Intel IDF'te 80 çekirdekli CPU tanıttı.

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 22 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  22 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 1. Yagmurun_kizi

  Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.654
  Beğenildi:
  8.428
  Ödül Puanları:
  113
  Pekin'deki IDF'te Intel, araştırma amaçlı üretilen 80 çekirdekli Polaris işlemcisini tanıttı.
  Canlı bir gösteri ile mühendisler işlemcinin saat frekansını 6,26 Ghz'e çıkardılar ki bu da 2 Teraflop* işlem gücüne eşit. Şöyle bir karşılaştırma yaparsak işlemcinin işlem gücünü daha iyi anlamak mümkün: şu an kullandığımız Core 2 Duo işlemciler 0,00001 Teraflop işlem gücüne sahip.

  Polaris işlemcisi yalnızca bir tırnak büyüklüğünde fakat az da olsa x86 mimarisi ile ortak yanlara sahip. Ürün sadece entegre yönlendirici ile birbirine bağlanmış kayan ondalık nokta birimlerinden oluşuyor. Projenin amacı ve mantığı ise çok çekirdekli işlemcilerin çalışma mantığı üzerinde bilgi edinmek ve araştırma yapmak. Intel'in şu sıralar "Larrabee" kod adı altında, çok çekirdekli ve x86 mimarisine uygun bir işlemci geliştirdiği de biliniyor.

  CHIP Online Yorumu: Her ne kadar Polaris işlemcisi araştırma amaçlı bir işlemci de olsa şurası açık ki Intel, "tek yonga üzerinde süper bilgisayar"a adım adım yaklaşıyor. Masaüstü bilgisayar boyutunda süper bilgisayar teorisi de artık daha yakın bir kavram olmaya başlıyor gibi.

  *Teraflop: Saniyede bir trilyon kayan nokta işleme.