İsim Koyma Geleneği Değişti

Konusu 'Bebeklerimizin Cinsiyetleri ve İsimler' forumundadır ve Adivar tarafından 28 Haziran 2009 başlatılmıştır.

  28 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Marmara Üniversitesi Mediko Sosyal Birimi'nden Uzman Psikolog Elif Yazar, isim koymanın sadece çocuğu adlandırmak olmadığını belirterek, "Ebeveynler, çocuklarına verdikleri isimle nasıl bir çocuk olacağını da hayal ediyor. Anne ve babanın çocukla ilgili neyi idealize ettiğini de gösteriyor" dedi.

  Büyük kentlerde anne ve babaların 'farklı' isim koyma telaşında olduklarını ifade eden Yazar, şunları söyledi:
  "Kentlerde, ayrı, benzemez, biricik isimler bulma telaşı yaşanıyor. Bu da anne ve babaların çocuklarının diğerlerine benzemeyen, herkes gibi olmayan, özel bir yere koyma çabasını gösteriyor. Ayrıca anne ve babalar çocukla ilgili gelecek planlarını yaparken, farkında olarak ya da olmayarak kendi yaşamlarında gerçekleştiremedikleri ideallerini de simgeleştirebiliyor. Bir takım değerleri direk olarak koyduğu isimle çocuğa yansıtıyor."

  Dede ve ninelerin isimleri konulmuyor
  Günümüzde artık eskiden olduğu gibi 'dede', 'nine'lerin isimlerini koyma eğiliminin yok olduğunu da ifade eden Yazar, giderek modernleşen dünyayla birlikte insanların artık daha bireysel yaklaşım içinde olduklarını söyledi. "Bu nedenle de daha önceki yıllarda gelenek olan dede, nine isimlerini koymaktan kaçınıyorlar" diyen Yazar, daha modern isimlerin tercih edildiğini söyledi. Verilen ismin çocuğun kişiliğini geliştirmesinde etkili olabileceğine de dikkat çeken Uzman Psikolog Elif Yazar, sözlerine şöyleevam etti: Mesela isimler, Mert, Yiğit, Korkmaz gibi gücü simgeleyen çocuklar, kişiliklerini isimleriyle özdeşleştirebilirler. Bu da kişilik gelişimine katkı sağlayabilir. Ayrıca ilk bakışta isimle bazı şeyler dikkat çekebilir. Çok farklı isimler, hiç rastlanmayan isimler daha çok hafızada kalır."

  Kitlesel psikoloji etkiliyor
  Bir dönem çocuklara Deniz, Ulaş, Devrim, Özgür, Kaan, Alparslan, Atilla gibi isimler verildiğini de hatırlatan Elif Yazar, o dönemde anne ve babaların geleceğe ilişkin görmek istedikleri dünyayla ilgili düşüncelerinin yansıması olduğunu belirtti. O anda yaşanan toplumsal olayların isim konarken etkili olduğunu söyleyen Yazar, "Kitle psikolojisi de isim konmasında etkili olabiliyor" diye konuştu. Kişinin ismini değerli hale getirmesinde kendiyle barışık olmasının etken olduğuna dikkati çeken Yazar, "Eğer kişi kendi isminden memnun değilse, karşı tarafta böyle algılar. Kişi ismini kendisi değerli hale getirir" dedi
  Yıllara göre isimler değişiyor
  Nüfus ıstatistikleri verilerine göre 1980-1990 arasında Merve, Büşra, Emre en çok beğenilen isimler olarak bebeklere kondu. 2000-2006 yıllarında ise ırem, Furkan, Emirhan en çok tercih edilen isimler arasında yer alırken, 2006 yılında Arda, erkek isimleri arasında ilk sırada yer aldı. 2008 yılının moda isimleri arasında ise Yağmur, ırem ve Arda yer aldı.Verilere göre, göre, hiç modası geçmeyen isimler arasında Mehmet, Ahmet, Mustafa, Ali, Hüseyin, Hatice, Emine, Ayşe, Zeynep ve Fatma yer aldı.

  Günümüzde çocuklarının isimlerinin farklı olması için arayış içine giren anne ve babalar, Peren (ülker yıldızı), Erce (er gibi olan), Dilmen (güzel söz söyleyen), Püren (ince yaprak), Artun(ortanca kardeş), Bige (evlenmemiş, çocuğu olmayan), Belin (korku), Talia (şans), Bengi(sonsuz, ebedi) gibi isimleri tercih ediyor. Aleyna, ılayda, ılçim, Alara, Bilun, Lerzan, Delfin, Erem, Bade, Balca, ızgi, Alçin, Arsu, Balkın, Beliz, Su, Renk, Ege, Ada, Naz, Dirim, Deren, Ceren isimleri de son yılların gözde olan isimleri arasında yer alıyor.

  Kişi adları sözlüğü
  Öte yandan Türk Dil Kurumu'nun 'Kişi Adları Sözlüğü', internet ortamında hizmet veriyor. Anne ve babalar bebeklerine verecekleri isimleri Türk Dil Kurumu'nun resmi internet sitesinden araştırabilirler.3 bin 612 kız, 7 bin 230 erkek olmak üzere toplam 10 bin 842 kişi adının bulunduğu Kişi Adları Sözlüğü'nün şu anda deneme amaçlı olarak kullanıldığı belirtiliyor.Sözlükte araştırılan isimin kökeninin Arapça, Farsça ve Türkçe'den gelip gelmediği, anlamı, kız ya da erkek ismi olup olmadığı belirtiliyor.
  Sözlükte ayrıca araştırılan ismin benzer isimleri de yer alıyor.
  -alıntı-
   
  Son düzenleme: 28 Haziran 2009
 2. 28 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 3. nazar_boncugum

  nazar_boncugum Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2009
  Mesajlar:
  145
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Cok güzel bir paylasim...Tesekkürler ben kisi adlari sözlügüne bi bakayim aradigim isim mutlaka orada beni bekliyordur...
   
 4. 28 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 5. MeDuSa

  MeDuSa Guest

  Evet isim koyma geleneği çok değişti!
  Artık millet ismin duyulmaması uğruna anlamı bile belli olmayan isimler koyuyor.
  Özellikle de arapça isimler koymak modası öyle hızla yayıldı ki Ecrin,Ceylin,Reyyan,Ebrar,Efnan gibi isimler moda oldu.
  Oysa kimsede duyulmasın diye konulan bu isimler şimdi her yeni doğan çocuğun ismi oldu.
  Yani belkide en çok kullanılan isimler olcak bunlar.
  Ama arapça oldukları için telaffuzları kulağa hiç hoş gelmiyo bence.
  Tamam Ali Ahmet Ayşe Mehmet senelerdir kullanıldığı için artık Türkçe gibi geliyo kulağa.
  Fakat;bu isimler alışıldık olmadığı için bence kulağa pek de hoş gelmiyor.
  Birde bu arapça isimlere kendi kafalarına göre anlam bulmuşlar alakası olmayan şeyleri söylüyorlar.
  Bence çok yanlış hele birde yunan mitolojisinden isim koyanlara allah akıl fikir versin :nazar:
   
 6. 11 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 7. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  İnşallah aradığın o ismi bulursun canım benima.s.
  Bebişin ismi ile yaşasın,sağlıklı,uzun,ömürler versin Rabbim inşallah:Saruboceq:
   
 8. 11 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 9. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Gülben Ergen gibi mesela dimi kedicimyerimseniben