İngilizler şekerden yakıt üretiyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 23 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  23 Kasım 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  İngiliz yetkililer, her yıl şekerden milyonlarca litre yakıt elde edecek bir tesis kurulduğunu duyurdu. Wisssington bölgesinde kurulan tesiste bioethanol işlenecek ve ülke içi ulaşım piyasasında kullanılacak.
  [​IMG]
  İngiltere'de alternatif enerji kaynağı olarak şeker kullanılacak. Bioethanol tesisi İngiltere'nin ülke içi ulaşım piyasasına şekerden elde edilen yakıtı sağalayacak. Gıda ve Tarım Bakanı Lord Jeff Rooker, "Bu yakıt sayesinde dünyaya zarar veren bir çok maddeden potansiyel olarak bir koruma sağlayacağız" şeklinde konuşarak yeni yakıtın tanımını yaptı. 20 milyon paund'a (41 milyon dolar) mal olan tesiste yıllık 70 milyon litre (55 bin ton) bioethanol üretilebilecek.

  Bakan Rooker, "Yatırımın gerçeğe dönüşmesi nedeniyle oldukça mutluyuz. Bu deneysel bir şey değil, pratikte de kullanılabilir. Bu yakıt doğrudan araçlara konularak, kullanılabilecek" dedi. Öte yandan hükümetin hedefinde 2010 yılına kadar bu yolla üretilen yakıtın pazar payının yüzde 5'ini ele geçirmesi var.

  Bu hedefin tutturulabilmesi için yaklaşık 1 milyon ton bioyakıt üretilmesi gerekiyor. Bu arada tesiste şuan için İngiltere'de yetiştirilen ve Avrupa Birliği tarafından getirilen kota sınırlaması nedeniyle ihraç fazlası durumunda olan 110 bin ton şeker kullanılıyor. Yetkililer, bu durumun, tesisin kurulması için birincil etken olduğunu dile getiriyor.

  British Sugar Genel Müdürü Mark Carr, "Bu yeni bir endüstri ve oldukça hızlı bir gelişim gösteriyor. Hükümetin de yatırım konusunda destek sağlaması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

  haber7