Islak mendil dikkat!

Konusu 'Tuvalet Alışkanlığı ve Eğitimi' forumundadır ve melishhe tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  20 Eylül 2009
  Konu Sahibi : melishhe
 1. melishhe

  melishhe Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  23 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  939
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Islak mendillere uzmanlar 'zararlı' üretici firmalar 'zararsız' diyor


  Dokuz ayrı firmanın ıslak mendil paketleri üzerindeki 62 maddenin özelliklerini, kimyacılara ve üretici firmalara sorduk. Kimya mühendisleri Kudret Livaoğlu ve Ayşe Betül Şahin, bu maddelerden sadece 16'sının vücuda zararı olmadığı iddiasında. Üretici firmalar ise ürünlerindeki maddelerin izinli olduğunu söyledi.  Kimya mühendisleri ve sağlık uzmanları özellikle bebek ve çocukların el, yüz, beden temizliğinde çok sık kullanılan ıslak mendillerin zararlı kimyasal maddeler içerdiğini söylüyor. Üretici firmalar ise ürünlerinin gerekli testlerden geçirildiğini, sağlığa zararlı herhangi bir madde yer almadığını belirtiyor. Uzmanların bilhassa bebeklerin temizliğinde ıslak mendil kullanılmaması yönündeki uyarılarını dikkate alarak, piyasada bulunan ıslak mendil ürünleri ile ilgili bir araştırma yaptık. 9 ayrı firmanın ürün paketlerinin üzerinde yazılı 62 maddenin özelliklerini kimya mühendisleri Kudret Livaoğlu ve Ayşe Betül Şahin'e sorduk. Günlük hayatta kullanılan kimyasallar üzerinde araştırmalar yapan Livaoğlu ve Şahin'in "Zararlı Kimyasallardan Korunma Yöntemleriyle Sağlıklı Hayat" (Mozaik Yayınları) adlı bir kitapları da bulunuyor.


  Kudret Livaoğlu ve Ayşe Betül Şahin'in verdiği bilgilere göre, 62 maddenin sadece 16'sı vücuda herhangi bir zarar riski taşımıyor. Bunlar, saf su, doğal yağlar, doğal koku, nemlendirici ve vitaminler gibi maddeler. Geriye kalanlarda ise en hafifi alerji ve cilt tahrişi olmak üzere, zehirlenmeden kanserojen etkiye kadar birçok zarar tespit ediliyor. Çocukların ciltleri yetişkinlere göre daha geçirgen olduğu için bu maddeleri daha hızlı bir şekilde vücutlarına alıyorlar.


  Yüksek kimya mühendisi Kudret Livaoğlu, ıslak mendillerde kullanılan kâğıdın yüzde yüz selülozdan yapılmış olmasına dikkat edilmesi uyarısında bulunuyor. Bebekler için üretilen yalnızca su ile ıslatılmış pamuktan üretilen ıslak mendillerin kullanılabileceğini belirten Livaoğlu'nun önerileri şöyle: "Az miktarda da olsa sürekli zararlı kimyasallarla temastan sakının. Alkol, koku, paraben kullanılmayan doğal selüloz ya da pamuktan elde edilen ıslak mendilleri kullanın. Kimyasal içeren ıslak mendili kullanmak zorunda kaldığınızda ciltte kurumasını beklemeden temiz suyla durulayın."


  PROF. DR. ERKAN TOPUZ: KİMYASALLARIN ETKİSİ UZUN VADEDE ORTAYA ÇIKIYOR


  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erkan Topuz da içeriğinde toksikolojik (zehirleyici) madde olan ürünlerin sağlığa zarar verdiğini belirtiyor. Prof. Dr. Topuz, "Bebekler için çok beyazlatılmış kâğıtlar ve bezler bile zararlıdır. Kimyasalların uzun sürede yapacağı etkiler bilinmeyebilir. Bu ürünlerdeki kimyasal maddeler az miktarda bile olsa tesirleri uzun sürede ortaya çıkar. Paraben ve lanolin en zararlı olanları. Eczanelerde satılan ürünler tercih edilebilir." diye konuşuyor.
  Islak mendil firmaları ne diyor?
  Johnson's Baby: Ürünlerimizde zararlı hiçbir madde yoktur. Formülün yüzde 97'si saf su ve temizleme maddelerinden oluşmaktadır. Toksik ve alerjik olabileceği iddia edilen maddeler, cilt temizliğinde kullanılan pek çok kozmetik üründe yıllardır emniyetle kullanılıyor.


  Nivea Baby: Ürünlerimizde sağlığa zararlı madde yoktur. Nivea kozmetik ürünleri, test ediliyor. 2005 yılında, Amerikan Cosmetic Ingredient Review'in ölçümlerinde parabenlerin kozmetikte kullanılan şekliyle güvenli olduğu sonucuna varıldı.


  Papia: Hammaddelerin hiçbiri sağlığa zararlı değildir. Zira bu hammaddeleri Avrupa ve Amerika'dan tedarik etmekteyiz ki orada ilgili mevzuatlar periyodik olarak yayınlanmaktadır. Papia ve Teno ıslak mendillerin dermatolojik onayları bulunmaktadır.


  Canbebe: Ürünlerimiz AB normlarına göre üretilmektedir. 15 ülkeye ihraç edilen ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Ürünlerimiz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi tarafından test edilmiştir.


  Dalin: Bakanlığın yönetmeliklerine ve yönetmeliğin izin verdiği hammaddelere uygun olarak üretilmektedir.
  İddia edilen zararlı maddeler
  Paraben: Methyl, ethyl, propyl, butyl, isobutyl, benzil paraben olmak üzere altı çeşidi var. Birçok ıslak mendilde en az bir tanesi mevcut. Petrolden elde edilen koruyucu katkı maddeleri. Bazı, Avrupa ülkeleri kullanımını yasakladı. AB, parabenlerin kullanımını sınırlandırdı. Bir araştırmada incelenen 20 göğüs tümörünün 18'inde paraben bulundu.


  Propylene glycol: Petrol türevi bir madde. Cilt tahrişine, alerjiye, merkezi sinir sisteminde tahribata ve bazı organlarda hasara sebep olabiliyor.


  Phenoxyethanol: Deri tahrişine, böbrek ve karaciğer hasarına sebep olabilen koruyucu madde.


  Peg-40 hydrogenated castor oil: Hidrojene edilmiş hintyağı. Hidrojene yağlar, kanser ve kalp damar hastalıklarına neden olan trans yağ asitleri içerir.


  2-bromo-2 nitropropame-1, 3 diol: Zehirlidir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.


  Methylisothiazolinone: Cilt ile teması sakıncalı bulunan yanıklara sebep olabilecek bir maddedir.


  Sodyum hidroksit: Cilt yanmalarına sebep olur ve kişiyi diğer kimyasallara karşı hassaslaştırır. Yutulursa öldürücüdür. Fırın, kanal ve boruların, tıkanmış lavaboların temizliğinde kullanılır.


  Formaldehit: Kanserojendir. Bebek ürünlerinde kullanımı kesinlikle yanlıştır, fakat çok ucuz bir koruyucu olduğundan merdivenaltı üretimlerde kullanıyor. Teneffüs edilmesi, yutulması ve deri ile teması halinde zehirlidir.


  Triclosan: Laboratuvar hayvanlarında karaciğer hasarına neden oldu.


  Carbomer: Solunması halinde zehirlidir. Temasta sabun ile yıkanması gerekir.


  Sodium benzoate: Uzun vadede üreme sistemi, karaciğer ve merkezi sinir sistemine zarar verir.


  Paraffinum liquidum: Cildin gözeneklerini tıkayıp akneye sebep olur.


  Benzl alcohol: Cildi tahriş eden, karaciğer ve sinir sistemine hasar verebilen katkı maddesidir.


  Benzyl benzoate: Yutulduğu takdirde toksik (zehirli) etki yapar. Göz ve cildi tahriş edicidir.


  Fragrance / parfüm: Bir koku 200 veya daha fazla kimyasal madde içerir. Merkezi sinir sistemi hasarı, alerji ve egzamaya neden olabilmektedir.


  3-lodo-2 propynyl butyl carbonate: Ciltte tahrişe sebep olur.


  Cetrimonium chloride: Cilt tahrişine ve sinir sisteminde tahribata neden olur.


  Polyquaternium 7: Solumaktan kaçınılmalı. Temas ettiği yer bol sabunlu suyla yıkanmalıdır.


  Coumarin: Aşırı maruz kalma durumu ölüme neden olabilir.

  genelde her evde bebek olsa da olmasa da alınır oldu ama daha cok bebkli hanımların tercihi oldugu için buraya actım başlığı..
   
 2. 21 Eylül 2009
  Konu Sahibi : melishhe
 3. AYXSXEGXUXL41

  AYXSXEGXUXL41 me and my pleasure.. Üye

  Katılım:
  15 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  480
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ayy okudum moralim bozuldu 3 aydır ıslak mendil kullanıyorum oğluma..sebamed,nivea,dalin,molfix bir çok marka kullandım..kızlar varmı ıslak mendil önerisi olan?şu sırf su ile ıslatılmış parfümsüz mendillerden kullananlar hangi markayı kullanıyorsunuz?
   
 4. 21 Eylül 2009
  Konu Sahibi : melishhe
 5. sxuxtlxux gayfe

  sxuxtlxux gayfe prenslerim Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.218
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  106
  doğrumudur acaba bunlar.
  çoğu çocuk dr odasında da görüyorum ıslak mendil.
   
 6. 21 Eylül 2009
  Konu Sahibi : melishhe
 7. melishhe

  melishhe Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  23 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  939
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  eczanedek i ürünleri tavsiye edin demişler.. bilemiyorum.. ama kimyasal olan hersey fabrikasyon herseyin bir zararı var günümüzde... ne kdar az zarara indirirsek bizim için o kdar iyidir.
   
 8. 22 Eylül 2009
  Konu Sahibi : melishhe
 9. office

  office Hem kibirli, hem batının çok hayranı <3 Pro Üye

  Katılım:
  8 Eylül 2007
  Mesajlar:
  16.794
  Beğenildi:
  38.103
  Ödül Puanları:
  463
  ben chicconun ıslak mendilini kullanıyorum. birtek Propylene maddesini içerdiğini yazıyor. inşallah güvenilirdir. malesef ıslak mendilleri kullanmak zorunda kalıyoruz. her an ıslak pamuk bulmak mümkün olmuyor. allah korusun...
   
 10. 22 Eylül 2009
  Konu Sahibi : melishhe
 11. EU3

  EU3 Guest

  :1shok::1shok::1shok::1shok:
   
 12. 22 Eylül 2009
  Konu Sahibi : melishhe
 13. dilmuh

  dilmuh hosgeldin oglum Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2008
  Mesajlar:
  7.495
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  uni nin yenidoğanını aldım ben pamuk su saf yani.ama bilemedim şimdi yaaa
   
 14. 23 Eylül 2009
  Konu Sahibi : melishhe
 15. Kayra

  Kayra Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.106
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  108
  6 yaşında bir kızım var. şimdiye kadar hiç ıslak mendil kullanmadım.2 aylık olana kadar poposunu sıcak su ve pamukla sildim. onun için bir küçük kap ayırdım... sonrada hep sıcak suyla lavaboda yıkadım. ona özel bir havlu ayırdım... elleri yüzü içinde su ve sabun kullandım... tabi bunları doktor böyle söylediği için yaptım.sonra kızım 4 yaşında kreşe başladı... çocuğun cinsel organında kızarma ve kaşıntı başladı...pişik sandım krem falan fayda etmedi.... idrar tahlili yapıldı.idrarda enfeksiyon çıktı.... araştırıldı.doktor ısrarla bu çocuğun poposunu şampuanlamı yıkadın diye sordu. eğer öyleyse sade suyla yıkanacak şampuanlar sabunlar oranın ph sini değiştiriyor ondan enfeksiyon görünüyor diye de ikaz etti.... sonra doktorun tavsiyelerinden sonra araştırdım ki çocuğun poposu kreşte ıslak mendille siliniyormuş.... şimdi hep okullardaki ilgilileri ve kızımı ikaz ediyorum.....
   
 16. 23 Eylül 2009
  Konu Sahibi : melishhe
 17. derinderin

  derinderin huzurlubirhayatistiyorum. Üye

  Katılım:
  22 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.975
  Beğenildi:
  3.899
  Ödül Puanları:
  163
  ayy ne kötü yaa sen o kadar dikkat et çocuğuna elalem umursamasın.. bi de kreş eğitimciler var orda.. ayy çok sinirlendim yaa...
  şu yaşımdayım elime bile sürmem ıslak mendili... kaldıki oramı sileyim..
  3 yıl kimya müh. okudum sonra bıraktım..ondan biliyorum.. aslında zararlı olan bir sürü şey var ama önemli olan bunları en aza indirmek. bebekler için ıslak mendil yerine hanımefendinin dediği gibi ılık suya batırılmış pamuk kullanılmalı...
  ama çocuğa dikkat edilmemesi çok kötü gerçekten...
   
  Son düzenleme: 23 Eylül 2009
 18. 2 Ekim 2009
  Konu Sahibi : melishhe
 19. egeceren

  egeceren Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba sevgili anneler vallaa çok vahim bir konu bebek ürünlerine kime güvenicez ıslak mendiller böyleyse bebek bezlerini düşünemiyorum saf hiç bir şey kalmadımı