Inek Sütü Bebek Için Zararli Mi???

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve EU1 tarafından 3 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  3 Haziran 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  İnek Sütü Yerine Devam Maması

  Bebek beslenmesinde inek sütü en az 1 yaş sonuna kadar kullanılmamalıdır. Fakat yapılan araştırmalar annelerin zamanından önce inek sütü vermeye başladıklarını göstermektedir.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ilk bir yıl inek sütünün kesinlikle kullanılmamasını önermektedir. Avrupa ülkelerinde 2-3 yaşına kadar inek sütü kullanılmamaktadır.

  İnek sütü ile Devam Mamalarını karşılaştırdığımızda şu farkları görürüz:

  - Demir kan oluşumu ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Özellikle 4.aydan sonra demir ihtiyacı hızla artar. Yetersiz alımında demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. 500 ml. inek sütü ile demir ihtiyacının ancak %4'ü karşılanabilirken, 500 ml devam formülü ile ihtiyacın %83'ü karşılanır.
  - İnek sütü bebeğin böbrek fonksiyonlarını zorlayacak değerlerde protein içerirken, devam mamaları gerektiği kadar protein içerir ve gerekli tüm amino asitleri sağlar.
  - Çinko bebeğin büyüme ve gelişmesi için çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin çinko ihtiyacının ancak %35'ini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %70'ini karşılar.
  - İyot metabolik aktivite ve büyümeyi düzenleyen hormonların bir parçasıdır. Bebeğin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi için son derece önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük ihtiyacının ancak %22'sini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %110'unu karşılar.
  - Esansiyel yağ asitleri bebeğin sinir sistemi ve beyin hücrelerinin sağlıklı gelişimi için hayati önem taşırlar. Devam formüllerinin içeriklerinde inek sütüne kıyasla esansiyel yağ asitleri çok daha fazla miktarda mevcuttur.
  - D vitamini sağlıklı kemik ve iskelet gelişimi için çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük D vitamini ihtiyacının ancak %43'ünü karşılarken, 500 ml. devam maması ihtiyacın %90'ını karşılamaktadır.
  - İnek sütü, C vitamini açısından çok yetersizdir. Formüllerdeki C vitamini seviyelerinin yükseltilmesinde C vitamininin demir absorbsiyonu üzerindeki kuvvetli etkileri vardır.

  Tüm bu gerçekleri göz önünde bulundurarak bebeğinize en az 1 yıl sonuna kadar kesinlikle, 2 yıl sonuna kadar da mümkünse inek sütü vermemelisiniz. İnek sütü kullanmanız gereken her yerde (muhallebi, yoğurt yapımı gibi) devam mamalarını kullanabilirsiniz. İnek sütü ile hazırlamanız gereken hazır ek besinleri mutlaka devam maması ile hazırlamalı ve hazır besin olarak inek sütü tozu yerine devam maması içerenleri tercih etmelisiniz. Bebeğinizin sağlıklı fiziksel ve mental gelişimini sağlamak için ek besin döneminde günde en az 300 ml. ortalama 500 ml. anne sütü veya devam maması vermelisiniz.
   
 2. 4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : EU1
 3. gizemm

  gizemm Guest

  inek sütü denilen şey pastörize süt mü CADIARZU
   
 4. 4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : EU1
 5. EU1

  EU1 Guest

  bütün inek sütleri işte...
  muhallebi ve yoğurdunu mama ile yapın diyorlar...nasıl olur öyle bilmiyorum ki..yapan varmı aranızda
   
 6. 4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : EU1
 7. snookie

  snookie Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.506
  Beğenildi:
  130
  Ödül Puanları:
  153
  benim kızım 6 aylık ve ilk adım sütleri var onlardan içiriyorum eğer çok tedirginseniz bu sütleri kullanabilirsiniz...
  arada bir pirinç unuyla muhallebi yapıyorum içine 1 - 2 kaşık da yoğurt koyuyorum...
  akşamları da devam maması veriyorum...
  şimdilik sorunumuz yok kızlar deneyin isterseniz....
   
 8. 5 Haziran 2008
  Konu Sahibi : EU1
 9. EU1

  EU1 Guest

  canım muhallebinin tarifini verebilirmisin?birde yoğurdunu yapmak için hangi sütü kullanıyorsun
   
 10. 5 Haziran 2008
  Konu Sahibi : EU1
 11. snookie

  snookie Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2007
  Mesajlar:
  1.506
  Beğenildi:
  130
  Ödül Puanları:
  153

  tabiki seve seve...
  sade pirinç unundan yapıyorum ben 2 tatlı kaşığı pirinç ununu biberonla ölçebilirsin 120 cc suda sürekli karıştırarak koyulaşıncaya kada rpişiriyorum bazen çok koyu oluyor tekrar kaynamış su ile sulandırabilirsin...
  soğuduktan sonra içine ya sade yoğurt (1 - 2 tatlı kaşığı) ya da şu meyveli yoğurtlardan bir tane karıştırıyorum... kızım zevkle yiyor...
  yoğurt yapımına gelince pastörize sütlerden 1 çay bardağı süte 1 tatlı kaşığından az yoğurt katıp 5 -6 saat oynatmadan ağzı kapalı bekletiyorum biraz sulu olabiliyor endişelenme bu durumda...
   
 12. 20 Haziran 2008
  Konu Sahibi : EU1
 13. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148