İnmemiş Testis

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 19 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.653
  Beğenildi:
  5.191
  Ödül Puanları:
  438
  Erkek bebekte, doğum öncesi karında olan testisler ( yumurtalıklar), 32-36 gebelik haftalarında skrotuma ( torbaya ) inerler. Ancak, bazı bebeklerde doğumda bu iniş tamamlanmamış olabilir. Eğer, bebeğin testisleri normal yerinde ele gelmiyorsa, kasıkta kalmış olabilir, skrotumun üstünde ele gelirler. Bazen de testisler, karın içinde olabilirler veya hiç gelişmemiş olabilirler.

  İnmemiş Testis Kimlerde Görülür?
  İnmemiş testis, anne karnındaki normal süreyi tamamlamadan doğan prematür bebeklerde daha sık görülmektedir.

  Doğumda Yerinde Olan Testisler Sonradan Yukarı Çıkar mı?
  Bazı çocuklarda, testisler bebeklikte yerinde olup çocuk büyüdükçe, testisleri karına birleştiren bağın yeterince hızlı büyümemesi sonucu yukarıda kalabilirler. Bu yüzden anaokulu, ilkokul çağındaki erkek çocukların testisleri de kontrol edilmelidir.

  Retraktil Testis Nedir?
  Bazı çocuklarda ise, retraktil testis denilen, bazen skrotuma inen bazen de yukarı kaçan testisler görülebilir. Eğer, testis günün büyük bölümünde skrotum dışında kalıyorsa, bunu da inmemiş testis gibi kabul edip tedavi etmek hastanın lehine olacaktır.

  İnmemiş Testisin Yol Açtığı Riskler Nelerdir?
  İnmemiş testis, ileride kısırlık veya kanser gelişimine zemin hazırlayabilir. Bazen kasık fıtığıyla da birlikte olabilir.

  Ne Zaman Tedavi Edilir? Nasıl Tedavi Edilir?
  İnmemiş testislerin çoğu ilk 3 ayda, bir bölümü de 3-6 ay arasında normal yerine iner. 6 ayda inmeyen testisin tedavi edilmesi gereklidir. Bazen hormon tedavisi denenir, ancak kesin tedavi ameliyattır. Operasyon ile testis normal yerine getirilir. Ameliyatın mümkün olan en kısa zamanda, tercihen 1 yaşı geçmeden yapılması uygun olur.

  Dr Nilüfer TOPRAKÇI
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
   
 2. 18 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. belçin

  belçin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  30
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  mrh. arkadaşlar
  bu sorun bizde var inmemiş testis oğlum 9 aylık oldu ve hala inmedi. Galibe ameliyat olucak ve ben korkuyorum dr. araştırıyorum ve hastane tavsiyelerinizi bekliyorum. Birde ameliyat sonrası ne gibi sorunlar olur ameliyat olmazsa ne olur araştırıyorum ama fikirleriniz yardım bekliyorum