isism değiştirme davasıyla ilgili acil yardım lütfen

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve grefty tarafından 9 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

9 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : grefty
  1. grefty

grefty Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar nüfus kayıtlarında ismim emine olarak kayıtı,sevmediğim bir isi zaten kullanmıyorum da,uzun zamandır ismimi değiştirmek istiyordum sonunda dilekçemi hazırlayıp asliye hukuk mahkemesine ismimin meriç olarak düzeltilmesi için başvurdum.2 temmuzda duruşma olacak. sormak istediğim;

1-avukat tutmadım zaten maddi problemlerim var.davayı kendim açtım.davam red olursa temyize nasıl giderim.
    2-duruşmaya tanık götüreceğim zaten bunu dışında delil sunmam gerekiyor mu?
    3-gerekçem başka bir isimle tanınıp bilinmem,annem tanıklık edebilir mi?

lütfen yardım....

2. 9 Mayıs 2010
  3. ela_ela

ela_ela Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Avukat tutma zorunluluğun yok, davanı kendin takip edebilirsin.. Duruşma gününde mutlaka git, aksi takdirde davan müracaata bırakılır, yenilemen gerekir.. Duruşma gününde tanıklarını da götür, annenin tanıklık yapmasına engel bir hal yok.. Başka bir isimle bilinip, tanındığını, kayıttaki ismin ile kullandığın isminin farklı olduğunu, bu nedenle karışıklık olduğu gerekçesiyle davanı açmışsın, delil olarak kullandığın isim olan Meriç ismiyle sana gelen mektup vs varsa onların zarflarını da sunabilirsin.. ınsanların seni bu isimle tanıdıklarına emare olur.. Davan reddedilirse, gerekçeli kararın sana tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde temyiz dilekçesi yazıp, dilekçeni Yargıtay'a gönderilmek üzere kararı veren mahkemeye vereceksin.. Sevgiler...

4. 9 Mayıs 2010
  5. LOCA

LOCA Kaçıyorum Kovalama! Üye

Beğenildi:
    260
    Ödül Puanları:
    153
    bende ismimi değiştirdim avukat tutmadım,tek çelsede bitti 2 de şahit götürdüm şahitler komşumdu.ama hakim tek şahiti dinledi 2.ye gerek duymadı.bende gerekçe olarak telafuzu zor,resmi işlemlerde karışıklık oluyo dedim bide çevremde bu isimle biliniyorum dedim hakimde değiştirdi :lepi:ama bende hiç sevmiyordum ismimi en büyük gerekçem buydu.a.s

6. 9 Mayıs 2010
  7. grefty

grefty Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ela çok teşekkür ederim çok aydınlatıcı bilgiler verdin...içim hiç rahat değildi gerçekten...ya son bir soru daha sormak istiyorum ela mektup yok ama meriç ismiyle gelen kargo var poşetini atmadım iş yerime gelio genelde kargolarım olur mu onu sunsam?

8. 9 Mayıs 2010
  9. ela_ela

ela_ela Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Olur canım benim.. Önemli olan çevrende meriç ismiyle tanındığına hakimi ikna edebilmen..

10. 11 Mayıs 2010
  11. grefty

grefty Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Çok teŞekkÜr ederım yardımlarınız ıÇın...

12. 12 Mayıs 2010
  13. ela_ela

ela_ela Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Rica ederim.. Merak ettiğin ya da dava sürecinde ters giden birşey olursa özelden mesaj yazabilirsin çekinmeden..

14. 18 Mayıs 2010
  15. grefty

grefty Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    loca senin eski ismin neydi...