İnsülin Direnci

Konusu 'Endokrinoloji' forumundadır ve Squier tarafından 17 Eylül 2007 başlatılmıştır.

17 Eylül 2007
    Konu Sahibi : Squier
  1. Squier

Squier Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    İnsülin Direnci
    Tip 2 diyabeti olan insanların yaklaşık %90'ının insülin direncinden yakındığı tahmin edilmektedir. İnsülin direnci olan insanlarda, kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesi daha zordur ve bu da yüksek düzeyde şekerin kanda birikmesine sebep olur. Bu durum hem uzun hem de kısa süreli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Çok kısa sürede, hücreler enerjisiz kalacak ve vücut gereken şekilde işleyemeyecek hale gelecektir. Tip 2 diyabeti olan hastaların kendilerini yorgun hissetmelerinin nedeni budur. Zamanla, yüksek kan şekeri düzeyi, göz sorunları, körlük, böbrek hasarı, sinir hasarı, bacağın kesilmesi (ampütasyonu) ve kalp hastalığı gibi daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Pankreas hücrelere daha fazla şeker almak için daha çok insülin üretmeye ve normalden daha fazla çalışmaya bile başlayabilir. Nihayetinde, pankreas "kendini yıpratabilir" - yeterli insülin sağlama yeteneğini kaybedebilir. Bu olduğunda, kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmak için günlük insülin enjeksiyonlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Genellikle, pankreas bir miktar insülin üretir, fakat vücut bunu iyi kullanamaz. Buna insülin direnci denir.
    Eğer vücudunuz insülin kullanamazsa, şeker hücrelerinize giremez ve enerji için kullanılamaz.
    Yine, şeker kanınızda birikerek çoğalır.
    Pankreas şekerin hücrelere girişine yardım etmek için daha fazla insülin üretmeye çalışır.
    Bir sebeple - adeta pankreas yorulmuş gibi - sonunda insülin üretimi yavaşlayarak azalmaya başlar.
    Tip 2 diyabeti olan çoğu hasta ürettiği insülini ve eksik insülin salgısını kullanır.
    Yani, hem vücutları üretilen insülini düzgünce kullanamaz, hem de vücutları yeterli insülin üretmez.

Natropath Derya bunu beğendi.
  2. 18 Ekim 2007
  3. Gxuxnexsx

Gxuxnexsx Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bende var insulin direnci..
    polikistik over ım da var..
    dahiliye doktorum ondan dolayı olabileceğinden şüphe ediyor...

4. 18 Ekim 2007
  5. ccerence

ccerence Guest

bende de bir dr. var dedi diğeri yok dedi..

pcos. da var

adet sorunu da var

kilo da var :))

zaten bu kısır döngüden birini kırmazsak hiç birini tedavi edemem..bakalım halletcem inşallah...şu glikofenden alcam ben de...

6. 18 Ekim 2007
  7. Gxuxnexsx

Gxuxnexsx Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bende de saydıklarının hepsi var...
    şu an ben kilo vermek için diyetisyene ..insulin direnci için de dahiliyeye gidiyorum..bir de kadın doğum uzmanına görünecem..bakalım o ne diyecek..
    şu an için dahiliyenin verdiği insulin direnci haplarını kullanıyorum..

bende kolesterol de var....politistik over kolesterol de yapıyormuş duyduğuma göre..
    ama artık kolesterol hapı kullanmıyorum..kullanmam da...mahvetti beni....bıraktım ama hala etkisini atamadı vucut..

8. 19 Ekim 2007
  9. SEVCAN_84

SEVCAN_84 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    bu sorunu bende yaşıyorum sebebi de pko....elimden geldiği kadar dikkatli davranıyorum....

10. 19 Ekim 2007
  11. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    bende de insülin direnci var, 1-1,5 yıldır,1 aydır ilaç kullanmaya başladım, düzenli kullanabildiğimde eskisi kadar kötü olmadığımı fark ediyorum.

12. 19 Ekim 2007
  13. Gxuxnexsx

Gxuxnexsx Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    insulin direncinde bir de öğünler arasında şiddetli başağrısı çökerdi ve de diyet yapamazdım..şimdi ilaçların sayesinde rahatça diyet yapabiliyorum..

14. 23 Ekim 2007
  15. ccerence

ccerence Guest

geçmiş olsun arkadaşım ,nşallah halledersin...kolestrol yok bildigim kadarıyla ama yüüzümde şu kolestrolden çıkan beyaz orta büyüklükte sivilce gibi ama sivilce olmayan :) et ben gibi şeyler varya ondan çıktı bi tane...cildiyeye de gidicem bakalım belki kolsetrolde olmuştur :S:S zaten yok yok ben dee.. : (

16. 28 Ekim 2007
  17. eyleme

eyleme Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Son 6-7 yılda aldığım toplam 35 kilonun sebepleri araştırılırken en son insülin direncime bakıldı ve yüksek çıktı. Öncesinde de şeker yüklemesi yapılmış ve gizli şeker teşhisi konmuştu...
    ani ve hızlı kilo artışlarım da buna bağlandı. bunların sonucu olarak glifor kullanmaya başladım 4 ay kadar önce. bunu kullandığımda kilo vermemede pozitif bir etkisi olacağını söylemişti doktor ve 6 kilo verdim de bu 4 ay içinde ama uzun zamandır kilo vermem durdu...
    hamilelik planladığım için de bu benim için çok kötü. tüm riskleri göze alarak 90 lı kilolarla hamile kalacağım galiba artık... cok bunaldım bu durumdan...

18. 5 Ocak 2009
  19. mxuxhendis_17

mxuxhendis_17 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşlar bende de hem pko hem insülün direnci hem de kolestrol var..diyetisyene,dahiliyeye ve jinekoloğa gidiyorum..4 aydır bunların teşhisi konuldu.glucobay ve glukopahge ilaçlarını kullanıyorum.diyetisyene gitmeme rağmen canım hep bişey yemek isto :KK43: bundan dolayı hiç kilo veremiyorum.bizlerin düzenli egzersiz yapması gerekiyo ve yapmıyorum..bunların hepsi ideal kiloya inice düzelicek biliyorum ama kilo vermeyi bi türlü beceremiyorum..istiyorum ama sadece istemekle yetiniyorum.hamile kalmak istiyorum doktorum bu ilaçları kullanırken ve bu rahatsılıkların varken çok riskli.böyle bişey bu durumda mümkün değil dedi..valla bıktım usandım..bi 20 kilo vermek bu kadar ağırıma gidiyo kızlar.ah ah...bide 2 saatte bir yemesem bayılacak gibi oluyorum..sonra millet rejim yap der.tek tek anlatmaya kalkarsın hastalığını..açıklamak zorunda hissedersin..off off içimi döktüm valla..napıcaz kızlar? Ha bide sinirlilik,tahammülsüzlük bende diz boyu..eşim alttan ala ala bi hal oldu :KK43:((((
    napsam ne etsem..siz deyin bana..off offff :KK43::KK43::KK43::KK43: