İngiltere Genel Bilgi

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım İngiltere' forumundadır ve Kuzey tarafından 21 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  21 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Kuzey
 1. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Ingiltere

  Önemli şehirleri : Londra, Manchester, Birmingham, Liverpool, Leeds

  Uçuş süresi : 3 saat 30 dakika

  Para birimi : Pound Sterling

  Yüzölçümü : 244,820 kilometrekare

  Saat farkı : Saatlerinizi 2 saat geri almayı unutmayın!

  Resmi dil : İngilizce

  Başkenti : Londra

  Sıcaklık : Genelde ılıman bir iklime sahip. Yılın büyük kısmı yağışlı. Yazları ortalama sıcaklık 17 C°, kışları ise 6°.

  Nüfus : Yaklaşık 60,095,000

  Vize : Vize vermek için İngiliz hükümeti görüşme (interview) uygulaması yapmaktadır.

  Nasıl telefon edilir : 00+90+alan kodu+telefon numarası, cep telefonları çalışmaktadır

  Türk konsolosluğu : Rutland Lodge, Rutland Gardens, Knightsbridge, LONDON SW7 1BW,
  Tel: 020 7591 6900,

  Telefon kodu : 44 (Londra 0207/0208, Manchester 61, Liverpool 51)

  Acil telefonlar : 999

  LONDRA (Baskent)

  İngiltere’nin başkenti; 7,5 milyon yaşayanıyla geleneklerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı başarmış bir metropoldür. 18. ve 19. yüzyılın politik ve ekonomik açıdan dünyadaki en etkili şehri, tarihi ve eğlenceyi bir arada yaşatmak için sizi bekliyor.

  MANCHESTER

  Şehrin akla ilk getirdiği fabrikalar, gökyüzünü kaplayan duman ve Endüstri Devrimi’ne öncülük etmiş olduğudur. Fakat bu kent bunlardan çok daha fazlasına sahip. 1960’larda kuruluş aşamasını yaşayan The Bee Gees grubuna ev sahipliği yapması önemli bir özelliğidir. Futbol tutkunları için dünyaca ünlü takım Manchester United’ın Old Trafford Stadı'nı görmek, o büyülü spor atmosferini yerinde yaşamak için ideal bir seçenektir.

  BIRMINGHAM

  Ülkenin Londra’dan sonra 2. büyük şehridir. Çok dinamik ve hareketli bu şehirde sakın monoton bir tatil beklemeyin!! Gece hayatı, aktiviteler, alışveriş ve dünya standartlarında bir kültür sahnesi sunuyor size. Batı Londra’dan sonra İngiltere’nin en iyi alışveriş bölgesi seçildi ve senede 22 milyon konuk ağırlıyor. Çevrenize baktığınızda yaklaşık 60 km uzunluğa ulaşan kanallar, Endüstri Devrimi’nde şehrin ana damarını oluşturmuş ama artık sadece zevk için kullanılıyor. Bu kanalların uzunluğu Venedik’ten bile fazla! Jewellery Bölgesi’nde 100den fazla kuyumcuyu bir arada bulabilirsiniz!

  LIVERPOOL

  Liverpool Liman Binası Ünlü müzik grubu the Beatles’ın doğum yeridir. Bu da şehrin turizm gelirlerini arttırıcı çok önemli bir özelliğidir. 2007 yılında 800. yaş gününü kutlayacak olan bu şehir, 2008 yılı için Avrupa Kültür Başkenti seçildi.
  İki büyük katedralin gölgesini şehrin üstünde görebilirsiniz; Anglikan Katedrali – Britanya’nın en büyük katedrali ve Roman Katolik Katedrali. “Üç Zerafetler” olarak bilinen Liver Binası, Cunard Binası ve Liverpool Liman Binası tün dünyanın en güzel rıhtım manzaralarından birini oluşturuyor – ki yeni projelerle 4. bina da bu üçlüye eklenebilir. Japon sanatçı Taro Chiezo’nun modern eseri SuperLambBanana – yarı muz, yarı kuzu bir heykel – kentte simgeledikleriyle bir tartışma konusu ve görülmeye değer.

  LEEDS

  Şehrin yoğun öğrenci nüfusu, gece hayatının canlanmasının başlıca nedeni sayılıyor. Heykel severler için Henry Moore Enstitüsü ve Şehir Sanat Galerisi ilgi çekici olabilir. Victoria Bölgesi’nde alışveriş yapıp mola verip bir şeyler atıştırmak, Roundhay Parkı’nda bir göl turu yapmak önerebileceğimiz diğer seçeneklerdir.
  Sherwood Ormanları

  NOTTHINGHAM

  Robin Hood efsanesinin doğduğu ve ölümsüzleştiği bir Rönesans kentidir. Ünlü Sherwood Ormanları kahramanının ayrı bir gizem kattığı bu şehrin bir diğer özelliği de canlı gece hayatıdır. Şehre bakışın en geniş açılarla yakalanabileceği Notthingham Kalesi ve geçmişte mahkumların hapsedildiği, idamlara ev sahipliği yapmış Adalet Galerisi ziyaret edilmesi gereken diğer yapılardan sayılabilir.​  Kaynak : www.londraturu.com
   
 2. 21 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Kuzey
 3. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106

  Buckingham Palace

  Buckingham Sarayı kraliçe ile Edinburgh Dükünün Londrada'ki evi olup 1837 yılından beri kraliyetin Londrada'ki resmi olarak kaldıkları yerdir. Saray resmi fonksiyonların, resmi resepsiyonların, kraliyet seramonilerinin yapıldığı kraliyet ailesinin temel yeridir.

  Buckingham Palace en yakın istasyonlar Green Park ve Victoria'dır. Ziyaretçiler askerlerin nöbet değişim seramonisini seyredebilirler. Queens Galeriyi, Royal Mews'i ve State Rooms'larını ziyaret edebilirler.

  Buckingham Sarayındaki nöbet değişimi Haziran ve Temmuz aylarında hergün saat 11:30 da, geri kalan aylarda her iki günde bir eğer hava müsaitse yapılır. Bu seramoni sarayın önünde yapılmakta olup yaklaşık 45 dakika sürmektedir ve izlemek ücretsizdir.

  Royal Mews kraliyet ailesinin özel günlerinde kullandıkları at arabalarının ve diğer araçların saklandığı yerdir. Buradaki atlar eğer resmi bir görev için kullanılıyorsa o gün halka açık olmayabilir. Burası 28 Temmuz ile 25 Eylül tarihleri arasında saat 10:00 ile 17:00 arasında hergün açıktır ve son giriş 16:15 tedir. 24 Mart ile 27 Temmuz arasında ve 26 Eylül ile 31 Ekim arasında Cuma günleri en son giriş saat 17:15 olmak üzere saat 11:00 ile 16:00 arası hergün açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 7.00 GBP ve çocuklar için 4.50 GBP dir.

  Queens Galleride kraliyet kolleksiyonundan seçilen örnekler sergilenir. Galeri hergün 10:00 ile 17:30 arasında açıktır. En son giriş 16:30'dur Giriş ücreti yetişkinler için 7.50 GBP, çocuklar için 4.00 GBP dir.

  Buckingham Sarayının State Rooms ları 2007 yılında 28 Temmuzdan 25 Eylüle kadar hergün saat 09:45 ile 16:00 arasında açıktır. Son giriş saati 15:45'tir. Giriş ücreti yetişkinler için 15.00 GBP çocuklar için 8.50 GBP dir. Burası çok popüler olduğu için biletlerin önceden ayırtılmasını tavsiye ederiz.

  Design Museum

  Modern ve çağdaş sanati seviyosaniz , Design Museum gorulmeye deger bir aktivite olacaktir. Muzede gectigimiz 1 asirin endustiriyel, mimari ve grafik, moda tasarimlarini gorebilirsiniz.

  Detayli bilgi icin muzenin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.designmuseum.org/

  Adres:
  Design Museum
  Shad Thames
  London SE1 2YD  [​IMG]  National Maritime Museum

  Bu muzede Ingiltere'nin kaşifleri, tüccarları, göçmenleri ve donanma gücü ile dünya çapında yarattığı etkiyi açıklamaktadır. Muzeye giris ucretsizdir.
  Detayli bilgi almak ve fikir edinmek icin muzenin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.nmm.ac.uk/

  Adres:
  National Maritime Museum
  Greenwich
  London SE10 9NF  [​IMG]  British Museum


  British Museum çoğunlukla arkeolojik ve etnografya ile ilgili dünyanın pek çok medeniyetine ait örnekler içerir ve Great Russell Street'te bulunmaktadır.

  Sergilenen eserler, Mısırlı hiyeroglifini çözmekte yardımcı olan The Rosetta Stone'nu taşını, bugün Bodrum'da bulunan Mausoleum of Halikarnassos'un heykellerini, Atina'da Parthenon'dan kurtarılan Elgin mermerden yapılmış yapıtları kapsamaktadır. Müzeyi ziyaretinizde üstü kapalı avluyu ziyaret etmeyi unutmayın.

  Müze hergün 10:00 ile 15:30 arasında açıktır, kapanış saati Perşembe ve Cuma günleri 20:30'a kadar uzar. Giriş ücretsizdir. En yakın istasyon Tottenham Court Road'tur.

  Daha çok bilgi almak için British Museum web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.britishmuseum.org/
  [​IMG]
  Tate Modern

  Tate Modern binasi onceleri enerji istasyonu olarak kullaniliyormus, daha sonra 2000 yilindan itibaren Tate Modern olarak sanat galerisi haline donusmus. Eger Londra'ya gelirseniz gorulmesi gereken yerlerden biridir.
  Thames nehrinin kiyisinda guzel bir manzaraya da sahip olan Tate Modern hakkinda detayli bilgi almak icin Tate Modern web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.tate.org.uk/modern/information/

  Adres:
  Tate Modern
  Bankside
  London SE1 9TG
  [​IMG]
  London Eye


  London Eye dev bir dönme dolaba benzeyen bir gözlem tekerleğidir. Thames nehrinin kenarında Country Hall'ün dışında Westminster sarayının karşı tarafında bulunmaktadır. Tekerlek sabittir ama tam bir dönüş yapması yaklaşık 20 dakika sürmektedir ve 135 metrede dönüşünün en yüksek noktasına ulaşır. Dönüş boyunca manzara olağanüstüdür ve sürekli değişir.

  London Eye yaz ayları Haziran'dan Ekim'e kadar hergün saat 10:00'dan 21:00'e kadar açıktır, kış aylarında ise daha erken saatlerde kapanmaktadır. Bilet fiyatları yetişkinler için 14.50 GBP ve çocuklar için 7.25 GBP dir. En yakın istasyon Westminster istasyonudur.

  Daha detaylı bilgi almak ve bilet ayırtmak için London Eye web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.ba-londoneye.com/
  [​IMG]
  Westminster Abbey


  Gothic Westminster Abbey Westminster Sarayı'nın hemen yanında bulunmakta olup William'ın zamanından beri kraliyetle ilgili taç giyme törenleri ve definlerinin yapıldığı yerdir. Güncel yapı 13. yüzyıla kadar gider ve İngiliz tarihindeki birçok ünlü insana ait kabir ve anıtları içerir.

  Westminster Abbey ziyaretçi saatleri değişsede genellikle Pazartesi ve Cumartesi dahil olmak üzere haftaiçi hergün saat 9:30 ile 15:45 arasında açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 10.00 GBP çocuklar için 7.00 GBP dir. En yakın istasyon Westminster istasyonudur.

  Daha detaylı bilgi almak için Westminster Abbey web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.westminster-abbey.org/
  Tower of London

  Thames Nehri kiyisinda bulunan bu tarihi yer 1078 yilinda I. William tarafindna yapilmistir,

  Londra'nın merkezinde, Thames Nehri'nin kuzey kıyısında bulunmaktadir.

  Muze Fiyatlari(2007):
  Yetiskin £16.00;
  Cocuk £9.50;
  5 yas alti ucretsiz;
  Aile £45.00


  Adres:
  Tower Hill
  London
  Greater London
  EC3N 4AB
  Palace of Westminster


  The Palace of Westminster Thames nehrinin kıyısındadır ve Parlemento binasının olduğu yerdir. 1834'te bir yangında hemen hemen tümüyle yok olan sarayın bugünki yapısı 1852'de tamamlanmıştır. Saray Gothic tarzda inşa edilmiş olup meşhur Big Ben saat kuleside burada bulunmaktadır.

  Parlemento binası ve Big Ben Kulesi en iyi Westminster Köprüsünden ve Themes Nehrinin her iki kıyısındaki yürüyüş yolundan görülebilir.

  Westminster Sarayında House of Commons (Avam Kamarası) ve the House of Lords (Lordlar Kamarası) bulunmaktadır ve parlementonun tatil olduğu dönemlerde ziyarete açıktır. 2007 yaz dönemi ziyaretçi günleri henüz açıklanmamıştır. 2006 yılında 1 Ağustos'tan 30 Eylüle kadar değişik saatlerde turlar mevcuttu. Bilet fiyatları yetişkinler için 7.00 GBP çocuklar için 5.00 GBP dir. Çok popüler olan yerlerden biri olduğu için önceden yer ayırtmanızı tavsiye ederiz. En yakın metro istasyonu Westminster istasyonudur.

  Daha fazla bilgi almak ve önceden bilet ayırtmak için United Kingdom Parliament web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.parliament.uk/
   
 4. 21 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Kuzey
 5. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Trafalgar Square


  Trafalgar Square Londra'nın kalbinde buluşma noktasıdır. Nelson sütununun, the National Gallery'nin bulunduğu, bazen açık hava konserlerinin ve kutlamaların yapıldığı meydandır. Bu meydan Leicester Square ve Piccadilly Circus'dan yürüme mesafesindedir. Admiralty Arch ve Whitehall yoluyla Buckingham Palace uzanan the Mall Horse Guards Parade ve Downing Street'den the Palace of Westminster ve Westminster Abbey'e kadar uzanmaktadır.

  Trafalgar Square ve buradaki etkinliklerle ilgili bilgi almak için Mayor of London web sitesinin Trafalgar Square sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.london.gov.uk/trafalgarsquare/index.jsp  Hyde Park


  Hyde Park 350 dönümlük alana kurulu Londra'nın merkezindeki en büyük parktır. Park da yaz konserlerine ve çeşitli etkinliklere içinde ve çevresinde yer verilmektedir. Parkın güney tarafında Kraliçe Victoria'nın ölmüş kocası Prens Albert'e yaptırdığı anıt bulunmaktadır. Anıtın karşı tarafında, çoğunlukla yazın klasik müzik konserleri için bir buluşma yeri olan Royal Albert Hall bulunmaktadır. Parkın batısında, Prenses Diana'nın Prens Charles'tan boşandıktan sonra yaşadığı Kensington Sarayı bulunmaktadır. Diana'nın anısına yapılmış şelalede burada bulunmaktadır. Parkın kuzey doğusunda Marble Arch girişinde Marble Arch ve Speakers Corner bulunmaktadır. Marble Arch başlangıçta Buckingham Sarayına görkemli bir kapı olarak yapılmıştır ama daha sonra şimdi bulunduğu yere taşınmıştır. Speakers köşesi düşünce özgürlüğü ve açık tartışma için bir buluşma yeridir. Parkın güney doğusunda Hyde Park girişinde, çatıda manzara seyretme yerine açılan küçük bir sergi yerinin bulunduğu Wellington Arch bulunmaktadır.

  Park hergün sabah 05:00 den gece yarısına kadar açıktır. Giriş ücretsizdir. En yakın istasyonlar Hyde Park Corner, Knightsbridge, Lancaster Gate ve Marble Arch'dir.

  Daha fazla bilgi almak için Royal Parks web sitesinin Hyde Park sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.royalparks.org.uk/parks/hyde_park/  Natural History Museum


  Natural History Müzesi Cromwell Road'da bulunmaktadır. Doğal dünyayla ilgili seçkin parçalardan oluşan kolleksiyonları ve dünya, çevre bilim, memeliler ve böceklerle ilgili galerileri olan bir müzedir. Önemli kısmı yeniden inşa edilmiş dinazor iskeletlerinden oluşan kolleksiyonu kapsar.

  Müze hafta içi hergün ve Cumartesi günleri saat 10:00 ile 17:30 arasında açıktır ve Pazar günü ise bir saat daha geç açılmaktadır. Müzeye giriş parasız olup, en yakın metro istasyonu ise South Kensington'dur.

  Daha fazla bilgi almak için Natural History Museum web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.nhm.ac.uk/  Victoria and Albert Museum


  Victoria and Albert Müzesi , ya da basitçe V&A, Natural History Müzesi'nin hemen yanında Cromwell Road'dadır. V&A, görülmeye değer seramik, mobilya, moda, tekstil, cam eşya, mücevher, metalisler , fotoğrafçılık, heykeltıraşlık, ve resimlerden oluşan 3000 yıl geçmişe uzanan dünyanın her yerinden kolleksiyonlarıyla dünyanın sanat ve dizayn alanındaki en ünlü müzelerinden birisidir.

  Müze, haftanın hergünü saat 10:00 ile 17:45 arasında açıktır, her Çarşamba ve ayın son Cuma günü saat 20:00 de kapanmaktadır. Giriç ücretsizdir ve en yakın metro istasyonu ise South Kensington'dur.

  Daha fazla bilgi almak için Victoria & Albert Museum web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.vam.ac.uk/
  [​IMG]  Madame Tussaud's

  Marie Tussaud tarafindan kurulmustur. Muzenin merkezi Londra,da bulunmaktadir bunun disinda Amsterdam, Hong Kong, New York City, Los Angeles, Hollywood ve Şangay;da da subeleri bulunmaktadir.

  Madame Tussaud's muzesinde bir cok unlu kisinin bal mumundan heykelleri bulunmaktadir.

  Eger Lodra'ya gelirseniz gormeden donmemeniz gereken yerlerden biridir.

  Madame Tussaud's hakkinda detayli bilgi almak icin Madame Tussaud's web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.madame-tussauds.co.uk/

  Bilet Fiyatlari (2007)

  Madame Tussauds + British Airways London Eye Kombine bilet fiyati
  09:00 - 18:00
  Yetiskin £29
  Cocuk £20
  Aile £96


  Normal 1'den 9 kisiye kadar:
  09:00 - 17:00 Arasi
  Yetiskin £20
  Cocuk £16
  Aile £61

  17:00 - 18:00 Arasi
  Yetiskin £10
  Cocuk £10

  Grup 10 + kisi
  09:00 - 17:00 Arasi
  Yetiskin £19
  Cocuk £15.20


  Adres:
  Madame Tussauds
  Marylebone Road
  London  [​IMG] [​IMG]
  St Paul's Cathedral

  Londra merkezinde bulunan Anglikan katedrali ve Londra Piskoposu'nun merkezidir.

  Hala hizmet veren katedral binasının inşa edilişi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

  Bugün gerek yerli, gerek yabancı turistler tarafından, kentin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

  St Paul's Katedral'i hakkinda daha detayli bilgi almak icin St Paul's Katedral web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.stpauls.co.uk/page.aspx?theLang=001lngdef&pointerid=169345dwprEOVViTRLd8xXbHBDHGbzge

  Bilet Fiyatlari:
  Yetiskin £9.50
  Aile £22.50
  Cocuk £3.50
  Grup 10+
  Yetiskin £8.50
  Cocuk £3.00

  Adres:
  The Chapter House
  St Paul's Churchyard
  London EC4M 8AD
   
 6. 19 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Kuzey
 7. JFR

  JFR Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  175
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Tesekkur ederim! Ellerine saglik!a.s.
   
 8. 6 Ağustos 2013
  Konu Sahibi : Kuzey
 9. __PINAR__

  __PINAR__ 323 Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2013
  Mesajlar:
  305
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  16
  çok teşekkürler, harika bir derleme olmuş :KK71: bu sayfadan çok yararlanacağım