inek sütü veren anneler

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve azyeb tarafından 9 Haziran 2010 başlatılmıştır.

9 Haziran 2010
    Konu Sahibi : azyeb
  1. azyeb

azyeb rabbimin mucizesi beyzam Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    kızıma 2.5 ayından sonra mama takviyesi yapmaya başladım ama mama daha ağırlıklı besleniyor.çok araştırdım ve en sonunda inek sütüne geçmeye karar verdim.bulabilirsem keçi sütü kullanacağım ama açık olarak bulursam çünkü pastörize sütlerin zararıda çok.
    inek sütünü veren anneler süt bebeğinize kabızlık ve kansızlık yaptı mı?
    içine rezen karıştırıp versem hem gazı hem kabızlık yapmaması için deneyen var mı?
    içine çok az şeker karıştırıp mı veriyorsunuz yoksa sade mi?
    süt kullandıktan sonra kilo alımında bir değişiklik oldumu?kızımın kilo alımı çok yavaş olduğu için tereddüt ediyorum.
    sütü ne kadar süre kaynatıp veriyorsunuz.fazla kaynatınca yararlı bakteriler ölüyor.kadir tuğcu 5 dak.yeterli diyor ama başka dr.lar 5 dak büyükler için yeterli 10-15 dak.kaynatın diyor.
    cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme: 9 Haziran 2010
  2. 9 Haziran 2010
  3. ilgin0707

ilgin0707 seviyor seviliyor:) Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    canım ben kızıma sekizinci ayından sonra yarı sulandırarak keçi sütü ve mamayı dönüşümlü verdim içine birşey eklemedim ilk başlarda sulandırıp vermek gerekiyor
    şimdi bir yaşında günlük ve kutu sütlerden içiyor

4. 9 Haziran 2010
  5. daisy83

daisy83 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ınek sütü için erken değil mi? 1 yaşından önce önermiyorlar. Açık sütlerdeki bakterilerin ölmesi için kaynatınca yararlı bakteriler de ölüyormuş. Pastörize sütler için ne derece doğru bilemem ama hızlı ısıtma ve soğutma işlemi yapıldığı için zararlılar ölüyor yararlılar ölmüyor diyorlar. Tabi pazarlama taktiği de olabilir.

6. 9 Haziran 2010
  7. setu

setu Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    inek sütü için çok erken neden mama yerine süt veriyorsunki dışardan açık alacağın sütlerin sağlıklı olduğunu nerden biliyorsun. doktor bana açık süt için bildiğiniz bir hayvandan sağılıp taze alıyorsanız sorun değil demişti. sonuçta köyde yaşamıyoruz taze taze alalım. inek sütü anemi yapabilir özellikle kız çocuklarını.şekerden bahsediyorsun daha küçücük bebeğe nasıl şekerli süt vermeyi düşünüyorsun anlamadım bence bir doktora danış.

8. 10 Haziran 2010
  9. azyeb

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    canım pastörize süt vereceğime mama veririm daha iyi hiç olmazsa gerekli vitaminleri alır.yararlı bakterilerde ölüyor kutu sütlerde ve çok ama çok sağlıksız.

ilk önce hitap tarzına dikkat et canım bende cahil insan değilim herhalde lisans mezunuyum iktisat okudum.bunu yazma gereği duydum çünkü sanki karşında hiç araştırma yapmamış cahil bir insan varmış gibi bir üslupla cevap vermişsin.sorularına gelince mama yerine süt vermek istedim çünkü mama ile ilgili araştırma biraz yaparsan neden olduğunu anlarsın.dışarıdan alacağım sütün taze olduğunu şöyle biliyorum 2 dak.mesafeden sabah sağılan sütten daha soğumadan çok ama çok temiz komşumdan alıyorum.şekerli sütte herhalde şekeri boca etmeyeceğim içine çay kaşığı ucuyla koyacağım ki zaten ek gıdalarda pekmez var reçel var..
    vee bunların hepsini kadir tuğcuyu tanıyıp takip ettikten sonra ve sonrasında birçok araştırma yaptıktan sonra karar verdim.kadir tuğcu kendi yemeklerinizden bebeklerinize verin ek gıda döneminde diyor.yani tuz ve şeker içerikli yemekler.umarım yardımcı olmuşumdur...

10. 10 Haziran 2010
  11. daisy83

daisy83 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ınek sütü ne kadar sağlıklı, temiz olursa olsun bebeğin daha çok küçük. 1 yaşından önce inek sütü vermeyin diyor doktorlar. Kansızlık başta olmak üzere pek çok şeye neden olabiliyor. Bence mamaya devam et.

12. 10 Haziran 2010
  13. vaveyla_a

vaveyla_a kaktüs Pro Üye

Beğenildi:
    116
    Ödül Puanları:
    163
    denizengindenizin uslubunda bişey yok ki..

yardımcı olmaya çalışmış..alınganlık yapıyorsun

14. 10 Haziran 2010
  15. azyeb

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar lütfen bana gerçekten bu konuda yardımcı olacak kişiler mesaj yazsın.bende biliyorum dr.ların ne dediğini..herşeyi tekrar tekrar yazmak istemiyorum.ben kadir tuğcunun yazısını okuyun derim ve onun gibi düşünen başka dr.larında.mamayı yoğunlaştırılmış ilaç olarak gören dr.larında mesala.ben bu kararı herşeyi araştırarak aldım ve eğer inek sütü kullanan varsa deneyimlerini yazsın istedim o kadar..
    zaten ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.dr kontrolümüz vardı bugün ve oda tatmin edici cevap veremedi mama konusunda..

16. 10 Haziran 2010
  17. azyeb

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108

bana göre yanlış yaklaşım tarzı canım..

18. 10 Haziran 2010
  19. vaveyla_a

vaveyla_a kaktüs Pro Üye

Beğenildi:
    116
    Ödül Puanları:
    163
    olabilir..bakış açısı bu..

ben inek sütü veriyorum bazı şeyler içinde..muhallebi mesela..çok kullanan tanıdığım war..hiç duymadım sakıncasını..ama doktorlar bahsediyor tabi ki..bebeğim büyüdükce aldırış etmeden vermeye başladım herşeyi..ben de inek sütü ile büyüdüm gayet normalim :KK66: