İnternette kolay şifre almayın!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve 1BukeT tarafından 9 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Rize Emniyet Müdürlüğü, bilişim suçlarına karşı vatandaşları sanal ortamdan uyarıyor.

  Rize Emniyet Müdürlüğü, Türkiye'de çok sayıda vatandaşın mağdur olmasına neden olan internet bankacılığı, kredi ve banka kartı işlemlerinde, şifre seçimine dikkat çekerek vatandaşları uyardı.

  İnternet sitesiyle bilişim suçlarına savaş açan Rize Emniyet Müdürlüğü, 'www.rize.pol.tr'de yayınladığı "Dikkat kolay şifre seçmeyin" başlıklı yazıyla vatandaşları uyararak, çalışmalarını sürdürüyor.

  Uzmanların görüşünün yer aldığı uyarıda, şifre seçimindeki en temel problemin, internet kullanımı, internet bankacılığı, kredi kartı ve banka kartları gibi onlarca işlem aşamasında şifre sorulması ve buna karşılık ise kullanıcıların şifreyi kendileri için bir erişim engeli olarak görmeleri olduğu belirtiliyor.

  Kullanıcıların ayrıca hatırlanması kolay şifreler seçtiğine dikkat çeken uzmanlar, "Şifrenin nasıl seçildiği, şifre sahibi hakkında da ipuçları vermektedir. İnsanlar genellikle şifre olarak kendi isimleri ile lakaplarını kullanırken, önemli bir bölümü ise en sevdikleri yıldızı, tuttukları takımın adını yada hemen çevresinde yer alan öğelerden birini kullanıcı adı veya şifre olarak kullanıyor.Bu da hackerlerin işini kolaylaştırıyor." diye ifade ediliyor.

  İnternet üzerinden yapılan şifre girişlerinde 'şifremi kaydet' veya 'beni hatırlasın' seçenekleri kesinlikle kullanılmaması gerektiğinin de vurgulandığı uyarı yazısında uzmanlar, kullanılan şifrelerin büyük çoğunluğunun genel ve tahmin edilmesi kolay şifreler olmamasına özen gösterilmesi gerektiği hatırlatılıyor.

  Şifrenin mümkün olduğu kadar hızlı girilmesi gerektiğini ve şifrelerin önemli bir kısmının elektronik programlarla değil, şifreyi yazanı gözleyen kişiler tarafından çalındığına dikkat çeken uzmanlar uyarılarına şöyle devam ediyor: "Bu kişiler bazen çok yakında durmamalarına rağmen, şifreyi yazanın kol hareketinden şifreyi tespit edebilmektedirler. Bu yüzden şifre kodlanırken kolu hareket ettirmeden, parmaklarla girilmesi gerekmektedir. Şifreyi tek bir kelimeden oluşturmak yerine, unutulmaması için, kişinin geçmişinden anlamlı gelen, ancak normal hayatla bağlantılı olmayan 2 kelime birleştirilerek kullanılabilir."
   
 2. 10 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. Aysecik

  Aysecik Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.130
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Bilgi icin tesekkurler canim, cok dikkatli olmak gerekiyor