İnsan embriyosuna bir adım kaldı!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve BenDenizYildizi tarafından 14 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  14 Kasım 2007
  Konu Sahibi : BenDenizYildizi
 1. BenDenizYildizi

  BenDenizYildizi Guru Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  348
  İlk kez yetişkin maymun embriyosunu klonlayan bilim adamları, bunun insanlar için kök hücre üretmenin yolunu açacağını açıkladı.

  [​IMG]
  Sonuçlar ay sonunda

  Bilim adamları ilk kez yetişkin maymun embriyosundan klonlama yaptı. ABD'de yaşayan Rus bilim adamı Shoukhrat Mitalipov tarafından yürütülen bilimsel çalışmada geliştirilen teknikle, ilk kez yetişkin maymunlardan onlarca embriyonun klonlanması başarıyla gerçekleştirildi. Bilim adamlarının 10 yaşında erkek bir al yanaklı makağı klonladıkları ve klonlamanın sonunda erişilen sonuçları bu ayın sonunda açıklayacakları bildirildi. Uzmanlar, bu embriyolardan bazılarından kök hücre elde edilebildiğini de bildirdiler.


  Deneme başarısız olmuştu

  Araştırmacılar, bugüne dek yetişkin insan ve maymunlardan "hayatta kalacak şekilde" embriyo klonlamanın önünde aşamadıkları engeller olduğunu, ancak engellerin aşıldığını belirterek, bu gelişmenin bilimde bir dönüm noktası olduğunu vurguladılar. Bu gelişmenin ileride insan klonlanmasının da yolunu açacağı belirtiliyor. Daha önce insan embriyosunun klonlanması denenmiş, ancak sadece birkaç gün hayatta kalan klondan kök hücre elde edilememişti
  Kaynak:milliyet