Islak mayo mantara davetiye çıkarıyor

Konusu 'Mayo - Bikini - Pareo' forumundadır ve Adivar tarafından 14 Mart 2009 başlatılmıştır.

  14 Mart 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Emel Erkek, yazın artan kasık bölgesi mantar enfeksiyonundan korunmak için ıslak mayoyla oturulmaması gerektiğini vurgulayarak şu önerilerde bulunuyor: “Deniz veya havuzdan sonra ıslak mayolar en kısa sürede çıkarılmalı, başkasına ait terlik, havlu gibi eşyalar kullanılmamalıdır.”

  Daha çok yaz aylarında görülen mantar hastalığı, sıcak, ıslak, nemli, terli ve kapalı vücut bölgelerinde oluşuyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Emel Erkek, ıslak mayoyla dolaşmanın da enfeksiyonlara zemin hazırladığını vurguluyor.

  Dr. Erkek, yazın en çok rastlanan hastalıklardan olan mantar enfeksiyonlarını şöyle anlatıyor:
  “Mantar enfeksiyonları, ayak parmak aralarında beyaz veya kızarık, kepekli, çatlak, kötü kokulu yamalarla, ayak tabanlarında su kabarcıklarıyla, kasıklarda yarımay şeklinde kepekli, kızarık veya kahverengi yamalarla, tırnaklarda ise renk ve şekil bozukluğuyla kendini gösteriyor. Kaşıntı ise tırnak hariç tüm mantar enfeksiyonlarının en önemli belirtisi. En sık ayaklarda görülen mantar enfeksiyonları derideki keratini parçalayan enzimler üreten mantar türleri tarafından oluşturulur. Mantarlar varlıklarını sürdürebilmek için bitki, hayvan veya insanları enfekte etmek zorundadır. Bu tür mantarlar doğada, toprakta, hayvanlarda ve insanlarda bulunur. Bu odaklarla direkt veya indirekt temasla mantar, derideki bir yara-sıyrık-çatlaktan içeri girebilir ve üç hafta içinde enfeksiyon oluşabilir. Mantarların deride enfeksiyon yaratabilmeleri için yalnızca deriye temas etmeleri yeterli olmaz, deride uygun ortamı (nemli, kapalı, sıcak, terli ortam) bulmaları gereklidir. Ayrıca genetik yatkınlık, alerjik bünye, şeker hastalığı, bağışıklık sisteminin herhangi bir şekilde baskılanması mantar enfeksiyonlarına neden olabilir.”

  Kişisel eşyalar kullanılmalı
  Dr. Emel Erkek genital mantar enfeksiyonları konusuyla ilgili olarak şu bilgileri veriyor:
  “Bu durum daha çok doğum kontrol hapı veya antibiyotik kullanımı, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar veya hastalıklar, gebelik, şeker hastalığı, şişmanlık gibi faktörlerle de ilintili de olabilir. Kasık bölgesinin mantar enfeksiyonları ise daha çok ayağın mantar enfeksiyonuna ikincil olarak gözlenir. Plajda veya denizde genital bölge mantarlarına yol açan en önemli faktör ıslak mayoyla uzun süre kalmaktır. Bu nedenle ıslak mayoları en kısa sürede çıkarmak gereklidir. Başkasına ait terlik, havlu gibi eşyalar kullanılmamalıdır. Mantarlar enfekte hastalardan yerlere dökülen kepeklerde iki yıldan fazla yaşayabilir. Bu nedenle banyolarda, duşlarda, soyunma odalarında, iskele, şezlong ve havuzlarda kişi kendisine ait havlu ve terliği kullanmalıdır.”