insanlık hali uzmanından tawsiyeler

Konusu 'Komik Yazılar' forumundadır ve DryaSzr tarafından 11 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  11 Aralık 2007
  Konu Sahibi : DryaSzr
 1. DryaSzr

  DryaSzr Edeple gelen lütufla gider Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.937
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  148
  İNSANLIK HALİ, UZMANINDAN TAVSİYELER

  İşyerindekilere çaktırmadan kaçtığınız bir iş görüşmesinde,
  resepsiyonda beklerken birlikte çalıştığınız bir arkadaşınız içeriye girdi: Arkadaşınızı görmezden gelmeye çalışmayın. Resepsiyona dönüp, arkadaşınıza duyurarak ‘pardon Örümcek Adam hangi salonda oynuyor’ türünden şeyler de sormayın. Bir tanıdığı ziyarete geldiğinizi söylemeniz yeterlidir.

  Görüşmede hiç hazırlanmadığınız bir soru geldi. Kem küm etmektesiniz: Dikkat edin, sesiniz tutukluk yapmasın ve volüm düşmesin. ‘Çok emin değilim, sanırım...’ ya da ‘yardımcı olun Memedalibey’ türü ezik cümleler kurmayın. Soruyu teyit ederek zaman kazanın. Yanıtı bilmiyorsanız, açıkça bilmiyorum deyin.

  Bu soruya hazırlanmıştınız ama yanıtı toparlayamıyorsunuz. Çabaladıkça ayaklarınız biraz daha kuma batıyor: Girdiğiniz cümlenin çıkmaz sokak olduğunu farkettiğinizde konuşmayı kesin. ‘Düzeltiyorum, söylemek istediğim aslında...’ ile başlayan bir cümle ile yeniden deneyin.

  Bu yönetici çok kafa çıktı, espriler, fıkralar havada uçuşuyor. Siz de o rahatlıkla çayınızı adamın masasına döktünüz: Bu kıssadan çıkan üç hisse: Birincisi, ortam ve görüşmeci ne kadar rahat olursa olsun, siz gevşemeyin. İkincisi gelen içeceği yöneticinin masasına koymayın, orası onun kamusal alanıdır. Son olarak da hatanızı büyütmeyin. Sorun anında kendinizi dağıtmamanız bile size puan kazandırabilir.