Inek sütü alerjisi bebeklerimize ek gıda tariflerimizi toplayalım

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve XOXZXUXM83 tarafından 28 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

28 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : XOXZXUXM83
  1. XOXZXUXM83

XOXZXUXM83 özlemle bekliyoz oğluşum. Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Bu hastalıkla uğraşan annelerimiz bebeklerimize verdiğimiz kahvaltılık ,çorba ...vb tariflerimizi burada toplayalım
    MISIR UNLU KAHVALTI
    • 2 adet kuru kayısı
    • 1 yemek kaşığı mısır unu
    • 1 tatlı kaşığı tahin
    • 1 çay kaşığı zeytinyağ
    • 1 su bardağı su (200ml)
    • 1 tatlı kaşığı pekmez
    Kahvaltımızın hazırlanışı
    Kuru kayısıyı küçük küçük doğrayıp bir cezvede su ile pişirin. Tereyağını eritip mısır ununu hafif pembeleşene kadar kavurun. Kayısılı suyu mısır ununa dökün huzlı hızlı karıştırarak topak olmasını engelleyin. Sürekli karıştırarak kısık ateşte 10 dakika pişirin. Mama muhallebi kıvamında olmalı, çok katılaşırsa sıcak su ilave edip biraz daha pişirin. Biraz soğuyunca tahin ve pekmezi ilave edin.
    Mısır ununu kavurmadan direkt cezvedeki kuru meyveli suya katarak muhallebi pişirir gibi hazırlıyabilirsiniz.

KAHVALTILIK

1 ORTA BOY DOMATES
    1 KİBRİT KUTUSU KEÇİ PEYNİR
    1 İNCE DİLİM KEPEK EKMEK (çavdar ,mısır)
    1 TATLI KAŞIĞI ZEYTİNYAĞI

Domatesin kabukları soyulduktan sonra cam rende ile ezin.
    Ekmeğin kabuğunu çıkarıp ufalayın
    Peyniride ezin ve zeytinyağını ekleyin
    Bebeğin yiyeceği şekilde ufalayın

2. 28 Temmuz 2010
  3. gogut

gogut Duru' nun Annesi Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Domates alerjen sebzelerden biridir genelde alerjisi olan bebeklere hemen hemen bir yaşına kadar önerilmez...
    Deneyipte bebeğinde alerji yapmadığına karar veren annelerde genellikle 9 aydan sonra kullanabilirler diye biliyorum

4. 28 Temmuz 2010
  5. nilim

nilim Popüler Üye Editor

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    benim bebegimde de inek sutu alerjisi var keci peyniri ve kuru kayisida alerji yapti valla, hazir kahvalti mamasi kullaniyorum devam sutuyle hazirliyorum yemeklerinede devam sutu koyuyorum ve balkabagi corbasi yapiyorum kalsiyum eksikligi olmasin diye insallah cabuk gecer alerjimiz

6. 29 Temmuz 2010
  7. XOXZXUXM83

XOXZXUXM83 özlemle bekliyoz oğluşum. Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Domates bizde sorun olmadı şimdiye kadar doktorunada sordum yiyorsa ver dedi.Keçi peyniri bişey yapmadı ama keçi yoğurdunda yüzünde serpme yaptı.Balkabağı çorbasını nasıl yapıyorsunuz

8. 29 Temmuz 2010
  9. nilim

nilim Popüler Üye Editor

Beğenildi:
    107
    Ödül Puanları:
    153
    duduklu tencerede yapiyorum ben buhar telim var altina biraz su koyup pirinc atiyorum telinede bir kase kadar dogranmis balkabagi 1 tane ortaboy havuc 1 orta boy patates 15 dakika pisiriyorum sebzeleri tabagina koyuyorum pirinclerin suyunu suzup ekliyorum uzerinede 90 cc devam sutu koyup blendirla cekiyorum cok guzel koyu kivamli mama oluyor kizim severek yiyiyor

10. 30 Ekim 2011
  11. almila123

almila123 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    31
    Özüm83 verdiğin kayısılı tarifin içerisinde tereyağ ve tahin var her ikiside süt içeriyor ve ciddi süt alerjisi olan bebekler için uygun değil..
    Benim bebeğimde süt alerjisi var ben un çorbası margarinsiz yoğurtsuz yapılmış tarhana çorbası sebze çorbası pirinç unu muhallebisi veriyorum meyvelerdede şimdiye kadar problem yaşamadık..