iş hukuku ile ilgili bir problemim var

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve LEAH tarafından 4 Mart 2009 başlatılmıştır.

4 Mart 2009
    Konu Sahibi : LEAH
  1. LEAH

LEAH Finis coronat opus Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    %50 ortağı olduğum ve müştereken imzaya yetkili olduğumuz bir şirketim var. Yaklaşık 1.5 yıl önce ortağıma sağlık nedeniyle işi kapatmak istediğimi söyledim. Ne hisselerimi almayı ne de şirketi kapatmayı kabul etti. Ben işi fiilen terkettim ve şirketi kapatmamız gerektiğini aksi halde hiçbir belgeyi imzalamayacağımı söyledim. Bu arada ortağım şirket adresini değiştirdi tabii ki bu karar defterine işlenemedi.

Bu süreç sonunda yapılan usulsüzlüklerden ne gibi ceza ve sorunlar doğabilir? Ortağıma karşı şirketi kapatmak için bir yaptırırmım var mıdır?

İmza yetkim olmasına rağmen geçen 1.5 yılda hiçbir fatura, anlaşma vs. için imza atmadım, bir ceza durumunda imzaları ortağımın benden habersiz olarak attığını, şirketi benim tasarrufum dışında taşıdığını belirtebilir miyim?

2. 4 Mart 2009
  3. kezbanm

kezbanm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    fiili ayrılığın hükmü yoktur.

siz resmi olarak ortaksınız. Vergi,ssk gibi kamu borçlarından sorumlusunuz.

4. 5 Mart 2009
  5. gxuxlxsxen71

gxuxlxsxen71 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    1-müştereken imzaya yetkili olduğunuzdan kendi şahsi olarak hiç bir işlem yapamaz.
    2-şirketi kapatamazsınız ancak fesih kararı alıp fesih edebilirsiniz.
    3-şirketteki hissenizi kendiniz veya ortağınızın anlaşabileceği bir kişiye devir edebilirsiniz.
    4-şirket borçlarından her iki ortakta sorumludur.
    5-bütün bunlar için şirket muhasebecisi ile görüşmeniz lazım.