaları gerçeğe döner...
  Önce bir dilek dileyin ve ardından istiridyenizi açın...
  SONUCU GÖRÜNCE ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ !
   
 2. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : hask
 3. hask

  hask HDDES Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  203
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]
  Günümüzde de özellikle takı mücevherat olarak bir çok alanda kullanılan inci değerini hiç bir zaman yitirmemiştir.En çok kullanıldığı en çok göz önünde bulunduğu alanlar:
  takı,giyim,süs eşyası,bakım ürünleridir.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : hask
 5. hask

  hask HDDES Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  203
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Ve saç aksesuarları...
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [/B]
   
  Son düzenleme: 16 Şubat 2009
 6. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : hask
 7. hask

  hask HDDES Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  203
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
 8. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : hask
 9. hask

  hask HDDES Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  203
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
  Son düzenleme: 16 Şubat 2009
 10. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : hask
 11. hask

  hask HDDES Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  203
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 16 Şubat 2009
 12. 16 Şubat 2009
  Konu Sahibi : hask
 13. tatlxixrxuxya

  tatlxixrxuxya NEFESİMSİN Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  8.107
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  inci çok asil duruyor...özellikle gelinlikle......
   
 14. 7 Haziran 2009
  Konu Sahibi : hask
 15. Akasha

  Akasha BiR İmTiHaNdIr AşK... Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  895
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Evlenirken tercihimi inciden yana kullanacağım ben..
   
 16. 9 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : hask
 17. EU1

  EU1 Guest

  inci diye hep boncuk takmışım şimdiye kadar ehehe :) dayım gecen gün hakiki inci kolye hediye etti bayıldım bayıldım..gelin olana kadar saklııcam onu :asigim: ama etrafta gördüklerim hep sahteymiş..elimdekini görünce anladım
   
 18. 9 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : hask
 19. mors

  mors cantanem Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.091
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  bayildim cok guzeller bende istiyorummm bunlardannnn:1ninca:
   
  Son düzenleme: 21 Ağustos 2009